Ahdasmielisyydestä

Kukkuu

Näitä palstan viestejä lukiessa nauratti ja itketti. Suurin osa varmaan provoja, mutta kannanpa nyt oman korteni kekoon.

Gootit eivät ole ollenkaan niin ahdasmielisiä ja genreuskovaisia kuin täällä luullaan ja todistellaan. Saa olla minkälainen haluaa, pukeutua kuten haluaa, kunneella minkälaista musiikkia haluaa (mutta jos nyt ei goottimusiikista tykkää yhtään, niin silloin tuskin kannattaa gootista puhuakaan).

Täällä olevat ahdasmieliset kommentit johtuvat siitä, että ne ovat teinien kirjoittamia. Muistan itsekin, miten teininä sitä oli niin ehdoton ihan kaikessa. Luuli olevansa niin paljon parempi kuin muut, ja sitä piti todistella kaikille. Tai saattaahan ne johtua yksinkertaisesti siitäkin syystä, että tämä on suomi24.fi. ;)

Itse en ole ollenkaan törmännyt minkäänlaiseen syrjintään tai ahdasmielisyyteen. Jos sinä olet goottien taholta sellaiseen törmännyt, uskon, että kun vähän kasvat ja muut ihmiset ympärilläsi kasvaa, häviää kaikki tuollainen.

Ja... ei ole olemassa goottiaatetta, yhteistä maailmankuvaa tai mitään muutakaan. Gootit ovat ihan niin kuin kaikki muutkin, jokaisella on oma poliittinen asenne, maailmankuva, ajatusmaailma. On kristittyä, pakanaa, ateistia. Keskustalaista, vasemmistoa, vihreää, kokoomusta. Feministiä ja sovinistia. Tietinlainen viehtymys synkkiin asioihin löytyy, mutta se voi näkyä missä vaan: musiikissa, taiteessa, pukeutumisessa, kirjallisuusmieltymyksissä. Tai olla näkymättä.

Lakatkaa murehtimasta, eläkää elämäänne ja olkaa ihan mitä haluatte.

Älkää tulko gooteiksi, tulkaa omaksi itseksenne. Ja kaikkein tärkeintä: muistakaa naurakaa myös itsellenne. :)

Kiitos.

8

1280

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiivistää lauseeseen:

      "Elä elämääs ja nauti karnevaaleista."

    • zzzzzzzzzzzzzzz

      zzzzzzzzzzzzzz

    • hgfilk
      • Getsaw

        Mutta se ei tarkoita, että olen gootti.


      • matrix9898

        olivatko ne sitten matrix elokuvassakin gootteja kun niillä kaikilla oli mustat pitkät nahkatakit?


      • Niin, näin on.
        matrix9898 kirjoitti:

        olivatko ne sitten matrix elokuvassakin gootteja kun niillä kaikilla oli mustat pitkät nahkatakit?

        Sano se näille, jotka tosissaan väittävät olevansa gootti.

        - Jee mä oon gootti! Mulla on musta fleda!

        - Kuuntelen Nightwishia, 69 Eyesia ja kaikkee muuta.

        - Mä oon kapinnallinen. Nää vaatteet ovat osa mua.

        - Mitä vittua sä tuijotat? Mä olen taiteellinen ja te muut olette täys paskoja.

        - Viina se pitää, koska ollaan samanlaisia kuin muutkin.

        - Mä luen mangaa, katson vampyyri leffoi. Se on niin siistii ja ihquu, kun juovat verta.

        - Mäkin oo pimeessä, koska en siedä aurinkoa. Pimeys on kaunista ja mä en oo mikään julkisuuden kipeä.


      • <Random>
        Niin, näin on. kirjoitti:

        Sano se näille, jotka tosissaan väittävät olevansa gootti.

        - Jee mä oon gootti! Mulla on musta fleda!

        - Kuuntelen Nightwishia, 69 Eyesia ja kaikkee muuta.

        - Mä oon kapinnallinen. Nää vaatteet ovat osa mua.

        - Mitä vittua sä tuijotat? Mä olen taiteellinen ja te muut olette täys paskoja.

        - Viina se pitää, koska ollaan samanlaisia kuin muutkin.

        - Mä luen mangaa, katson vampyyri leffoi. Se on niin siistii ja ihquu, kun juovat verta.

        - Mäkin oo pimeessä, koska en siedä aurinkoa. Pimeys on kaunista ja mä en oo mikään julkisuuden kipeä.

        Heh, mä oon hevari ja mulla on pitkä, musta nahkatakki. :P \m/


    • Raipe

      Juuri näin olen sen itsekin ajatellut.Jos haluaa todella saada sen leiman,niin silloinhan on kyse vain epävarmuudesta ja että pitäisi jotain todistella jollekin.Eipä muuta,kun järki mukaan ja pilkettä vähän silmäkulmaan :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1135
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      728
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      225
      688
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      587
    Aihe