Onko liha kallista?

Kuu-ukkeli

Mihin meillä on kiire? Eikö entinen, vaikkakin tehotuotettu liha ollut hyvää? Mielestäni se oli ja se oli halpaakin. Mistä tuli tämä gmo vouhotus? Miten rehu on samaan aikaan sekä kallista että halpaa? Onko kotimaisten viljanhintojen nousu keinotekoista ja mihin sillä pyritään? Pyritäänkö sillä pitämään viljelijät myötämielisinä gmo:n rantautumishankkeelle, jolle näyttää olevan hallituspuolueiden siunaus? Entä miten amerikkalainen vilja ei olekaan kallista? Onko niin ettei maailmanmarkkinahinnat olekaan kaikkialla samat?

Onko sittenkin kyseessä vain pirullinen lobbareiden suorittama strategia jota toteutetaan USA:n, WTO:n ja erimaiden keskuspankkien, biotekniikka laitosten ja niihin kytköksissä olevien piirien toimesta.

USA:ssa on arvioitu gmo-lobbauksen maksavan veronmaksajille n. 70 miljoonaa dollaria ja lääkelobbaus saman verran. Lisäksi tulevat erikokoisten yksityisten yritysten lobbausrahat.

Lobbarit ovat usein valtion viroissa usein erilaisissa kansainvälisissä tehtävissä kuten täällä meidän kotoisessa Suomessakin. Olisi kiva tietää miten paljon nämä lobbarit maksavat Suomessa veronmaksajille. Varmasti suhteessa väkilukuun paljon enemmän kuin USA:ssa.

Onhan meillä tälläkin foorumilla ainakin yksi genitaali joka varmasti istuu hyvässä valtion virassa ja lobbaa gmo:n puolesta.
Pääsääntöisesti lobbarit kuitenkin kuljeksivat vallan korridoreilla ja käytävillä.

Jos gmo:n lanseeraus tehdään näin tökerösti kuin se nyt on Suomessa tehty, en ihmettele yhtään, että se on saanut laajat kansalaispiirit suuttumuksen tilaan ja olen varma että gmo ei tule ikinä saamaan jalansijaa suomalaisessa ruokakulttuurissa.

2

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe