Psykologisia syitä skeptismiin innostamassa

Aetix3

Kun sanon "psykologisia syitä" en tarkoita mitään sairauteen päin olevaa. Tarkoitan vain sellaista henkistä mikä motivoi erityisesti huuhaan haukkumiseen. Mietin tässä mikä minua on innostanut haukkumaan huuhaata/huuhaaksi katsomaani. Samat tekijät ovat kai innostaneet monia tai useimpia.

Ihmisillä on yleensä pieni epäilys, että heissä on jotain hulluja piirteitä. Tiedetään, että väistämättä on jotain vääriä käsityksiä, ja samalla mieltä kalvaa epäilys, että väärien käsitysten muodostumisessa olisi jotain systemaattista, jotain systeemivikaa joka aiheuttaa vääriä käsityksiä sillä tavalla, että voi puhua todellisuudentajun häiriintymisestä ja (jopa?) psykoottisuudesta edes jossain määrin.

Esimerkiksi UFO- ja kreationismiuskomiseen liittyvät käsitykset voivat tuntua niin selvästi älyttömiltä, että ihmettelee miten muutoin normaali ihminen voi sellaisiin päätyä. Samalla mieltä alkaa kalvaa epäilys, että onko itsellä jotain vastaavaa. Silloin haluaa uskoa, että kyseessä ovat yksinkertaisesti erehdykset ja ne voi oikaista pienellä selittämisellä (niin kuin usein voikin) Mitä vaikeammin poistettavalta huuhaa käsitykset tuntuvat, sitä enemmän se herättää skeptikossa kalvavaa epäilystä oman käsityksenmuodostussysteemin toimivuudesta.

(En sitten ole mikään mielenterveysammattilainen enkä opiskelija, katson mieltä enemmänkin matematiikan ja tietojenkäsittelyteorian näkökulmasta.)

4

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • absurdimpaa

      selitystä kuin se,että sokeat luonnonvoimat olisivat tuottaneet nykyisen luomakunnan ja elämänmuodot saa hakea.Kreationismi ja älyllisen suunnittelun korostaminen nimenomaan on sopusoinnussa terveen järjen kanssa: sen luulisi jokaisen vähänkin älyllisesti rehellisen ihmisen käsittävän .
      On käsittämätöntä ,kuinka evoluutioteorian pohjaton järjettömyys on lumonnut niin monen järkevän ihmisen - arvostelukyvyttömälle ihmiselle saadaan syötettyä näköjään mitä hyvänsä ja kun vielä taustalta löytyy katkera vihamielisyys uskontoa kohtaan, niin eipä papukaijamainen evoluutiouskonnon puolustelu muuta tarvitsekaan.
      Evoluution puolustelussa ei ole niinkään kysymys luonnontieteestä vaan maailmankatsomuksesta.

      • Esimerkiksi Darwin itse oli uskonnollinen mies ja pappisperheestä. Minkä hän silti sille voi, että hänen havaitsemansa ilmiöt eivät sopineet yhteen Raamatun kanssa? Tehtyään tarkkoja havaintoja, tutkimuksia ja mm. kasvattamalla kyyhkysiä testatakseen, minkä voi, hän joutui antautumaan totuuden edessä.

        Sama pätee moneen muuhunkin. Tiedemiehen luontainen rehellisyys menee yli uskonkappaleiden.


      • kumpi

        Kumman tueksi on olemassa enemmän tieteellisiä ja konkreettisia sekä vakuuttavia todisteita kreationismin vai evoluution?


    • järjellisiä

      Esimerkiksi UFO- ja kreationismiuskomiseen liittyvät käsitykset voivat tuntua niin selvästi älyttömiltä, että ihmettelee miten muutoin normaali ihminen voi sellaisiin päätyä.

      Ja ne eivät sitä ole? Maapallo on kuusituhattu vuotta vanha ja ihmiset elivät yhdessä dinosaurusten kanssa. Tuo ei ole järjetöntä. No entäs sitten vihreitten ukkojen puuhat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      126
      1878
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1589
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      77
      1379
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      31
      1334
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      128
      1156
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1050
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      23
      1042
    8. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      868
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      47
      810
    Aihe