Pestoa

kokki kolmonen

Tietääkö kukaan onko saatavilla pestoa ilman pähkinää? Kun sattuu olemaan pähkinäallergikko perheessä.
Tiedän, että se siihen kuuluu. Ja osaan kyllä pestoa tehdä itsekin, mutta joskus sitä vaan haluais päästä helpommalla.

7

6212

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei pestoon kuulu varsinaisesti pähkinät vaan pinjansiemenet - siis männynsukuisen puun siemenet. Kai niitäkin sitten voi pitää pähkinöinä.

      Joskus pinjansiemenet korvataan mantelilla. Yleisemmin käytetään kaupan pestoissa nykyään tosin cashew-pähkinöitä, joten siinä mielessä olet ihan oikeassa - pähkinää löytyy.

      Täytyy varmaan katsoa aina onko pakkauksssa mainintaa asiasta ja jos ei ole mainintaa, että sisältää "pine nuts" tms. niin täytyy lähteä siitä, että pähkinää löytyy.

      • Aivan niin..

        pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
        Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy.


      • Omnivore
        Aivan niin.. kirjoitti:

        pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
        Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy.

        Pinjansiementen korvaaminen esim. manteleilla tai cashew-pähkinöillä saattaa olla hintakysymys, sillä pinjansiemenet ovat hinnakkaita, myös Italiassa. Pinjansiementen saatavuudesta manteleihin tai cashew-pähkinöihin verrattuna en osaa sanoa, mutta se voi myös olla yksi tekijä. Ainakin manteleita ja cashew-pähkinöitä riittää.


      • Pistaasihalva
        Aivan niin.. kirjoitti:

        pinjan siemeniä. Minkäkähän takia niissä sitten on sitä cashew-pähkinää?
        Pinjan siemenet ei haittais, mutta pähkinä haittaa. Samoin mantelikin käy.

        Minun K-Supermarketiini oli alkuviikosta ilmestynyt italialaista mantelipestoa, en katsonut onko siinä pähkinää vai ei, mutta kannattaa tsekata/kysyä.


    • Anonyymi

      On olemassa kotimainen vihreä valkosipulimurska, joka toimii pestona pähkinäallergisille. Tuotteessa ei ole valkosipulia, vaan se on tehty valkosipulin kukkavarresta ja oliiviöljustä. Purkin kyljessä lukee Aleksandra

    • Anonyymi

      Auringonkukansiemenet toimivat myös mainiosti pestossa pinjansiementen, cashew-pähkinöiden tai mantelin tilalla.

    • Anonyymi

      Itse tekemällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      442
      5867
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4636
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3606
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      105
      3100
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      74
      2500
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2464
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      58
      2439
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2147
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1860
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1723
    Aihe