Tietääkö kukaan onko saatavilla pestoa ilman pähkinää? Kun sattuu olemaan pähkinäallergikko perheessä.
Tiedän, että se siihen kuuluu. Ja osaan kyllä pestoa tehdä itsekin, mutta joskus sitä vaan haluais päästä helpommalla.
Pestoa
7
6282
Vastaukset 7
Ei pestoon kuulu varsinaisesti pähkinät vaan pinjansiemenet - siis männynsukuisen puun siemenet. Kai niitäkin sitten voi pitää pähkinöinä.
Joskus pinjansiemenet korvataan mantelilla. Yleisemmin käytetään kaupan pestoissa nykyään tosin cashew-pähkinöitä, joten siinä mielessä olet ihan oikeassa - pähkinää löytyy.
Täytyy varmaan katsoa aina onko pakkauksssa mainintaa asiasta ja jos ei ole mainintaa, että sisältää "pine nuts" tms. niin täytyy lähteä siitä, että pähkinää löytyy.- Aivan niin..
pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy. - Omnivore
Aivan niin.. kirjoitti:
pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy.Pinjansiementen korvaaminen esim. manteleilla tai cashew-pähkinöillä saattaa olla hintakysymys, sillä pinjansiemenet ovat hinnakkaita, myös Italiassa. Pinjansiementen saatavuudesta manteleihin tai cashew-pähkinöihin verrattuna en osaa sanoa, mutta se voi myös olla yksi tekijä. Ainakin manteleita ja cashew-pähkinöitä riittää.
- Pistaasihalva
Aivan niin.. kirjoitti:
pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy.Minun K-Supermarketiini oli alkuviikosta ilmestynyt italialaista mantelipestoa, en katsonut onko siinä pähkinää vai ei, mutta kannattaa tsekata/kysyä.
- Anonyymi
On olemassa kotimainen vihreä valkosipulimurska, joka toimii pestona pähkinäallergisille. Tuotteessa ei ole valkosipulia, vaan se on tehty valkosipulin kukkavarresta ja oliiviöljustä. Purkin kyljessä lukee Aleksandra
- Anonyymi
Auringonkukansiemenet toimivat myös mainiosti pestossa pinjansiementen, cashew-pähkinöiden tai mantelin tilalla.
- Anonyymi
Itse tekemällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1641673Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1501278Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset217922- 71867
- 55766
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63737- 46725
- 88676
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt197629- 52592