Haluaisin harrastaa astangajoogaa, mutta ne alkeistunnitkin tuntuvat liian vaikeilta. En meinaa jaksaa tehdä ja sattuu moni asento, olen kai sen verran epänotkea. Tämä on sinänsä mielenkiintoista sillä liikun muuten paljon... Kysymykseni kai on se, että onko kellään vastaavaa kokemusta, että ast.jooga olisi tuntunut aluksi aivan liian vaikealta?
Aion siltikin jatkaa...
Tykkään joogasta
4
963
Vastaukset
- Tri Outolempi
Terve järkikin sen sanoo että älä väännä itseäsi sellaiseen solmuun mikä sattuu. Aloita vaikka vähemmän vaativilla liikkeillä kuin pakottamalla ruumiisi sellaiseen että sattuu. Tämä soveltuu myös kaikkeen liikuntaan.
Aina voit tietenkin pilata nivelesi, sidekudoksesi ja reväyttää lihaksesi. Se on sinun oma asiasi jos haluat olla itsepäinen. Enkä minäkään sitä varmaksi tiedä napsahtaako sinulla joku vaikka jatkaisitkin...otatko riskin? - "iloa"
Suosittelen sinulle lempeää hathajoogaa, harjoitukset tehdään itseä kuunnellen ja kehoa kunnioittaen. Ei mitään asentoa tehdä pakottamalla, ei ylitetä omia rajoja.
- MehiläinenMaija
Tee asento vain siihen missä tuntuu hyvältä. Kova kipu ei kuulu asiaan. Kun jatkaa astangaa, niin venytykset onnistuvat paremmin. Kyse on harjoittelun tuloksesta.
Ei ole tosiaan tarkoitus, että väännät heti ensimmäisellä tunnilla itsesi täydelliseen klassiseen asentoon. Ensimmäiset alkeistunnit olivat minustakin ihan hirveitä. Olin ihan poikka niiden jälkeen, mutta sitten jossain vaiheessa napsahti ja rupesin tosissani nauttimaan hommasta.
Opettaja neuvoo vaihtoehtoja, jos et jotain asentoa pysty tekemään. Jos kipu on polvissa, niin joka asennon muutoksessa koukista hiukan polvia. Opettajan kyllä pitäisi neuvoa nämä ongelmakohdat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli214708Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103334Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403147IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462599Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861258Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2591140- 791109
- 561102
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3941081Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E201977