MEIDÄN KOULUN RUOKA

...

Olen ammattikoulussa keittiö puolella... ja kun joku oli väittänyt että ruoka tehdään vanhoista vihanneksista ja paistetaan rasvassa.. ensinnäkin meidän koulun keittiöllä oppilaat 3 OIKEAA KOKKIA tekevät kouluruoan. ja se tehdään niin alusta lähtien se ruoka vain kun on mahdollista. eli käymämme melkein joka ruokaan tuoreita vihanneksia eli pesemme,kuorimme ja pilkomme itse ne emmekä osta vaalmiina pestyinä ja pilkottuina... JA VOITA ei käytetä melkein missään mussa kun ihan ruskeen kastikkeen teossa..

no täytyy kyllä itsekkin myöntää että ei se kouluruoka nyt kyllä aina parasta ole mutta pitäisi ajatella niitä jotka eivät sitä kouluruokaa edes välttämättä koulussa saa..

3

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokuvaaaa

      kouluissa (tarkotan lähinnä yläasteel) perunat keitetään höyryissä ja ne on kuivia usein jopa raakoja. ja ruokiin käytetään 50snt per nuppi.
      kotonakin syödään esim nyt minä syön ainakin reilun 5€uron edestä ja reilusti yli. jos vaikka on kanaa/lihaa. kouluruoka haisee

      • Minä vaan

        Mistä ihmeestä sä oot tollasen summan saanu ??? Ja hei,sun ei ole pakko syödä siellä koulussa.Mee himaan syömään.


    • ukonraakki

      Aikoinaan nyt edesmennyt lastenlääkäri Arvo Ylppö piti tärkeänä, että sodanjälkeisessä puutteessa elävässä Suomessa lapset saisivat edes yhden lämpimän aterian päivittäin - ja näin syntyi suomalainen kouluruokailu, joka on vertaansa vailla koko maailmassa. Mm. Neuvostoliitossa, jossa valtion piti aikoinaan huolehtia kaikesta, ei maksutonta kouluruokailua ollut. Koulut voivat ostaa elintarvikkeensa tukkuhinnoilla, jotka tietenkin ovat edullisempia kuin kaupan hinnat, joten pelkkä eurojen vertailu ei ole oikein. Eikä koulujen keskuskeittiöihin tyrkytetä mitänän muualle kelpaamatonta jätettä. Kouluruokailun moittiminen on enemmän asennekysymys ja väite perustuu siihen, ettei halvalla voisi saada hyvää. Mutta Suomessa koululaiset ovat terveeelisempiä kuin niissä maissa, joissa ei vastaavaa järjestelmää ole. Jos kouluissa tarjottaisiin sisäfilettä gourmet-kastikkein, ei moittijoiden määrä tällä palstalla mitenkään pienenisi. Jos minulla olisi mahdollisuus, kävisin nyt eläkevaarina ruokailemassa päivittäin koulun ruokalassa. Ruokalistat kouluun on laatinut ravintoalan parhaimmat asiantuntijat ja siinä ovat niin vitamiinit kuin muutkin ravinneaineet tasapainossa. Monessa koulussa myös opettajat syövät koulukeittiön ruokaa, vaikka heillä olisi valinnan vapautta aterioida muuallakin. Lapsenlapseni on kertonut, että hän on saanut keittäjältä kiitosta sen johdosta, että on luokalla ainoa, joka ottaa myös tuoreraasteita, muut oppilaat kun pitävät niitä karjanrehuna.Jos ottaisi sellaisen asenteen, että kouluruoka on hyvää, niin se maistuisikin paremmalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe