Kertoisko joku, mistähän saisi ostettua jääpalloluistimet? Olen tamperelainen. Olen kuullut että Graf tekee niitä. Ovatko ne hyvät, tekevätkö muut valmistajat korkealuokkaisia luistimia? Olen luistellut tähän asti vain jääkiekkoluisimilla ja haluaisin kokeilla, onko jääpalloon erityisesti valmistetut luistimet paremmat suurella kentällä. Haluisin käyttää niitä järvenjäällä luisteluun, koska niillä saisi pitemmän puristuksen jäätä vasten kuin lyhytteräisemmällä kiekkoluistimella. Luulen myös että jääpalloluistimet antavat nilkalle enemmän liikkumatilaa kuin kiekkoluistimet.
Ilmeisesti terä muotoillaan samalla tavalla molemmissa luistimilla
Olenko oikeilla jäljilla?
mistä luistimet
8
9056
Vastaukset
- jäpis
Nykyisin suurin osa jääpalloilijoista ostaa kiekkoluistimet ja vaihtaa niihin ns. palikka terät ja leikkauttavat suutarilla läpät takaa pois. Pallikkaterissä on huomattavasti pitempi liukupinta ja näin niillä saa kovemmat vauhdit. On toki jonkin verran erilaiset luistella kuin perinteiset kiekkoluistimet.
- Pedell
Jääpalloluistimia valmistavat mm. Bauer, CCM, Jofa, Kosa, Graf jne.
Mene urheilukauppaan Jääpallopaikkakunnalla.
Nykyään teriin ei laiteta suoraa osuutta vaan luistimet teroitetaan tyypillisesti 8 - 10 metrin säteellä.
Jääpalloluistin antaa enemmän nilkalle tilaa = potkuun saadaan pituutta!
Ja joissakin luistimissa on jo valmiiksi hieman pitemmät terät kuin vastaavissa jääkiekkoluistimissa.
Pyydä liikkeessä(jossa on automaattinen teroituskone) tekemään 7-9 cm suora osuus teriin niin avot - siinäpä kiiturit järven jäälle!- Jaakko
Netistä löytyy noita Grafin luistimia mutta löytyi myös yhdet CCM -luistimet. Olisiko näistä mihinkään, hinta on ainakin edullinen?
http://shop.one1moresports.fi/ccm-392-bandy-p-455.html - ...
Jaakko kirjoitti:
Netistä löytyy noita Grafin luistimia mutta löytyi myös yhdet CCM -luistimet. Olisiko näistä mihinkään, hinta on ainakin edullinen?
http://shop.one1moresports.fi/ccm-392-bandy-p-455.htmlOn nuo ihan hyvät mutta noissa ei ole jääpalloterää
ennemmin minä ottaisin graf:it - hyu
Jaakko kirjoitti:
Netistä löytyy noita Grafin luistimia mutta löytyi myös yhdet CCM -luistimet. Olisiko näistä mihinkään, hinta on ainakin edullinen?
http://shop.one1moresports.fi/ccm-392-bandy-p-455.htmlstadium myy ccm luistimet 89€
- psa
Järvenjäällä luisteluun sopivat paremmin retkiluistimet. Jääpalloluistimen etuosa pitäisi muuten pyöristää, koska järvenjää on epätasaisempaa kuin jäädytetyt kentät
- Jaakko
Retkiluistimen terä on samanlainen kuin pikaluistimessa, siis täysin tasainen. Lisäksi siinä käytetään hiihtomonoa, joka ei ainakaan minua innosta. Kiekkoluistimen ja ilmeisesti myös jääpalloluistimen terä pitää myös, vaikka luistelija olisi kohtisuoraa terän päällä. Tasainen terä lähtee alta, jos ei käytä kanttia.
Minulla on mielessä tämänkaltainen luistelu, ja haluaisin kokeilla onnistuuko se jäällä:
http://www.youtube.com/watch?v=QmFZxNEuJH8 - samoin pikaluistimen
Jaakko kirjoitti:
Retkiluistimen terä on samanlainen kuin pikaluistimessa, siis täysin tasainen. Lisäksi siinä käytetään hiihtomonoa, joka ei ainakaan minua innosta. Kiekkoluistimen ja ilmeisesti myös jääpalloluistimen terä pitää myös, vaikka luistelija olisi kohtisuoraa terän päällä. Tasainen terä lähtee alta, jos ei käytä kanttia.
Minulla on mielessä tämänkaltainen luistelu, ja haluaisin kokeilla onnistuuko se jäällä:
http://www.youtube.com/watch?v=QmFZxNEuJH8Retkiluistimissa terän kaarevuussäde on 25-35 metriä, pikaluistimissa 21-26 metriä. Jos terän höylää suoraksi, luistelu käy hankalaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1007532Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3666616Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613954Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293699Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1942175Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201887- 621650
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181596Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11480Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11477