Onko kellään kokemusta liivatetta korvaavista ainesosista (kuten agar-agar). Miten tomivat käytännössä, mistä saa ostaa, mitä maksaa jne. Entä onko tietoa missä kauppojen myymissä liivatelehtimerkeissä on käytetty naudan-, missä sianlihaa?
liivatteen korvaus?
sianlihalle allerginen
41855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos ajattelit vaikkapa hyytelöä/kiisseliä jne tehdä, on se vanha ja perinteinen hyytelösokeri(pektiini eli sopii vegaaneille) hyvä.
Kerro kuitenkin mitä olet tekemässä/mihin yleensä liivatetta käytät niin auttaisi kovasti!
Yleensä suomalainen liivate on sikaperäistä, ulkomaiset voivat sisältää sitten ihan mitä tahansa teurasjätettä.
Erityisesti maitopohjaisten tuotteiden hyytelöiminen esim. erilaisiin jälkiruokiin ja hyytelökakkuihin askarruttaa, sillä olen kuullut ettei liivatetta näissä tapauksissa niin helposti korvatakaan. En ole vegaani tms., mutta punaisen lihan, erityisesti sianlihan syönti ei muuten vain oikein houkuttele.
Perunajauho ja maissitärkkelys tietty käy, muttei niistäkään saa niin höllyvää kuin liivatteella.
Itse olen käyttänyt agar-agaria(olen vegaani) jauheena. Apteekista ostin, ohjeen sain ja varmasti löytyy netistäkin.
Suosittelen lämpimästi liivatteen sijasta agar-agaria ihan sekasyöjillekin :) Terveellistä(merilevästä valmistettua) eikä ole vainoharhoja mistään tyyliin BSE.
Kiitos vastauksesta. Täytyy kokeilla agar-agaria seuraavalla kerralla.