YIT puliveivaa suurella kohulla päättäjien kanssa nimet paperiin ja sitten alkaa noiden suunnitelmien muokkaaminen asuntorakentaja YIT:lle mieluisaksi.
Tuo hotellihömppä on vain syötti, jota kukaan tunnollinen päättäjä ei uskalla vastustaa, koska tuohan se (HEH HEh) kolmesataa uutta työpaikkaa.
YIT:n organisaatio ei tässä maassa parjää avoimessa urakkakilpailussa vaan kaikki sen kohteet perustunevat omiin tontteihin ja päättäjien voiteluihin.
Vai oletteko unohtaneet mitä poijaat koijas viime vuonna Rovaniemellä? Vaan siellä joutuivat perääntymään hankkeensa kanssa kun arkkitehtiliitto haukkui suunnitelmia PASKOIKSI!!
Tuo hotellihömppä on vain syötti, jota kukaan tunnollinen päättäjä ei uskalla vastustaa, koska tuohan se (HEH HEh) kolmesataa uutta työpaikkaa.
YIT:n organisaatio ei tässä maassa parjää avoimessa urakkakilpailussa vaan kaikki sen kohteet perustunevat omiin tontteihin ja päättäjien voiteluihin.
Vai oletteko unohtaneet mitä poijaat koijas viime vuonna Rovaniemellä? Vaan siellä joutuivat perääntymään hankkeensa kanssa kun arkkitehtiliitto haukkui suunnitelmia PASKOIKSI!!
Vastaukset 36
Vanhimmat
ettei Kemin päättäjät ole mitään välkkyjä.
noin yksinkertainen.YIT-toimii vai rakentajana kylpylää pyörittävälle yritykselle...
Se että miten YIT voisi huijata rantakorttelit on vähän utopistista. Eikä niitä myydä ilman sitovia suunnitelmia. Ei Kemissäkään niin tyhmiä olla, toki Rovaniemestä en tiedä.
Mutta se että rakennetaanko kylpylää koskaan on eri juttu. Suunnitelma rakentamisen aloitukselle on vuonna 2010 ja siihen väliin mahtuu paljon mutkia matkaan. Toki olisihan se hyvä, jos tällainen Kemiin tulisi...
Vihtahousu vois välillä paikata housunsa ku noin alkaa lemuta kateus. On pirun hyvä, että Kemi kehittyy ja sitä ei kaikenmaailman vihtahousut voi estää. YIT on luotettavuutensa näyttänyt jo Kemin muissa kaupunkikuvaa parantaneissa rakennuskohteissa, joten ei muuta kuin hommiin vaan YIT. Työpaikat on tervetulleita ja uudet rakennukset komistamaan entisestään kauniimmaksi Kemin rantaseutuja. Ja mitäs sitä vastustaa, kun kaupunki ei joudu maksaan juuri mitään,infra vaan kuntoon, onhan tämä yritysmaailman idea, jonka he rahoittaa ja vielä Kemiin.
tutustua Rovaniemen Fenix- hankkeeseen.
Fenix-hankkeessa on kysymys aivan erilaisesta hankkeesta. Fenix-hankkeessa on kysymys asuintuotannosta; miten sitä voi verrata kylpylä/hotelli -hankkeeseen? Vai meinaatko että Kemin Kylpylä/hotelli -suunnitelmassa on koira haudattuna? Takana salaliitto? Hehheh.
On tutustuttu.
- Fenix on suunniteltu kaupungin rakennettuun keskustaan ja käsittää pääasiassa asuintaloja. Sen tieltä joudutaan purkamaan sitten muita taloja.
- Kemin hanke on kylpylä ja hotelli eikä asuintaloalue, eikä sen tieltä jouduta purkamaan n. kokonaista kaupunginosaa.
Mikä oli pointtisi?
Pointti oli vastauksesi nimimerkille "nopeutta ratkaisuihin vaan" joka oli YIT-hanketta puolustava ja sinun kehotuksestasi tutustua Rovaniemen Felix -hankkeesta sai kuvan että vastustat YIT:n Kemin hanketta tai sitten en ymmärtänyt miksi pitäisi tutustua Fenix -hankkeeseen. Jos kehotuksesi oli tarkoitettu nimimerkille "vihtahousu" niin kehotan opettelemaan netin ja keskustelupalstan käyttöä.
