Antoi tälläisen tehtävän. R-säteisen ympyrän pinta-ala on A. Pirretään sen kehän pisteestä r-säteinen (r < R) ympyrän, joka peitää A:sta alueen B. Montako prosenttia B on A:sta (tai suhde A/B)?
Olen tuhertanut lukemattomia tunteja, mutta ei onnistu. Likiarvoja tietysti saa vaikka ruutupaperin avulla, mutta onkohan tähän ollenkaan täsmällistä ratkaisua?
Kaveri kiusaa
5
500
Vastaukset 5
- eräs yökyöpeli
"joka peitää A:sta alueen B."
A on pinta-ala, eli siis reaaliluku. Mitä tarkoitat sillä, että reaaliluvusta peitetään alue B?- Aloittaja
... mene apukouluun, näsäviisastelija! Tehtävästä kyllä käy ilmi, että "alalla" tarkoitetaan tässä hyvin konkreettista pinta-alaa (lieneekö esim. neliömetri tuttu käsite?), eikä mitään sen syvällisempää.
Mutta voithan halutessasi ratkaista tehtävän vaikka laskemalla yksitellen, montako yhteistä reaalilukua A:ssa ja B:ssä on. Muista sitten se jakolasku vielä lopussa! - mahtimatemaatikko
Aloittaja kirjoitti:
... mene apukouluun, näsäviisastelija! Tehtävästä kyllä käy ilmi, että "alalla" tarkoitetaan tässä hyvin konkreettista pinta-alaa (lieneekö esim. neliömetri tuttu käsite?), eikä mitään sen syvällisempää.
Mutta voithan halutessasi ratkaista tehtävän vaikka laskemalla yksitellen, montako yhteistä reaalilukua A:ssa ja B:ssä on. Muista sitten se jakolasku vielä lopussa!" Antoi tälläisen tehtävän. R-säteisen ympyrän pinta-ala on A. Pirretään sen kehän pisteestä r-säteinen (r < R) ympyrän, joka peitää A:sta alueen B. Montako prosenttia B on A:sta (tai suhde A/B)? "
Yökyöpeli viittasi ilmeisesti tekstin muotoiluun. Tässä A on reaaliluku, ja sille halutaan peitettä. Oikein muotoiltuna tehtävä kuuluu, jos nyt oletan oikein mitä tarkoitat:
R-säteisen ympyrän C_1 pinta-ala on m(A). Pirretään C_1 kehän pisteestä x r-säteinen (r < R) ympyrä C_2, ja merkitään C_1 leikkaus C_2=B. Montako prosenttia m(B) on m(A):sta?
Tässä siis m(A) viittaa alueen A Lebesguen mittaan. Virheesi oli se, että olit määritellyt A:n pinta-alaksi, jonka reunalta valittiin ympyrän keskipiste. Kuitenkin pinta-ala on reaaliluku ja ympyrän keskipiste on järjestetty pari, joten tämä ilmeisesti aiheutti hämmennystä. Matematiikassa tulee olla aina huolellinen!
Mitä itse tehtävän ratkaisuun tulee, jos tarkoitat tehtävällä tätä minun muotoiluani, voit johtaa kysytylle pinta-alalla integraaliesityksen. Integraalille ei saada suljettua muotoa, joten yhtälö joudutaan ratkaisemaan numeerisesti.
Tehtävä on sukua vanhalle ongelmalle
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4000000000000027&posting=22000000010693728#22000000010693728
joten tämäkin tehtävä ratkennee vastaavalla tavalla.- heleppo
A/B=(R/r)^2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri351078- 71848
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40700Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40686Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus191541- 43489
- 45470
jumala ei auta hittojakaan..
kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir204463Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä
Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan6437Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,169434