Kuntouimarin keskinopeus?

rintauintia 1km

Mikä on kuntouimarille normaali/hyvä aika rintauintia 1km? Itse en osaa suhteuttaa omaa kuntoani kuin radalla muihin uiviin ja vielä huomaan jääväni useista jälkeen.

Minkä voisin ottaa tavoiteajaksi kuntoa nostaessa ja tekniikkaa hioessa? Tekniikka on oikeansuuntainen, toki parantamista löytyy vielä paljon.

6

3456

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tai_ga

      Vaikea sanoa tähän mitään absoluuttista vastausta, kun tosiaan lähtökohdat ovat yksilölliset.

      Pyrkisin vertailemaan omia aikoja ja parantamaan niitä.

      Itse en ole mikään matkauimari ja kilometri rintauinnilla taittuu 15 minuutissa kohtuullisella vauhdilla. Löysemmällä menee 20 minuutin paikkeille. Tätä pidetään kuulemma jo ihan kovana vauhtina, vaikka se ei sille itsestäni tunnu. Kaikki on suhteellista.

      Veikkaisin, että kuntouimarin olisi hyvä pyrkiä 30 minuuttiin 1 km uinnissa, jotta vauhti olisi edes kohtalainen ja treenistä saisi tehoa. Mutta kuten sanottu yksilöllistä ja riippuu henkilön lähtökuntotasosta. Sohvalta kilsan uintia suorittamaan lähtiessä 30min on jo vietävän kova aika :) Ja taas paljon uintia harrastavalle äärettömän kehno.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö 15 minuttia...


    • on kuntoilijan

      turha ihmetellä keskinopeuksia, koska uinti on tekniikkalaji, jossa ei hyvälläkään kunnolla pääse minnekään, jos tekniikka ei ole yhtään hallussa. Olen ollut kaverin kanssa uimassa ja jään hänelle joka altaan mitalla puolimatkaan, vaikka kaverista ei ei saa mitään vastusta, juoksussa, pyöräilyssä tmv. lajissa, mutta hän osaa uida ja menee kuin hylje altaassa ! meikäläinen tekee kuolemaa joka altaanvälin jälkeen !

    • uiskari

      kilsa menee 20minuutissa eli kolme tunnissa, hitaampi on nysväämistä. Jos nysvää, niin kandeis mennä paikalliseen halliin uintitekniikkakursseille eittei tartte nysvää koko ikää ...

      • Anonyymi

        Rintauinniksi kova vauhti toi 20 minuuttiakin valtaosa ei tähän pysty.


    • Anonyymi

      Tuohon matkaan ja aikaan vaikuttaa tosi paljon tekniikka.

      Jos ui lyhyttä allasta ja potkaisee rajusti päädystä vauhtia niin kilsa menee puoleen tuntiin melkein uimatta, lähes pelkkää liukua.

      Toisaalta jos ui pitkää allasta potkimatta päädystä vauhtia, niin silloin uidaan koko kilsa jne.

      Puoli tuntia ja kilsa on uimalla ihan jees suoritus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5512
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2783
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2272
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1834
    5. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      16
      1812
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1807
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1787
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      97
      1692
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1519
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1515
    Aihe