Haluaisin reseptit näihin lapsuuden herkkuihin.Äitini teki näitä Kuhmossa,onkohan nämä vain siellä päin tunnettuja?Lanttukukko oli herkkua, samoin perunakukko,jonka äiti paistoi paistinpannussa uunissa.
Jätkäjuusto ja sankiainen
4
5767
Vastaukset
- Tiedon saanut.
Jätkänjuusto tehdään näin,sianliha,sipuli ruskistetaan.Perunat kuoritaan ja viipaloidaan.Nämä ainekset sekoitetaan yhteen ja vettä laitetaan niin paljon,että kaikki peittyy.Maustepippuria ja suolaa myös. Keitetään kypsäksi.Voi olla,että lihan kanssa ruskistettiin myös vähän vehnäjauhoja väriä antamaan.Sankiainen on piirakka,jonka sisus tehdään ohrajauhoista ja maidosta.Puuromainen taikina,joka ilmeisesti jonkin aikaa turvotetaan,suolaa lisätään.Kuori tehdään samoin kuin toistenkin piirakoiden.Jätkänjuusto oli ennen vanhaan savotoilla kova sana!
- Anonyymi
Kuhmolainen jätkän juusto tarkoittaa viipaloitu peruna keitettyä ja paisttua sianlihaa viipaloitu ja käristettynä lisäksi suolaa kokonaista maustepippuria kypsänä keitettyä avot hyvää. Mistä jätkänjuusto sai nimensä, miehet tekivät savotassa tätä ruokaa ja se oli jätkänjuusto.
- Anonyymi
Väärin. Jätkänjuusto on puolukoista ja maidosta tehty leivonnainen.
- Anonyymi00004
Anonyymi kirjoitti:
Väärin. Jätkänjuusto on puolukoista ja maidosta tehty leivonnainen.
Jätkänjuustoa on monenlaista. Esim. jätkän juusto on perinteinen, rasvainen ja suolainen saaristolais- tai maalaisleipä, joka on saanut nimensä "jätkiltä" eli metsä- tai uittomiehiltä, jotka tarvitsivat energiapitoista evästä, ja se sekoitetaan joskus erehdyksessä oikeaan juustoon, vaikka se onkin leipä. Se on usein tumma, ruis- tai sekaleipä, joka sisältää usein siemeniä, maltaita ja joskus piimää, ja sen tumma väri ja tiivis rakenne tekevät siitä kestävän ja täyttävän.
Kaikki nuo ovat oikeita jätkänjuustoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark974806Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2054645"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1173134Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223097Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983013Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382288- 922231
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342193- 222148
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392075