RUOTSALAISET HUONOJA

HÄVIÄJIÄ

Holmin valmentaja haukkui korkeuden voittajan, sanoi mm. "on harmi että tuurivoittaja vei voiton". Kallur jäi myös neljänneksi ja tekivät protestin Kallurin tönimisestä. Ruotsalaiset ovat säälittävän huonoja häviäjiä, Suomalaiset taas osaavat häviämisen taidon. Meillä on pitkät perinteet siitä. Ainoastaan Kruuger oli poikkeus syyttämällä häviöstä liian uutta kilpailupaitaa. Mutta kruukerihan on uusi naama joukkueessa eikä vielä ole oppinut häviämään kunniallisesti.

1

337

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiantuntija®

      Ruotsalaisilla oli silmin nähden syy protestiin: http://www.expressen.se/polopoly_fs/1.818911!slot100slotWide75ArticleFull/3447786819.jpg

      Sen sijaan suomalaiset tekivät naisten pikaviestistä jopa kaksi protestia, jotka kumpikin todettiin aiheettomiksi:

      http://www.yle.fi/urheilu/mmyleisurheilu/2007/id84417.html

      "Pikaviestierät tuomarien syynissä

      Naisten 4x100 m:n alkueriä värittivät useat protestit ja hylkäykset. Toisesta erästä ajan perusteella finaaliin päässyt Saksa hylättiin kahden muun maan ohella. Pari tuntia myöhemmin maa oli taas takaisin finalistien joukossa.

      Suurimmat epäselvyydet koskivat kuitenkin ensimmäistä erää, jossa Suomen naiset pinkoivat hienosti neljän sadanosan päähän Suomen ennätyksestä.

      Suomi jätti protestin niukasti edelle ennättäneestä Kiinasta. Heikkolaatuisen kuvanauhan tarkastelun jälkeen näyttöä epäillystä ratarikosta ei kuitenkaan saatu. Suomen toisen vastalauseen kohteena oli erän voittanut Belgia.

      Naisten pikaviestin ensimmäisessä erässä maansa ennätyksen juossut Belgia joutui vastalauseryöpyn kohteeksi heti kisan jälkeen. Epäselvyyksien kohde oli ankkurina juossut satasen viides ja EM-Göteborgin tuplamestari Kim Gevaert.

      Gevaert oli jäänyt pois 200 metriltä ja sääntöjen mukaan hänellä ei olisi siten enää ollut edustusoikeutta kisoissa. Hylkäysuhka oli kuitenkin aiheeton.

      - Gevaertillä oli lääkärintodistus loukkaantumisesta, jonka perusteella hänellä oli lupa olla pois 200 m:ltä. Näin Belgian suoritus voidaan hyväksyä, kommentoi YLE Urheilun asiantuntija Mika Lehtimäki."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      36
      3924
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      99
      3493
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      110
      3427
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      78
      3185
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      87
      3170
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2835
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2620
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2503
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2499
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2206
    Aihe