Noin yhdeksässä tapauksessa kymmenestä suomalaisilla tuntuu olevan käsitys, että tuossa tšekkiläisessä olutmerkissä on g-kirjain, ja nekin, jotka eivät yleensä edes osaa lausia g:tä, sanovat kyllä lahjakkaasti "urguell".
Oikeasti siis kyse on q-kirjaimesta, joka lausutaan kuin k, eli Urquell pitäisi lausua suurin piirtein "uurkvell". Ymmärtääkseni kyse on tšekkien väännöksestä, jossa tapailevat saksankielistä sanaa "Urquelle", joka tarkoittaa "alkulähdettä".
Urquell
4
417
Vastaukset
- Urquellisti
>Ymmärtääkseni kyse on tšekkien väännöksestä,
>jossa tapailevat saksankielistä
>sanaa "Urquelle", joka
>tarkoittaa "alkulähdettä".
Noinhan sen minäkin miellän.
Olutmerkin koko nimihän on Pilsner Urquell. Alkuosa on selvää saksaa ja tarkoittaa ”pilseniläinen” tai ”Pilsenin”.
Oluen kotikaupungin nimi on saksaksi Pilsen, tšekiksi Plzeň. Böömiläinen saksan kieli elää tuon oluen nimessä ilmeisesti historiallisista syistä.
En malta olla vielä toteamatta, että Pilsner Urquell on mahtavan hyvää! Siihen on muistettu käyttää muitakin tykötarpeita kuin vettä (= maltaita ja korkealaatuista humalaa).
Neljän tölkin Urquell-pakkaus odottaa nytkin jääkaapissani janohetkeä.- Non-Bohemian
Seuraava teksti antaa ymmärtää, että oluella on kotimaassaan nimi Plzeňský Prazdroj ja Pilsner Urquell on vain vientimarkkinoilla käytetty nimi.
»Kaupunki on koko maailman huulilla Pilsner Urquell (Plzeňský Prazdroj) -oluensa ansiosta.»
http://www.czechtourism.com/fin/fi/docs/what-to-see/tourist-regions/all/pilsen-region/index.html - Äes ruostuu heilläkin
Suita on erilaisia, kemiallisesti. Urquellhan on yksi vastenmielisimmistä oluista heti vahvojen oluiden jälkeen. Hieman makeutta lisää, niin menisi mullekin.
- tämä nyt
Äes ruostuu heilläkin kirjoitti:
Suita on erilaisia, kemiallisesti. Urquellhan on yksi vastenmielisimmistä oluista heti vahvojen oluiden jälkeen. Hieman makeutta lisää, niin menisi mullekin.
oikea palsta olutmausta väittelemiseen...
Sanonpa siis, että Urquell on minun suosikkioluitani... Suomalaista bulkkilageria en edes koske tikulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803