HEH HEH Looginen päättely ei taida olla alaasi-Siihen minä olen syytön!
Et sitten havainnut päätöksenteko prosessien samankaltaisuutta näissä hankkeissa.
Katoppas kun tuossa Fenix- hankkeessa tuo alue taisi mennä alle käyvän markkinahinnan. Ja niihän tuo mennee Kemissäkin kun monopolin kanssa neuvotellaan yhteistyösopimusta.
Kemin osalta - kriisikunta - ei ole markkinahintoja. Jos tuollaisen lottovoiton kuin Kemiin ehkä on tulossa, ei ehkä tonttihinnoilla ole muutenkaan merkitystä. Jos ydinvoimalaitos olisi tullut Kemiin olisiko tonttihinta ollut korkeampi. Nyt kun on tulossa matkailua ja hyvää mainosta niin vaikka annettais ilmasex niin hyvä.
onhan nuo "korttelit" nytkin rakentamatta, toisin kuin tuossa Fenix-hankkeessa Rovaniemellä. Ei kai siinä voi kaupungille suurta menetystä tulla, jos tänne jotain rakennetaankin.
Katsopa itse mihin viestiin vastaat. Seuraa sitä viivaa jos ei muuten onnistu. Viesti, johon vastasit, ei kehottanut tutustumaan, vaan edellinen. Tekstini ei ollut vastaus "nopeutta nimimerkille vaan", vaan "Se alkuperäinen". Joko ymmärrät, vai tarviiko vielä selostaa.
Kehotan opettelemaan netin ja keskustelupalstan käyttöä, ainakin jos meinaat opettaa muita ja sekoilet itse. Peelo.
Jahas että odottelet sitten lottovoittoa. Hyvin puras urakoitsijan markkinointi sinua, HEH HEH.
Ei tänne tule mitään matkailua. Tuo kylpylä muka remontoidaan uimahallista pikkuvaivalla. Hotelli ei toteudu tuossa mittakaavassa, jos ollenkaan. Lehdessä luki, että Kemistä puuttuu tasokas hotellitarjonta. Voisiko syynä olla se, ettei ole kysyntää? Olevien hotellien käyttöaste on 60% luokkaa. Huomattavan vähän. Oulussa on Eeden, miksi tulla Kemin uimahalliin?
Nuo asuinrakennukset tässä hankkeessa on pointti rakentajataholle? Miten ne muka liittyy Wellness projektiin? No siten, että kaupunki antanee nuo tontit halvalla, jotta "hyväntekijällä" on varaa tulla pelastamaan kriisikuntaa.
tuo hotelli/kylpylä toteutuu, niin kyllä sitä tullaan markkinoimaankin. Kyse ei ole siitä, että miksi tulla Kemiin, kun Oulukin on. Tällä perusteella voisi sanoa, että "miksi matkustella, kun kotonakin voi olla". Kyse on lähinnä siitä, että mitä tarjottavaa kylpylällä/Kemillä on, mitä muilla ei. Tähän se matkailu aina perustuu. Onhan kylpylöitä muillakin pienillä paikkakunnilla ja tuottavat hyvin.
Kemissä ei ole tasokasta hotellitarjontaa, kun ei ole kysyntää. Siihen perustuu juuri tuo kylpylä, että tulisi kysyntää. Toki tällainen projekti, yhdessä talvimatkailun kanssa varmasti toisi Kemiin lisää turisteja.
Tosin ymmärrän kyllä tuon rannan rakentamisen hotellin yhteydessä, sillä olisi aina nolo kylpylä/hotelli, joka sijaitsee urheilukentän laidalla, keskellä metsikköä. Ei kuulosta kovin hyvältä. Rakennuttaja haluaa näin pienentää myös riskejä.
Mutta tämä on vasta alustava suunnitelma ja se että toteutuuko se, milloin ja missä mittakaavassa on sitten eri asia. Nyt ei kannata innostua liikaa , mutta kuitenkin edetä ripeästi jalat maassa ja järki päässä.
Pääasia on, että se ranta-alue rakennetaan siististi ja vehreys säilyttäen. Urheilukentän voi aiva hyvin siirtää Karjalahdelle tai Junkoon. Kauppahinnaksi minulle riittäisi se, että sillä saisi uuden urheilukentän ja pienen jalkapallostadionin rakennettua.
