kermaviilin

miten voin korvata kemaviilin?
asun maassa jossa kermaviiliä ei ole saatavilla, ja monissa suomalaisissa resepteissä joita rakastan, esim. mustikkapiirakka, tarvitaan kermaviiliä.

saatavilla olevat maitotuotteet:
ranskankerma, kerma, sour cream (oisko jotain smetanana tapaista?) ja rahka.

kiitos tietäville!
3466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ranskankerma käy, voit tilanteesta riippuen notkistaa hitusen kermalla jos tarvis. Ranskankermalla tulee paremman makuistakin.

Tosin mustikkapiirakan voi tehdä ilman kermaviiliäkin, näin meillä tehdään. Ihan perus pullataikina ja sitten siihen päälle vain hieman survottuja mustikoita jossa on sokeria oman mieltymyksen mukaisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilalle kirjoitti:

miten voin korvata kemaviilin?
asun maassa jossa kermaviiliä ei ole saatavilla, ja monissa suomalaisissa resepteissä joita rakastan, esim. mustikkapiirakka, tarvitaan kermaviiliä.

saatavilla olevat maitotuotteet:
ranskankerma, kerma, sour cream (oisko jotain smetanana tapaista?) ja rahka.

kiitos tietäville!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu