Olisiko suosituksia jostain menetelmästä, jolla voisi jauhaa kuivattuja chilejä jauheeksi tai karkeammaksi rouheeksi. Joka paikassa suositellaan käytettäväksi maustemyllyä, joka tietääkseni tarkoittaa lähinnä ruuvattavaa pippurimyllyä. Tuollaiseen ei kuitenkaan mahdu kovin isoja chilejä eikä sillä jaksa suuria määriä jauhaa. Eikä kokemukseni mukaan toimi kovinkaan hyvin.
Chiliä on kasvamassa kovasti ja olen niitä kuivannutkin, mutta jauhaminen olisi nyt seuraavaksi vuorossa. Myös erilaiten intialaisten mausteseosten omatoiminen jauhaminen neilikoista ym. kuivatuista möykyistä kiinnostaisi.
Chiliä on kasvamassa kovasti ja olen niitä kuivannutkin, mutta jauhaminen olisi nyt seuraavaksi vuorossa. Myös erilaiten intialaisten mausteseosten omatoiminen jauhaminen neilikoista ym. kuivatuista möykyistä kiinnostaisi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaukoidän keittiössä erilaiset maustesekoitukset valmistetaan survomalla morttelissa eli huhmareessa.
Kuivatut chilit voidaan säilöä kokonaisina ilmatiiviissä astiassa ja kulloisenkin käyttötarkoituksen mukaan ottaa sopiva määrä murskattavaksi. Kunnollisia laakeapesäisiä kivimortteleita myydään etnisissä kaupoissa, hinnaltaan parinkympin molemmin puolin.
Itse kasvattamiani chilejä olen menestyksekkäästi kuivaamisen ohella myös pakastanut. Morttelissa voi survoa luonnollisesti myös tuoreet mausteet, kuten inkivääri, valkosipuli, chili jne...
Viitaten em. kivimortteliin, jos se tuntuu liian jykevältä niin on myös saatavissa mm. oliivipuusta tehtyjä mortteleita, missä varsinkin pehmeitä yrttejä voi hiertää suolan ja öljyn kanssa.
Hierrinnuija vaan on vähän kevyt ouisessa ja siinä mielessä kivi- ja metallimorttelikin puolustavat paikkaansa. Mutta ei kaksikaan morttelia ole liian iso investointi ja niistä saa kivoja perintökaluja: "tässä morttelissa teki isopappa aikanaan monet hyvät väännöt perikunnalle". Ja perilliset tappelevat sormet savessa kuka perintökalun saa - itse nauran tyytyväisenä pilven reunalla sikari toisessa ja kuppi espressoa toisessa kädessä.
sauvasekoittimen mukana tulleessa pienessä astiassa, jossa erillinen terä (tarkoitettu pääasiassa sipulin tms. silppuamiseen). Hyvän kokoista raetta on chilistä tullut (kuivatut chilit tuotu ulkomailta).
kannattaa ostaa kahvimylly. Sellaisen 200wattisen saa jo parillakympillä, ja voi jauhaa kahvinpavuista mausteihin kunhan putsaa välissä.
Joka käytät nimimerkkiäni? Kertokaa kuinka voin saada vaihdettua rekisteröidyn nimimerkkini enemmän käyttämääni vanhaan kokkiin.
nimimerkkiäsi?
tuolle toiselle.
Kahvimylly soveltuu varmasti myös tähän tarkoitukseen. Veikkaanpa vaan, että habanerojen jälkeen jauhetuista pavuista tiristetty sumppi jää juomatta. Vekotinta ei tulisempien lajikkeiden jälkeen saa millään putsattua. Kokemusta on.
Jossa mainitsin käyttäneeni sauvasekoittimen silppuamisosaa: napsauta kuivatuista chileistä kantaosa (vihreä) pois ennen kuin laitat ne silppuriin.
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=mortteli&ie=UTF-8&oe=UTF-8&um=1&sa=N&tab=wi&gbv=1&ei=NArPRsXIBpaG-gLXpcyfCA
Jos morttelin survimen/hiertimen pää on terävä, niin siihen tekee sopivan tatin tai pallukan päähän tukevuutta antamaan niin on jo miellyttävämpi käyttää.
Kuivattu chili on kuin paperia eli murenee helposti sormissa.
Säilytä kuivatut chilisi kokonaisina ja murustele sitten tarpeen mukaan ruokaan.
Minulla on pieni, kivinen mortteli, jolla jauhan viher- ja rosepippurit. Olen tykännyt siitä, sillä saa chilit ja valkosipulitkin kätevästi hienommaksi, ja tehtyä siis niihin mausteseoksia.
Myllyjä käytän vain suolaan ja mustapippuriin.