Mitä on DSA? Entäpä Angusin NPCS? Ovatko nämä hyviä ja hyödyllisiä menetelmiä psykologisissa tutkimuksissa, keskusteluanalyysin ohessa?
Psykologit!
opiskelijaaa
1322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
DSA= dialoginen sekvenssianalyysi ja sillä voidaan arvioida lähinnä vuorovaikutustaitoja ja minäkuvaa; siinä siis keskustelun kautta jäsennetään voimakkaita ja pinttyneitäkin toiminta ja ajatusmalleja. Itse käyttäisin lähinnä soveltuvuusarvioinnissa.
NPCS=Narrative Processes Coding System ja siinä tulkitaan asiakkaan omaa kertomaa (kuten kaikissa narratiivisissa menetelmissä) ja tilanteille antamaa tulkintaa. NPCS ona jaettu erilaisiin "tehtäviin" ja siihen on oma tulkintalomakkeensa. Mielestäni suht raskas ja vaivalloinen, TAT mielestäni ajaa asian. Itse käyttäisin ns. terapeuttisena välineenä ennemminkin kuin varsinaisessa arviointitilanteessa.