Kuuntelin radion Naisten tuntia tänään ja ihmettelin kirjailija muuten normaalisti puhuvan Pepi Reinikaisen tapaa käyttää vanhahtavaa tahi -sanaa tai -sanan sijasta.
Onko tämä sana tulossa muotiin vai onko PR viimeinen, joka tätä käyttää?
Kirjailijathan ovat yleensä edellä aikaansa.
Onko tämä sana tulossa muotiin vai onko PR viimeinen, joka tätä käyttää?
Kirjailijathan ovat yleensä edellä aikaansa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiköpähän tahi-sanalla ole yhä oikeutuksensa, vaikkapa tautofonian torjunnassa.
Vai - vahi - vaikka - vahikka???
”Tahiti vahine” tuo ainakin minun mieleeni jotain vallan somaa. http://images.google.com/images?q=tahiti vahine
Taikka ja tahikka lienevät periaatteessa käypiä suomen kielen sanoja (sanojen tai ja tahi rinnakkaismuotoja). Asiatekstissä niitä on tuskin syytä enemmälti viljellä, ainakaan tai-sanan kustannuksella.
Elikkä-sana kielestämme käsittääkseni puuttuu. Se lienee tullut arkipuheeseen alun perin leikkimielellä, taikka- ja tahikka-sanojen innoittamana. Ilmeisesti monikin mieltää sen nykyisin jo kielenmukaiseksi sanaksi ja käyttää sitä estoitta. Vieläkin ikävämpää on sanan vähämielinen käyttö tuiki turhana täytesanana puheenvuoron alussa, ilman eli-merkitystä.
Eräs nettitaiteilija on luonut iloksemme oikein kuvallisen esityksenkin siitä, millaisena hän elikän näkee ja kokee:
http://www.hattijahunen.com/elikka.htm
Kuuntelin ja ihmettelin itsekin tahin käyttöä. Se ei tuntunut enää luontevalta kolmannen kerran jälkeen.
Ei ole muotia, sitä paitsi ohjelma oli uusinta viime vuodelta.
Ei kirjailijat ole edellä aikaansa, mutta suuret luulot heillä on omasta kaikkivoipaisuudestaan.
Yksikön 1. persoonan omistuspäätteellä varustettu tahi on muodissa, jos ruokalehtien reseptejä on uskominen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tahini