venäläinen suolakurkku

hyvän ruuan ystävä

onko mistään saatavissa venäläisen suolakurkun säilömisestä kiittäen paulino

2

6016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AITO, OIKEA, PARAS

      kaikilla on se AITO, OIKEA, AINOA, PARAS resepti. ja niin on tämäkin =)
      sain reseptin parivuotta sitten venäläiseltä maalais rouvalta joka oli meidän kylillä vierailemassa. heillä on aina tehty tämän yksinkertaisen ohjeen mukaan:

      5 litraa suolavettä (=keitä 5l vettä ja 2,5dl merisuolaa)
      kurkkuja noin 5kg
      lado ämpäriin vuoroin kurkkuja ja mausteita ja kaada päälle jäähdytetty suolavesi. kansi kiinni ja nauti kuukauden kuluttua.

      mausteina käytät mielesi mukaan: maustepippuria, mustaherukan lehtiä, valkosipulia, sipulia, vadelmanlehtiä. tilliä, tillin kukintoa, laakerinlehtiä. venäjällä käytetään aina mitä talossa sattuu olemaan jokaisessa talossa on varmasti se oma muunneltu resepti. meidän perheen suosikiksi on muodostunu kurkut joiden mausteena on ainoastaan vadelmanlehtiä sekä paljon valkosipulia kokonaisina kynsinä . sipulia en nykyään käytä, koska se menee epämiellyttävän näköiseksi.... makuasioita!

    • etninen säilöäjä

      vaimoni venäläinen äiti tekee kurkut seuraavasti:

      Valentina-mummon (erikoisherkku) suolakurkut


      n.    5 kg kurkkuja huuhdotaan ja liuotetaan vedessä yli yön. Kurkuiksi on valittava pienehköjä kiintonaisia kurkkuja.

      Käymisastiaksi valitaan mieluiten tammitynnyri (pastöroitava kiehuvalla vedellä) tai ruostumaton terässanko.

      Pohjalle: (maustevihannekset)

         tillinvarsia ja -kukintoja
         varsiselleriä lehtineen
         valkosipulia murskattuna
         mustaherukan lehtiä
         piparjuurta
         tammenlehtiä ja kuorittuja tammen oksaversoja (ellei käytetä tammitynnyriä)


      Täytetään ½:een väliin kurkuilla, sitten jälleen kerros edellä mainittuja maustevihanneksia ja loput kurkut Päälle jälleen kerros maustevihanneksia ja 1...3 kpl erittäin tulista (pientä) paprikaa.

      Suolaliemi:

         10 l. Vettä 500 ... 550 g. karkeata merisuolaa

      1.   Sekoitetaan kunnes suola on liuennut ja kaadetaan kurkkujen päälle niin, että kaikki kurkut peittyvät.
      2.   Peitetään puhtaalla kankaalla, jonka päälle lautanen ja painoksi esim. pesty kivi.
      3.   Annetaan seistä huoneenlämmössä yli viikon.
         
         Mikäli kurkut säilötään talveksi, on ne pastöroitava (käymisprosessin jälkeen viikon kuluttua) seuraavasti:
         
      4.   edellä oleva liemi kiehautetaan erikseen.
      5.   kaadetaan liedellä kiehuvaan liemeen kurkut ja heti pois liedeltä. Kurkkuja ei saa keittää !
      6.   tölkitetään ilmatiiviiksi.

      Kurkkuja ei tarvitse pastöroida, jos ne käytetään heti (=viikon kuluessa).

      Kun kurkut alkavat ensi vaiheessa käydä, on niitä syytä nuuhkia ja tällöin tulee olla liemen päällä raikas pierun haju. Jos tuoksuu mädäntyneelle, niin meni viturallaan.

      Venäjällä tunnetaan myös "malassol" suolakurkut. Ne tehdään samalla tavalla, mutta annetaan käydä vain pari päivää. Älä koskaan ota kurkkuja liemestä sormin, vaan ainoastaan puhtain tarjoiluottimin. Jos työnnät käden kurkkuliemeen, on siinä seuraavana päivänä päällä valkoinen homekerros, joka ei ole vaarallinen ja voidaan vesihanan alla huuhtoa pois. Tuodessasi kurkut tarjolle, pistä ne pari päivää ennen minigrip-pussiin ja mukaan murskattua valkosipulia. Sitten ei tarvita muuta kuin pikarillinen viinaa, kuten venäläiseen tapaan kuuluukin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe