Teppo toivoisi, että palaisit palstalle keskustelemaan erilaisista aiheista et sillei hei! Tepolta paloi käämit, kun kutsuit Teppoa toistuvasti kuivan kesän oravaksi et sillei hei! Se sai Tepon toimimaan ilkeästi Sinua kohtaan et sillei hei!
Tarinasi ovat opettavaisia ja mielenkiintoisia, joten Teppo toivoo, että kirjoitat niitä jatkossakin et sillei hei! Teppo kirjoittelee Sinulle tai Sinusta tästä lähin ainoastaan asiallisessa sävyssä ja toivoo Sinulta samaa Teppoa kohtaan et sillei hei!
Voit aloittaa kertomalla mielipiteesi pekonin tai kerman (miksei molempia) laittamisesta poronkäristykseen et sillei hei! Silavaahan siihen kuuluu, mutta savunmaku taas ei. Teppoa toisaalta houkuttaisi moinen kokeilu, mutta ko. perinneruoka ei olisi silloin enää sitä itseään. Vai kuinka?
Helsingissä 11.09.2007
Teppo
Tarinasi ovat opettavaisia ja mielenkiintoisia, joten Teppo toivoo, että kirjoitat niitä jatkossakin et sillei hei! Teppo kirjoittelee Sinulle tai Sinusta tästä lähin ainoastaan asiallisessa sävyssä ja toivoo Sinulta samaa Teppoa kohtaan et sillei hei!
Voit aloittaa kertomalla mielipiteesi pekonin tai kerman (miksei molempia) laittamisesta poronkäristykseen et sillei hei! Silavaahan siihen kuuluu, mutta savunmaku taas ei. Teppoa toisaalta houkuttaisi moinen kokeilu, mutta ko. perinneruoka ei olisi silloin enää sitä itseään. Vai kuinka?
Helsingissä 11.09.2007
Teppo
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olet myös kyseenalaistanut Stadin kundin mielenterveyden et sillei hei! Teppo olisi valmis painamaan senkin villaisella et sillei hei!
Kyselit vahan kokin mielipidettä, se varmasti tulee, mutta kerron ihan amatöörin harrastelijakokin kokemuksia.
Tein elämäni ensimmäisen poronkäristyksen viime talvena ja nimenomaan reseptillä, jossa poronliha- ja pekonisuikaleet ruskistettiin pienissä erissä. Sen jälkeen mausteita maun mukaan, itse laitoin ihan vähän suolaa ja mustapippuria. Himpun verran suurustetta, päälle vettä ja sitten hautumaan.
Pekoni tuo kieltämättä sen savun maun, mutta mielestäni sopii jotenkin poron kanssa mainiosti yhteen. Joissakin ohjeissa tosiaan suositellaan joko törkeän paljon voita tai sitten silavaa. En ole toistaiseksi kokeillut, mutta tuo pekoni on ihan ok.
Ohjeita ja teko tapoja tähänkin ruokaan löytyy monia ja niistä jokainen ruuan kanssa turaaja saa mun puolesta ottaa omansa. Olen itse valmistanut käristystä reiluun voihin ja sipuliin valmistettuna. Aikoinaan -80 luvulla eräs huppu ravintolan mestari laittoi cayanne pippuria ja paukutteli henkseleitään että nyt tulee aitoa lappalaista herkkua. Silloin nuori ja hävytön kokki poika päästi ilmoille paskasen naurun ja "nöyryytti" mestaria alaisten ja asiakkaiden edessä kertoen mitä mieltä tästä sotkusta oli...
Eli jos haluat laittaa pekoonia käryysi tee niin
Itse en käytä yleensä poronkäristykseen mitään pippuria, vaan katajanmarjaa. Sama muuten pätee karjalanpaistiini. Ja on hyvvee...
Varhmaankin ossaatta tehä nauan filleestä kaikenlaisia herkkuja, en mie sitä eppäile. Mutta jos tet tehette porosta käristystä. nin tehkää se ees oikhein. Kaupan käristyslihhaa ei kannate kehhuu, ei sole oikiaa. Met vuolemma poron kintusta sieviä siivuja ja paistamma net poron kuussa, lissäämmä suohlaa ja jos olemma kairasa tai tunthurisa, lissäämmä tilikkasen hyvvää purovettä. Jos olemma maalikylillä, silloin lissäämmä vähän olutta, se on oikiaa käristystä. Pistelkhää tet vain katahjanmarjojanne ja suurustelkaa soppanne, jo vain se meille passaa, mutta äläkhää nimittäkö keitostanne poronkäristykseksi. Met lapin ihimiset olhan meleko nuukia evväistämmä ja varsin ylypeitä niistä, iliman lanthalaisten hinkua jalostella niitä. Met saamelaiset ossaamma tehä omat ruokamma iliman teijän apujanne. Terveiset täältä Sevetistä, Oula Semenojeff
Niin, pakko myöntää, että parhaat käristykset on tullut syötyä Lapissa; myöskin Kuusamossa, joka tosin on kaukana Lapista. Reseptejä en tunne, mutta sen tiedän, että sipulia niissä ei oltu käytetty. Sitäkin runsaammin rasvaa. Erittäin maistuvaa.
Ohhoh. Olikohan tuo katajanmarja sitten se viimeinen pisara vai mikä lie hermostuttanut Sevetin Oulan? Mikäli hän ei pidä katajanmarjan mausta, niin ei sen pidä muita estää siitä nauttimasta.
Tarkoitukseni on ollut itse useissakin ruokalajeissa korvata vierasperäinen pippuri kotimaisella katajanmarjalla, jota jo muinaisina aikoina on Suomessa mausteena käytetty. Suurimmassa osassa poronhoitoaluettakin katajaa esiintyy, joten mikäs sen luontevampaa. Kannattaa kokeilla ennenkuin tuomitsee tyystin.
Pakko lopuksi lainata Sliipparien sikermästä "Oodi Riekolle" kertosäettä "..Lapin juntti vetää outoa turpaan, se on liikkeiltään arvaamaton..." ;)
Tehe sie käristyksesi mite halvat, ei se minnuu satu. Mie ko en käytä käristyksesä makupippuriakhaa ku joskus, jos sattuu matkasa olheen. Paa sie niitä katahjanmarjojas ihan rauhasa ommaan sapuskaas, taikka mihis tykhät ja kutu sitä miksi halvat, mutta poronkäristykseen se ei nyt kylläkhän sovi. Nauroimma sun tekstiäs oikein paliskunnan voihmalla, ko meillä oli aamusella kokkous. Eelleenkin oon sitä mieltä, että ootta tet outua porukhaa, mie en saata ymmärthää ja mikä outomus tuo Teppokin on, leukuleikkiähän tuollaisen suunsoittajan pittäis kokkeilla. Meilläpäin tuollaset pistethän pehmiään huohneeseen rauhottuun. Mie tiiän toisen enämpi pippurilta näyttvhän, sie saat pussin ihan ilimatteeks, kokkeile , josko siinä olis riittävästi eksotiikhaa. Mie lähetän sulle aitua poron papanaa pussisa.