Näitä palstan viestejä lukiessa nauratti ja itketti. Suurin osa varmaan provoja, mutta kannanpa nyt oman korteni kekoon.
Gootit eivät ole ollenkaan niin ahdasmielisiä ja genreuskovaisia kuin täällä luullaan ja todistellaan. Saa olla minkälainen haluaa, pukeutua kuten haluaa, kunneella minkälaista musiikkia haluaa (mutta jos nyt ei goottimusiikista tykkää yhtään, niin silloin tuskin kannattaa gootista puhuakaan).
Täällä olevat ahdasmieliset kommentit johtuvat siitä, että ne ovat teinien kirjoittamia. Muistan itsekin, miten teininä sitä oli niin ehdoton ihan kaikessa. Luuli olevansa niin paljon parempi kuin muut, ja sitä piti todistella kaikille. Tai saattaahan ne johtua yksinkertaisesti siitäkin syystä, että tämä on suomi24.fi. ;)
Itse en ole ollenkaan törmännyt minkäänlaiseen syrjintään tai ahdasmielisyyteen. Jos sinä olet goottien taholta sellaiseen törmännyt, uskon, että kun vähän kasvat ja muut ihmiset ympärilläsi kasvaa, häviää kaikki tuollainen.
Ja... ei ole olemassa goottiaatetta, yhteistä maailmankuvaa tai mitään muutakaan. Gootit ovat ihan niin kuin kaikki muutkin, jokaisella on oma poliittinen asenne, maailmankuva, ajatusmaailma. On kristittyä, pakanaa, ateistia. Keskustalaista, vasemmistoa, vihreää, kokoomusta. Feministiä ja sovinistia. Tietinlainen viehtymys synkkiin asioihin löytyy, mutta se voi näkyä missä vaan: musiikissa, taiteessa, pukeutumisessa, kirjallisuusmieltymyksissä. Tai olla näkymättä.
Lakatkaa murehtimasta, eläkää elämäänne ja olkaa ihan mitä haluatte.
Älkää tulko gooteiksi, tulkaa omaksi itseksenne. Ja kaikkein tärkeintä: muistakaa naurakaa myös itsellenne. :)
Kiitos.
Ahdasmielisyydestä
8
1259
Vastaukset
- tiivistää lauseeseen:
"Elä elämääs ja nauti karnevaaleista."
- zzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzz
- hgfilk
On olemassa goottiaate! Gootit diggailee nahkatakeista! Gootit matki nahkatakit Kansallissosialistisesta Saksasta! Esim Gestapon jäsenet käytti kuvassa olevia nahkatakkeja.
http://www.harlequincostumes.co.uk/costumes/costumeimages/Historical/40sGestapo.jpg
ICH LIEBE DEUTSCHLAND
SIEG HEIL- Getsaw
Mutta se ei tarkoita, että olen gootti.
- matrix9898
olivatko ne sitten matrix elokuvassakin gootteja kun niillä kaikilla oli mustat pitkät nahkatakit?
- Niin, näin on.
matrix9898 kirjoitti:
olivatko ne sitten matrix elokuvassakin gootteja kun niillä kaikilla oli mustat pitkät nahkatakit?
Sano se näille, jotka tosissaan väittävät olevansa gootti.
- Jee mä oon gootti! Mulla on musta fleda!
- Kuuntelen Nightwishia, 69 Eyesia ja kaikkee muuta.
- Mä oon kapinnallinen. Nää vaatteet ovat osa mua.
- Mitä vittua sä tuijotat? Mä olen taiteellinen ja te muut olette täys paskoja.
- Viina se pitää, koska ollaan samanlaisia kuin muutkin.
- Mä luen mangaa, katson vampyyri leffoi. Se on niin siistii ja ihquu, kun juovat verta.
- Mäkin oo pimeessä, koska en siedä aurinkoa. Pimeys on kaunista ja mä en oo mikään julkisuuden kipeä. - <Random>
Niin, näin on. kirjoitti:
Sano se näille, jotka tosissaan väittävät olevansa gootti.
- Jee mä oon gootti! Mulla on musta fleda!
- Kuuntelen Nightwishia, 69 Eyesia ja kaikkee muuta.
- Mä oon kapinnallinen. Nää vaatteet ovat osa mua.
- Mitä vittua sä tuijotat? Mä olen taiteellinen ja te muut olette täys paskoja.
- Viina se pitää, koska ollaan samanlaisia kuin muutkin.
- Mä luen mangaa, katson vampyyri leffoi. Se on niin siistii ja ihquu, kun juovat verta.
- Mäkin oo pimeessä, koska en siedä aurinkoa. Pimeys on kaunista ja mä en oo mikään julkisuuden kipeä.Heh, mä oon hevari ja mulla on pitkä, musta nahkatakki. :P \m/
- Raipe
Juuri näin olen sen itsekin ajatellut.Jos haluaa todella saada sen leiman,niin silloinhan on kyse vain epävarmuudesta ja että pitäisi jotain todistella jollekin.Eipä muuta,kun järki mukaan ja pilkettä vähän silmäkulmaan :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2487549Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393961Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1192226Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261657- 471510
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421214Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8953Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948