yin jooga

seela

tietääkö kukaan minkälaista yin jooga on sopiiko se ainoana joogamuotona harrastettavaksi? siis en ole koskaan harrastanut joogaa ja luin jostain että yin jooga on rentouttavaa ja ennemminkin venyttävää kuin lihaksilla tehtävää. En oikein löytänyt enempää tietoa netistä ja jännittää mihin on nyt menossa :)

4

2869

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • el`wiira

      mun mielestä voi. ite harrastan myös astangaa, mutta raskauden jälkeen tein noin puoli vuotta vain yiniä. Ei mee paikat jumiin(lähinna selkä, niska ja hartijat) eikä siis tuu sen tuomia vaivoja niska kipuja, migreeniä ynnä muita. Yin yogassa kun tehdään pieniä mutta pitkiä venytyksiä, niin siinä ei voi edes satuttaa itseensä jos tietää mitä tekee ja tuntee oman kehonsa! en suosittele silti aloittamaan yksin jos et oo joogannu aikasemmin. Hyvä opettaja osaa auttaa ja kertoa missä ja miten kukin venytys tuntuu. Harmillista vaan että yiniä ei vielä opeteta niin monessa paikassa!

      • Joogini

        Yinjooga kuullostaa hyvältä! Itse harrastan paljon joogaa. Jin ja jangyoga kuullostaisi kivalta. Missä niitä voisi harrastaa?


    • Anonyymi

      Kukaan tervejärkinen ei tee yin joogaa kun tietää mitään on

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      197
      4194
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      40
      2705
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      119
      2290
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      91
      1988
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      219
      1884
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      26
      1560
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      16
      1405
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      94
      1298
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      47
      1280
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      87
      930
    Aihe