Jos kuvitellaan että olisi äärettömän kokoinen taso, jossa vallitsisi joka paikassa saman suuruinen painovoima/kiihtyvyys tätä tasoa kohden. Sanotaan vaikka että kiihtyvyys 10m/s2, joka olisi lähellä maan olosuhteita. Jos nyt "lähetettäisiin" valonsäde tason suuntaisesti metrin korkeudella, niin kuinka kaukana se osuisi tasoon?
valon taipuminen
Kyselen tyhmiä
8169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aika kaukana
Aika kaukana. Kerros valon ominaisuuksia (taajuus)?
No eikö sitä voi nyt laskea vaan yksinkertaisesti ensin fotonin putoamisaika yhtälöstä 1=½*10*t^2, ja sitten fotonin etenemä kaavalla s=c*t. (c=valon nopeus)?
Noin satatuhatta kilometriä
Tuolla tavalla laskien saadaan valolle periaatteessa c:tä suurempi loppunopeus. Joten ainakin jokin suhteellisuusteoreettinen korjaus tarvitaan, joka saattaa tässä tapauksessa olla merkityksettömän pieni. Suurempi se on jos esim. fotoni lähestyy suurta mustaa aukkoa.
No käytetään sitten sen matkan laskemiseen keskinopeutta Vkx= (c sqrt(c^2-10))/2
(koska Vy tasoon osuessa on sqrt(10), ja c^2=(Vx)^2 10).
Ei, kyllä tässä tarvitaan ihan kunnon suhteellisuusteoreettiset korjaukset.
No otetaan sitä suhteellisuusteoriasta nyt vain sen verran, että valon nopeutta ei voi ylittää.
Vx on silloin sqrt(c^2-100t^2), ja koska Vx=ds/dt, niin
s=http://www3.wolframalpha.com/input/?i=integrate from 0 to 0.447 SQRT((3*10^8)^2-100t^2)dt
Mitä siitä muuten tulee, jos täitä lasketaan niillä Einsteinin kenttäyhtälöillä, vai mitä ne nyt ovat ?
Nuo dx/dt = c*sqrt(1-(gt/c)^2) ja dy/dt = gt toteuttavat invarianssin c^2*dt^2 - dx^2 - dy^2 joten oikeilla jäljillä ilmeisesti ollaan.