Suomessa on syöty

paljon....

6

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 30.8.
    • Selventäjä

      Älä sinä sivistymätön ja tietämätön ihminen sekoita käsitteitä.
      Ei Suomessa ole "gm lihaa" (oikeampi kirjoitusmuoto gm-lihaa) vaan porsaanlihaa, joka on leikattu porsaasta, joka on syönyt rehua, josta osa on koostunut kasveista, joita on geenimuunneltu ennen kasvattamistaan.

      "Gm-liha" taas tarkoittaisi lihaa porsaista, joita on itse geenimuunneltu joiltakin ominaisuuksiltaan.

      • lihansyönti loppuu

        hyönteiset kuolee niiden peltojen ääreltä missä kasvaa gm-kasveja.Miksi?

        Miksi amerikkalaiset ovat hyllyviä taikinakasoja? Suomalaiset lihoo eri tavalla. Vielä.


      • viitsit
        lihansyönti loppuu kirjoitti:

        hyönteiset kuolee niiden peltojen ääreltä missä kasvaa gm-kasveja.Miksi?

        Miksi amerikkalaiset ovat hyllyviä taikinakasoja? Suomalaiset lihoo eri tavalla. Vielä.

        taas valehdella täällä noin rankasti?
        Näköjään Göbbelsin ohje on teillä kunniassa: kun valehtelee tarpeeksi paljon, tarpeeksi usein ja tarpeeksi röyhkeästi, ihmiset alkavat ennen pitkää uskoa siihen valheeseen.


      • kärsimme taas
        viitsit kirjoitti:

        taas valehdella täällä noin rankasti?
        Näköjään Göbbelsin ohje on teillä kunniassa: kun valehtelee tarpeeksi paljon, tarpeeksi usein ja tarpeeksi röyhkeästi, ihmiset alkavat ennen pitkää uskoa siihen valheeseen.

        ” taas valehdella täällä noin rankasti?
        Näköjään Göbbelsin ohje on teillä kunniassa: kun valehtelee tarpeeksi paljon, tarpeeksi usein ja tarpeeksi röyhkeästi, ihmiset alkavat ennen pitkää uskoa siihen valheeseen.”

        Tässä kaivataan myös ymmärrystä:
        Ihmisille on joltain taholta, jostain syystä, valehdeltu. Että geeni on jotain ennenkuulumatonta. Että tappaa syöjänsä ja se leviää ja tuhoaa luonnon. Että kaiken pahan takana on Iso Paha Ameriikka.

        Kun on nuo väitteet omaksunut ja tullut niitä levittäneeksikin, on vaikea perääntyä.
        a)   Vaikka vuosittain viljellään 100 miljoonaa hehtaaria gm-kasveja (USA, Brasilia, Argentiina, Kiina ym). Siis viisikymmenkertaisesti koko Suomen peltoala. Siis kolminkeratisesti koko Suomen valtion pinta-ala.
        b)   vaikka koko tuo valtava sato on vuosittain käytetty ihmisten ja eläinten ravinnoksi.
        c)   vaikka ympäristön kannalta gm-tekniikalla saavutetaan kiistattomia etuja (mm suorakylvön mahdollisuus RR-kasvien kohdalla, kun ei tarvita maanmuokkausta rikkatorjuntaan). Samalla polttoaineen tarve vähenee radikaalisti.
        d)   Vaikka viljely on aivan selvästi tuottoisampaa (ja siten vähemmän sademetsiä tuhoavaa). Viljeliöitä siirtyy jatkuvasti gm-kasvien viljelyyn. Vuotuinen lisäys pinta-alassa on 15% luokkaa.

        Ongelmana on joidenkin ihmisten liiallinen aktiivisuus: pitää rynnätä toimintaan, vaikkei taustoja tunne. Hyvää tarkoittaen, ainakin enimmäkseen. Tämän ominaisuuden hyväksikäyttäjiä kyllä löytyy: muistetaanpa vaikka kohut tekaistujen hyväntekeväisyyskeräysten yhteydessä. Prosentti vammaisille, 99% kerääjille.


        Matti
        http://tuottavamaa.org


    • ....................

      Olen koko kesän vääntänyt napaan brazilialaista naudan entrecotea. Pitää vetää köysi kaulaan, ennen kuin kasvaa sarvet päähän! hoh, hoijaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      272
      2410
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1289
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1145
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      962
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      897
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      767
    Aihe