Psykologisia syitä skeptismiin innostamassa

Aetix3

Kun sanon "psykologisia syitä" en tarkoita mitään sairauteen päin olevaa. Tarkoitan vain sellaista henkistä mikä motivoi erityisesti huuhaan haukkumiseen. Mietin tässä mikä minua on innostanut haukkumaan huuhaata/huuhaaksi katsomaani. Samat tekijät ovat kai innostaneet monia tai useimpia.

Ihmisillä on yleensä pieni epäilys, että heissä on jotain hulluja piirteitä. Tiedetään, että väistämättä on jotain vääriä käsityksiä, ja samalla mieltä kalvaa epäilys, että väärien käsitysten muodostumisessa olisi jotain systemaattista, jotain systeemivikaa joka aiheuttaa vääriä käsityksiä sillä tavalla, että voi puhua todellisuudentajun häiriintymisestä ja (jopa?) psykoottisuudesta edes jossain määrin.

Esimerkiksi UFO- ja kreationismiuskomiseen liittyvät käsitykset voivat tuntua niin selvästi älyttömiltä, että ihmettelee miten muutoin normaali ihminen voi sellaisiin päätyä. Samalla mieltä alkaa kalvaa epäilys, että onko itsellä jotain vastaavaa. Silloin haluaa uskoa, että kyseessä ovat yksinkertaisesti erehdykset ja ne voi oikaista pienellä selittämisellä (niin kuin usein voikin) Mitä vaikeammin poistettavalta huuhaa käsitykset tuntuvat, sitä enemmän se herättää skeptikossa kalvavaa epäilystä oman käsityksenmuodostussysteemin toimivuudesta.

(En sitten ole mikään mielenterveysammattilainen enkä opiskelija, katson mieltä enemmänkin matematiikan ja tietojenkäsittelyteorian näkökulmasta.)

4

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • absurdimpaa

      selitystä kuin se,että sokeat luonnonvoimat olisivat tuottaneet nykyisen luomakunnan ja elämänmuodot saa hakea.Kreationismi ja älyllisen suunnittelun korostaminen nimenomaan on sopusoinnussa terveen järjen kanssa: sen luulisi jokaisen vähänkin älyllisesti rehellisen ihmisen käsittävän .
      On käsittämätöntä ,kuinka evoluutioteorian pohjaton järjettömyys on lumonnut niin monen järkevän ihmisen - arvostelukyvyttömälle ihmiselle saadaan syötettyä näköjään mitä hyvänsä ja kun vielä taustalta löytyy katkera vihamielisyys uskontoa kohtaan, niin eipä papukaijamainen evoluutiouskonnon puolustelu muuta tarvitsekaan.
      Evoluution puolustelussa ei ole niinkään kysymys luonnontieteestä vaan maailmankatsomuksesta.

      • Esimerkiksi Darwin itse oli uskonnollinen mies ja pappisperheestä. Minkä hän silti sille voi, että hänen havaitsemansa ilmiöt eivät sopineet yhteen Raamatun kanssa? Tehtyään tarkkoja havaintoja, tutkimuksia ja mm. kasvattamalla kyyhkysiä testatakseen, minkä voi, hän joutui antautumaan totuuden edessä.

        Sama pätee moneen muuhunkin. Tiedemiehen luontainen rehellisyys menee yli uskonkappaleiden.


      • kumpi

        Kumman tueksi on olemassa enemmän tieteellisiä ja konkreettisia sekä vakuuttavia todisteita kreationismin vai evoluution?


    • järjellisiä

      Esimerkiksi UFO- ja kreationismiuskomiseen liittyvät käsitykset voivat tuntua niin selvästi älyttömiltä, että ihmettelee miten muutoin normaali ihminen voi sellaisiin päätyä.

      Ja ne eivät sitä ole? Maapallo on kuusituhattu vuotta vanha ja ihmiset elivät yhdessä dinosaurusten kanssa. Tuo ei ole järjetöntä. No entäs sitten vihreitten ukkojen puuhat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2359
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1940
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      41
      1747
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1569
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1152
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      142
      916
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe