Tietääkö kukaan onko saatavilla pestoa ilman pähkinää? Kun sattuu olemaan pähkinäallergikko perheessä.
Tiedän, että se siihen kuuluu. Ja osaan kyllä pestoa tehdä itsekin, mutta joskus sitä vaan haluais päästä helpommalla.
Pestoa
7
5673
Vastaukset
Ei pestoon kuulu varsinaisesti pähkinät vaan pinjansiemenet - siis männynsukuisen puun siemenet. Kai niitäkin sitten voi pitää pähkinöinä.
Joskus pinjansiemenet korvataan mantelilla. Yleisemmin käytetään kaupan pestoissa nykyään tosin cashew-pähkinöitä, joten siinä mielessä olet ihan oikeassa - pähkinää löytyy.
Täytyy varmaan katsoa aina onko pakkauksssa mainintaa asiasta ja jos ei ole mainintaa, että sisältää "pine nuts" tms. niin täytyy lähteä siitä, että pähkinää löytyy.- Aivan niin..
pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy. - Omnivore
Aivan niin.. kirjoitti:
pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy.Pinjansiementen korvaaminen esim. manteleilla tai cashew-pähkinöillä saattaa olla hintakysymys, sillä pinjansiemenet ovat hinnakkaita, myös Italiassa. Pinjansiementen saatavuudesta manteleihin tai cashew-pähkinöihin verrattuna en osaa sanoa, mutta se voi myös olla yksi tekijä. Ainakin manteleita ja cashew-pähkinöitä riittää.
- Pistaasihalva
Aivan niin.. kirjoitti:
pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy.Minun K-Supermarketiini oli alkuviikosta ilmestynyt italialaista mantelipestoa, en katsonut onko siinä pähkinää vai ei, mutta kannattaa tsekata/kysyä.
- Anonyymi
On olemassa kotimainen vihreä valkosipulimurska, joka toimii pestona pähkinäallergisille. Tuotteessa ei ole valkosipulia, vaan se on tehty valkosipulin kukkavarresta ja oliiviöljustä. Purkin kyljessä lukee Aleksandra
- Anonyymi
Auringonkukansiemenet toimivat myös mainiosti pestossa pinjansiementen, cashew-pähkinöiden tai mantelin tilalla.
- Anonyymi
Itse tekemällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869