Siksihän se suuri raha onkin vainunnut Kemin: halvalla kivat rantsut.
Sitäpaitsi Kemihän on lähellä kaikkea: Lappia, Ikeaa yms.
mutta samapa se.
Vihtahousu taitaa olla tyypillinen kemiläinen änkyräkomukka, joita luonnollinen poistuma onneksi vähentää koko ajan. Olisi pitänyt jo oppia 1950-1990-luvuista jotain mutta kun ei niin ei.
Tehkää aloite, että meidät tyhmät ajetaan pois, sitten jäätte vain te viisaat, ehdottoman ei-komukat, paikalle. Sitten kaikki elävät onnellisina elämäsnsä loppuun asti.
http://www.youtube.com/watch?v=uIq2jRzPtYg&mode=related&search=
Todistit hävinneesi dialogin kanssani, koska et kyennyt etkä yrittänyt kaataa väitteitäni. Keskityit arvioimaan ja mustamaalaamaan persoonaani. Olet HÄVIÄJÄ KJÄH KJÄh KJÄH- Heikkolahjainen luuseri!
Samaa mieltä ole tuostakin:-) Kemiä peraukisempaa kuntaa ei montaa ole. Toki sentään on palveluja. Tottakai täytyy arvioida käypää hintaa tarkasti eikä ilmaiseksi kannata antaa, sillä tosiasia on se, että YIT:llä on tällä hetkellä rahaa niin paljon, että ranteita pakottaa ja rakennusliikkeen täytyy aina jättää jonkin verran tulevaisuudenkin rakentamiseen ja tulopohjaksi eikä kaikkea osakkeenomistajille jaettavaksi ja jos Kemi kuuluu tulevaisuuden suunnitelmiin, niin hyvä niin. Poissa ovat onnneksi ne ajat, jolloin toisaalla mainitsemasi änkyräkommunistit vastustivat yritysten "kapitalistien" tuloa Kemiin ja jopa ajoivat niitä pois.
Mutta ei pidä mennä siihen ansaankaan, että ne änkyräkommunistit olisivat olleet jotensakin tyhmempiä kuin nyky-ihmiset. Eihän se tee ihmisestä tyhmää vaikka uskoisi joulupukkiin, saattaa olla jopa päinvastoin.
Ei pitäisi mennä ojasta allikkoon: heittää kaikkea pois niin, että menee se lapsikin pesuveden mukana. tarttis tarkkaan miettiä, mikä on ollut hyvää kemissä. Minusta hyvää on esimerkiksi kulttuuriin satsaaminen ja aktiiviset ihmiset. me maalaiset ollaan enemmän hissukoita, niin se vain on. teatteri on huippuasia näin pienessä työläiskaupungissa. Toisekseen kemi on ulkonaisesti erikoisen kaunis. Kolamnneksi on erikoista se, että rannat ovat yleiset. Kun lähtee ajelemaan etelän suuntaan, saa hakemalla hakea vapaata rantaa. ruotsin puolella niitä kyllä on.
Joissakin asioissa ne kemin "kommarit" ovat olleet kaukoviisaita, ainakin minusta.
Hyvä se on vähän ennakkoluuloinen ollakin silloin kun tulee joku, joka touhuilee rahan kanssa. Ei likaa, mutta ei saa vain läpytellä käsiään, ja sanoa että ihanaa kun meidätkin joku huomasi. Siihen huomaamiseen on varmaan jokin syy.
kemi ei ole mikään paskapaikka, sen on suuri raha hoksannut. Luottavat vielä, että saavat itse päättää kun hieman euron reunaa vilauttaa.
Onhan se inhimillistä, että persaukiset on helposti ostettavissa. Se jolla on rahaa, se miettii.
