Asiakkaat hukassa?

Mistähän kaikki liikkeet asiakkaat löytää? Kun kaupoissa käy, niin saa ainakin hyvää palvelua, kun ei juuri muita ole. Ihmetyttää vain suuresti mistä palkkansa repivät.
101811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Surullista

2007
kansan tila
päät pensaassa
jalat lumilinassa

Äänestä
  • peppu likoamassa uuden kylpylän porealtaassa.

    Äänestä

ihmetellä miksi jotkut pikkupuljut laittavat liikkeensä jonkun supermarketin yhteyteen samaan kiinteistöön kauas keskustasta, koska samaa rojua saa siitä supermarketista. Kaikki kun eivät osta mitään erikoisrytkyjä. Ainakin nämä pikkuliikkeet kustantavat osan tämän supermarketin kiinteistön vuokrakustannuksista, tulee näin halvemmaksi tälle isolle liikkeelle.

Äänestä

minä ainakin olen hukassa.... ei näy kemin kaupoissa. jotenkin tuntuu että monessa paikassa on ihan muutaman kuukauden aikana palvelu tippunu kympistä nollaan.

kerron muutaman esimerkin:

- kemin kangaskaupassa olen ennen saanu todella asiantuntevaa ja ystävällistä palvelua, mutta nyt kesän aikana on myyjä heilunu mitan kanssa ja huokaillu siihen malliin että koitappas päättää äkkiä montako metriä otat! kurjaa sitten kotona huomata että pikaostos oli virheostos. myyjällähän voi olla ongelmia yksityielämässä, mutta ei se saisi sellaisessa ammatissa. kankaan osto on tälläiselle himo-sisustajalle joskus todella pitkään mietittävä juttu joten nykyään käännän keulan tornion eurokauppaan ja kannan sieltä kankaani!

-harvoi grilliruokaa harrastavana en käy enää roskaruokaloissa laisinkaan. ropottimainen ja hermostunut myyjä kyselee viisaana: laitetaanko viiskymppinen vai ysikymppinen ja tuleeko skaani vai ei.....ja sitten vielä tuleeko ressi???? koitan häpeillen pyytää kysymään uudelleen, kun en ymmärrä näitä skaaneja ja nymeroita=( ja se ressi on kuulemma dressing elikkä voisivat suomeksi kysyä otanko majoneesi kastiketta. ropotin kanssa keskustellessa ruoka ei enää maistukaan. ensikerralla teen itse omat ysikympit skaanit ja ressit.

-ravintoloissa en viitsi enää käydä kun ei baarimikolla ole kiinnostusta kuunnella mitä tahdon. nykyään on paukun nimiä jotka pitäisi opetella ulkoa ennen baariin lähtöä jottei baarimikko loukkaannu.on fisua ja mummon tohvelia ja muita mitä ihmeempiä jotka eivät kerro mitä juoma sisältää. niinpä istun kotona ja kaadan itse kirkkaasta ja vihreästä ja valkoisesta pullosta juuri sellaisen juoman minkä haluan enkä pidä ristiäisiä ennen nauttimista.

-huonekaluliikkeessä sain myös ASIANTUNTEVAA palvelua. halusin yksivärisen maton jota ei liikkeessä ollu. myyjä piti pitkän esitelmän ja kertoi kuinka kirjavan voi yhdistää toiseen kirjavaan ja kuinka pallo sopii raidan kanssa ja kukkakuosi sopii ruudun kanssa. kun en huolinu tämän bonuspalkkio-myyjän tyrkyttämää mattoa niin myyjä herjasi minua vanhanaikaiseksi.

jospa minä olenkin muuttunu puolessa vuodessa vaikeaksi ihmiseksi ja sen vuoksi tunnen olevani myyjien jätekaivo!

Äänestä
  • eikö myyjällä saa olla yksityiselmässä ongelmia ja jos näin on pitääkö vaihtaa ammattia

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    eikö myyjällä saa olla yksityiselmässä ongelmia ja jos näin on pitääkö vaihtaa ammattia

    sellaset myyjät joutaa venäjälle, siellä ei tunneta asiakaspalvelua!

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    eikö myyjällä saa olla yksityiselmässä ongelmia ja jos näin on pitääkö vaihtaa ammattia

    ei varmaan ollut kysymys. Myyjällä saa toki olla omat yksityiselämän ongelmat mutta pitääköön ne omanaan. Hyvä ammmatti taitoinen myyjä ei näytä ogelmiaan asikkaalle, purkaa ne sitten kotona ja jos ei auta etsii jonkun muun auttajan mutta se todellakaan saa olla asiakas.

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    eikö myyjällä saa olla yksityiselmässä ongelmia ja jos näin on pitääkö vaihtaa ammattia

    mutta ei näkyä ja kuulua asiakkaalle, siinä se AMMATTITAITO katsotaan...

    Äänestä

  • saakait olla kirjoitti:

    mutta ei näkyä ja kuulua asiakkaalle, siinä se AMMATTITAITO katsotaan...

    voihan se olla, että asiakkaalla on asiat kotona huonosti joten asiakas voi myös pitää kotiasiat kotiasioina ja käyttäytyä kaupassa tai olla sitten menemättä kauppaan sillä hetkellä, menee sitten parempana päivänä

    Äänestä

Asukkaita nyt tarkalleen ottaen ? Eikähän ihan matematiikalla selviä, kuinka monta putiikkia, salia ja muuta laitosta tänne voi laittaa että asiakkaita ja sitä ostovoimaista väkeä riittää.Se , minne on muuttoliikettä niin siellä on tilaa ja asiakkaita perustaa yhtä sun toista tarpeellista . Joskus vaan tuntt että enemmän on sitä näyttämisenhalua .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiakas............... kirjoitti:

Mistähän kaikki liikkeet asiakkaat löytää? Kun kaupoissa käy, niin saa ainakin hyvää palvelua, kun ei juuri muita ole. Ihmetyttää vain suuresti mistä palkkansa repivät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu