Näinkö avoin demokratia

toimiikin

Pääministeri Vanhanen ei ole ensimmäinen, jonka huulilta lipsahtelee sellaisia asiattomuuksia kuin, että Suomi ja suomalaiset vievät avointa suomalaista ja pohjoismaista keskustelu-kulttuuria myös EU:un. Toistaiseksi hallitus ja päättäjät ovat olleet kuin koko geenijupakkaa ei olisi olemassakaan. Demokratiassa asiat ovat nykyään liian usein pitkälle valmisteltuja.
Keskustelut gmo-lanseerauksesta olivat vuorenvarmasti myös nykyisten hallituspuolueiden johtoryhmällä jo vuosia tiedossa ja hallitusohjelmaan se on yhtä varmasti otettu mukaan.

Yleensä demokratiassa enemmistön tahto on määräävä ja lait laaditaan sen tahdon mukaisesti. Entä jos 90% kansalaisista haluaa valita gmo:n ja perinteisesti tuotetun lihan välillä ja vaatii merkintää jotta valinta helpottuisi.

Tällä hetkellä erittäin pieni vähemmistö yrittää sekoittaa gmo-lihan ja perinteisen, eikä halua merkitä sitä. Onko demokratia näin huteralla pohjalla. Tuskin saamme edes neuvoa-antavaa kansanäänestystä vai saammeko ??

3

342

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo nykyisen lain mukaan

      Suomessa on jo nyt laki, jonka mukaan syötäväksi tarkoitetut tuotteet (ihmisten ruoka, rehut, lemmikkien pöperöt) on merkittävä jos tuote sisältää tai saattaa sisältää geenimuunneltua organismia.

      Sika joka on syönyt geenejä, ei muutu syömiensä geenien kaltaiseksi. Sille ei kasva kukkakaalia korviin, jos se on syönyt kukkakaalin geenejä, eikä se muutu soijapavuksi jos se syö geenimuunneltua soijaa. Miksi siis pitäisi merkitä jokin tuollainen asia, jolla ei ole kyseisen tuotteen kanssa mitään tekemistä?

      Ja mihin se raja merkintäpakollisista tuotteista sitten pitäisi vetää, jos sellainen tieto kuluttjille pitää kertoa? Pitäisikö maito- ja lihatuotteet merkitä jos eläin on syönyt GM-rehua? Entä lihapiirakat, joissa jauhelihaa? Viinerit, jotka leivottu voita käyttämällä? Tai makeiset, lääkekapselit, kosmetiikkatuotteet yms, joiden valmistamiseen tarvitaan liivatetta? Entä nahkasohvat, villalangat, maalipensselit jne.?

    • on sana

      Amerikassa on kaksi puoluetta jota ohjaa diktaattorin
      vallalla presidentti. Kutsuvat sitä demokratiaksi ja
      levittävät sitä itsevaltiaina sotimalla kaikkialle.
      Venäjäkin on nykyään demokratia. Joopa joo.
      Suomen virkamiesdiktatuuria kutsutaan demokratiaksi.
      En tiedä miksi.
      Parasta itsensä kannalta on harkita tarkkaan "totuuksia"
      joita vallanpitäjät ja media tuputtaa.
      Ainoastaan luomuruokaa voi nykyään pitää gmo- vapaana
      ruokana, joten luomumerkki = ei gmo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      373
      1717
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1255
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      157
      1187
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      981
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      655
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      651
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      119
      562
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      553
    Aihe