Itse kunnallispolitiikassa vaikuttaessani varoitin aina yritysten ja erityisesti suurten yritysten markkinointikeinoista. Suuria lupaamalla he tietenki ajavat myös ja ensisijassa omaa etuaan, pakottavat kaava-muutoksiin, tiejärjestelyihin ym kunnan päätettäviin asioihn. Erityisesti tuo työpaikkojen lupaaminen uppoaa pohjoisessa kuin kuuma veitsi voihin. Ikea muuten teki ihan samaa Haaparanta-Torniolle. Kävisin heinäkuussa siellä ensimmäistä kertaa. Liki tyhjänä oli eikä ainoatakaan linja-autoa pihassa, vaikka niitä piti kymmenittäin päivittäin tulla. Saa nähdä miten siinäkin käy. Olihan se kyllä kesäloma-aikaa mutta silti oudon hiljaista oli verrattuna siihen muutama vuosi sitten mediarummutuksessa luvattuun asiakasvyöryyn. Toinen asia on se, että tuleeko ihmiset halpahalliin osotoksille vain tuhlatakseen säästyneet rahat ravinotloissa, hotelleissa ym. Sama pätee YIT:n kanssa.
On toki kommunisteilla ansioitakin, eikä minulla ole mitään kommareita vastaa erityisesti, melkein kaikkien kanssa olen tullut toimeen niin kuin ihmisten kanssa yleensä.
että Kemissä ei sorruttaisi suuruudenhulluuteen tämän hankkeen tiimoilta, niinkuin kävi Torniossa Ikean kanssa. Nyt jo suunnitellaan meriväylän ruoppaamista Sampoa ja risteilijötä varten. Toki olisihan se hienoa, mutta kunhan saataisiin ensin tämä hotelli ja kaavoitusasiat järjestettyä. Jos tämä kylpylä toteutuu siinä mittakaavassa, kun on suunniteltu ja hanke onnistuu ja vetää asiakkaita, niin silloin ehkä tulisi ajankohtaiseksi tuo meriväylänkin ruoppaus. Toki mitään ei vielä ole päätetty ja kaupungin talouskin sanelee jo paljon, että mitä tehdään ja mitä ei.
ja eiväthän he, suuren rahan edustajat, pahuuttaan mitään tee. heillä on vain aivan eri visiot toiminnalle kuin kokonaisuus ja tulevaisuus 100 vuoden kuluttua. Onhan se tietysti hyvä, jos tulee työpaikkoja, mutta jospa kemi on niin nurkkaan ajettu rahapulassa, että tekevät ihan mitä pyydetään.
Minusta esimerkiksi tuo kaupunkikuva on tärkeä asia, koska se vaikuttaa ihmisiin vielä vuosikymmenten kuluttua. Vaikka se ei leipää tuokaan, niin silti se voi vaikuttaa ihmisiin enemmän kuin tietoisesti ymmärrämme. Silmälle kaunis voi vaikuttaa sieluun, ja päinvastoin.
Minä en tunne ketään, en entisiä enkä nykyisiä. sen verran minulla on jo kumminmkin ikää, että tiedän sen, ettei kukaan ihminen ole vain jonkun joukon osa. Se miltä kaikki nyt näyttää ja mitä on, kyllä se on niissä mennetten aikojen ihmisissä ja ajatuksissa rakennettu. negatiivisesti voi ajatella niin, että "jommunisti" on ollut pöljä yhdellä lailla, ja "porvari" toisella.
Voi hyvin kuvitella kuinka jolu älykäs bisnesmies tulee kemiin ja huomaa, että lyödäänpäs rahoiksi se, mitä fiksut komukat rakensi. Mitäs jos se olisikin näin?
Varmaan se uppoaa kuin kuuma veitsi, työpaikkojen lupaaminen. samaa mieltä olen siitä, mitä Torniolle tehtiin. Siellä maksettiin kyläkouluilla lämpimät kadut. Silti toivon, että sinne tulisi niitä työpaikkoja, ja että se homma onnistuisi.
Olen jälleen samaa mieltä ihmisten luokittelusta yleensä, mutta politiikassa ihmiset nyt luokitellaan edustamansa ryhmän mukaan. Vain tässä mielessä puhuin "kommareista". En ihmisinä sinänsä. "kommari" on ehkä hieman negatiivinen sävy joidenkin korvissa, mutta samanalainen hieman aggressivien vastapuolta kuvaava sana kuin eism. "demaritkin" alunalkaen. Jälkimmäisestä on kyllä tullut jopa säyseä sana nykyään. Niinkuin puolueestakin.
Kyllä tuo tietokoneluonnos alueesta on ihan hieno. Vehreys säilyy, rantaviivaanhan siinä ei kosketa. Vain nykyiset urheilukentät ja ja pururata siirretään toisaalle. Tuossa hotellissakin on hienoa se, että se sijaitsee korkealla paikalla ja näyttäisi siltä, että siinä on ainakin parvekkeelta merinäköala kaikista huoneista (jos Metsä-Botnian taustoittama Kiikelinlahti lasketaan merinäköalaksi). Aika harvinaista herkkua. Ja ylimmistä kerroksista näkisi ilmeisesti Ruotsiin asti. Tosin tuo uimahallin muuntaminen kylpyläksi ei ole teknisesti ihan pikkujuttu vaikka niin sanotaan.
Toivottavasti asia etenee kaikinpuolin rakentavassa hengessä kaupunginpäätäjien kesken ja rakennusliikkeen kanssa. Asiahan on niin tärkeä, että todella toivon, että sitä ei alettaisi yksioikoisesti torpedoimaan tai ilman muttia hyväksymään.
Mielestäni olisi tärkeää, että kaupunki huomioisi investointi-innokkuudessaan ottaa rakennusmaasta täyden hinnan tonttitehokkuuden perusteella. Ei Kemin kaupungin kannata olla hyväntekijä yksityiselle liikeyritykselle. Pahoin vain pelkään, että nuo (ns. kaupunkilaisia palvelevat) kerrostalotontit ja huoneistohotelleiksi naamioidut (muutetaan suunnitteluvaiheessa asuinkerrostaloiksi) tontit menevät halvalla kun luvataan tajuton määrä työpaikkoja. Tästä syystä tuota hanketta ei kannattaisi kaupungin paketoida yhteen nippuun, koska liikeyrityshän kaapii kermat päältä ja rusinat pullasta.
SUMMA SUMMARUM ==>
Eli kaupungille jäänee oman uimahallinsa tuunaaminen kylpyläksi, uusien urheilukenttien rakentaminen, katujen ja muun infran rakentaminen. YIT sitten tekasee halvoille tonteille kerrostalot. Näihän se on sovittu - Vai mitä?
Ei kai sitä edes yritetä peitellä, että nuo YIT:n rakentama (niitä on jo aika paljon) huoneistohotellit on omia loma-asuntoja, lisänä vaan se, että voi nauttia hotellitason palveluista samalla. Eli ostat loma-osakkeen ja maksat siitä aika hyvän hinnan. Huoneiston voit vuokrata siksi aikaa kun et sitä käytä. Näin olen ymmärtänyt.
http://www.yit.fi/palvelut/kotitaloudet/vapaa-ajan_asunnot
Pohjan akkahan on louhi, se tarkoittaa suomeksi noitaa. Joskus minusta tuntuu, että minulla on jokin vaisto, tai sitten kai olen vain "hullu" niinkuin joku näissä nettijutuissa aina välillä välihuomauttaa. Onneki se hulluus ei näy päälle päin. Kai.
Niin, minusta "tuntuu", että ne vanhat kommarit, jotka eivät ehkä ole enää hengissäkään, saattoivat tehdä fiksumpia päätöksiä kuin esim. Tornion vastaavat henkilöt. Torniossa kaikki olivat tuttuja keskenään, ja jos joku halusi rakentaa talon, hänelle annettiin rakennuslupa. Tornion katukuva on kamala. Se on kuin Tallinna, mutta ei niin köyhän näköinen. kaupungintalokin on aivan karmea Torniossa. Kauniin, ikivanhan kirkon viereen on tehty yksinäinen, oksenuksenvärinen torni, jossa on kammottavan suuret ikkunat. Maalaisisännät ajattelivat, että se on hienoa. Vanhoista kemin kommareista voi sanoa vain sen, mikä näkyy ulospäin nyt. Ulkonaisesti on kaunista. Se vain että pöhötettiin virkakoneisto sille mallille, että joutavat palkan edestä tekemään "ideoita", se ei tainnut olla kovin fiksua. Siihen aikaan kumminkin palkat kai maksoi enemmän valtio. En tiedä, mutta voisi niin kuvitella. nyt on tullut tämä tehokkuusajattelu.
Demarius ilmiönä on minusta vain jotenkin ärsyttävää, epäaitoa. tulee joku leena Luhtanen mieleen : ) tai Paavo Lipponen. Ne ei vain mielikuvatasolla naurata.
salaliittoteoriaa?
Olet aika vahvasti asiasi takana, joten tiedät varmaan näistä suunnitelmista jotain? Onko sinulla siis sisäpiiritietoa?. Salaliittoteorioille on olemassa omakin palsta. Ei nyt pahalla, mutta "naamioidut kerrostalot" ja "tuunattu uimahalli" kuulostaa aika huvittavalta.
Mutta mitään ei ole sovittu, eikä mitään päätöksiäkään ole tehty asian suhteen. Kaupungin varat on jo nyt tiukilla, ettei niitä riitä uimahallin tuunaukseen. Tuo kentän siirtokin on jo kova haaste, jonka toteutuminenkin on vielä hyvin epävarmaa. Nyt keskustellaan vasta yhteistoimintasopimuksesta, jossa vasta suunnitellaan asioita. Nyt lehdissä nähty kuva on vasta esitys, miltä alue voisi 10-vuoden kuluttua näyttää.
Se että vaikka alueelle rakennettaisiin kerrostaloja, niin pitää niihinkin löytää asukkaat. Kemin pienenevässä väestössä, sekään ei ole helppoa, varsinkin kun näitä "kovan rahan" asuntoja rakennetaan jo muutenkin paljon.
Se on tosiaan mielenkiintoista, että joillakin alkaa heti mielessä pyöriä salaliittoteoriat. Kannattaisi pysähtyä silloin miettimään, että olisiko riski sairastua vainoharhaisuuteen...
Kyllä tässä asiassa on täytyy pitää jalat maassa ja edetä kirjaimellisestikin rakentavasti. Kaupoungin tulee huolehtia sopimuksin se, että mikäli maata myydään, niin kaavaillut hankkeet myös toteutetaan. Se on tämänlaajuisessa hankkeessa puoli kauppahintaa.
Asukkaat tietysti pitää löytää, mutta siitä varmaan on alustavia laskelmia tehty. Esim. tulevaisuudessa eläkeläiset varmaan asuvat perinteistä osaketta ja etenkin vanhainkotia mieluummin osakkeissa, joissa on palveluja tarjolla ja eläkeläisten määrän kasvamisen lisäksi jokseenkin varma fakta on matkailun kasvu tulevaisuuudessa.
Jos ei halua jatkaa kuihtumistaan.
Uimahallin viereen rakennettava hotelli on sivuseikka ja sumutusta, pääasia on urheilukentän paikalle rakennettavat asuinkiinteistöt. Tässä yritetään kiinnittää huomio hotelliin ja ranta-alueelle rakennettavat arvokiinteistöt ohitetaan sivulauseessa.
Mitä tekemistä asuinkiinteistöillä yleensä on matkailun kannalta? Piirustuksissa olevat "lomahuoneistot" tulevat myöhemmin käytännössä myös asuinhuoneistoiksi.
Hieno asuinalue tuosta kemiin tulee, ei siinä mitään. Naurattaa vaan tämä hankkeen esittely.
nähty ennenkin ja nissä on esitetty monenmoista. Tämän on vasta alustava esitys, miltä alue voisi näyttää. Se, että milloin se toteutuu ja missä mittakaavassa on sitten eri asia.
Mutta en pistäisi pahaksi, vaikka kylpylä ei toteutuisikaan tuossa suuruusluokassa, mutta tuo rannan rakentaminen on hyvä asia. Onhan se nyt urheilukenttineen aika rapistuneen ja hoitamattoman näköistä.
uimahallin projektissa yleensä,ajatelkaa,halli tuunataan kylpyläksi,loma-osakkeet myydään tyyliin Holiday Club ja kas kummaa,uimahalliin ei ole silloin enää noin vaan menemistä,edes tavallisella hotelli vieraalla jos osakkeen omistajat ovat sen täyttäneet.Kokemusta on sekä Oulun Eedenistä ja Vuokatin Katin Kullasta varsinkin.Ja onko hallin pääsymaksu yleensäkään sama tuunauksen jälkeen,epäilen.
just nuo kaikkien käytössä olevat rannat on kemissä parasta siellä saat sinäkin liikkua ja virkistyä . ja jos olet kesä aikaan viitsinyt ulkoilla olet huomannu että urheilukentällä /kentillä kirmaa lujasti lapsia kuka pallon perässä kuka yleisurheillen .Eli mielestäni rannat tulee säilyttää vapaana kaikille kemiläisille ja oikeestaan urheilu puistokin on suorastaan loistavassa paikassa nykyisin .