Hatha vs. Astanga

Absolutist

Millaista Astanga on verrattuna Hathajoogaan? Kallista Astanga ainakin on...Mielestäni Astanga vaikuttaa eräänlaiselta aikaavievältä voimistelulta; riittääkö edes tunti päivässä hyödylliseen harjoitteluun? Paljon ei ole kokemusta Astangasta ja Hatha-joogastakin teen vain muutamia asanoita Viiden riitin lisäksi. Tuntuu vain siltä, että aloittaessaan Astangan, ei paljon muuta enää harrasteta (elämäntapajooga?), kun vähemmälläkin työllä voisi saada ainakin yhtä hyviä tuloksia vrt. mietiskely, kohtuullinen liikunta jne. Eli onko Astanga vaivan arvoista, tätä ihmettelen kun trendijoogasta on kysymys? Tosiasiahan kuitenkin on ettei jooga sovi kaikille länsimaisille ihmisille. Itämailla luostarissa on helppo joogata päivätolkulla ja tuntikausia, mutta länsimainen ihminen elää yhteiskunnallistekin hyödyllistä ja toimeliasta elämää! Tämän vuoksi kysyisin onko Astanga tässä mielessä järkevää henkisen tien kulkemiseksi, kun paljon helpompiakin ja vähintää yhtä tehokkaita tapojakin on olemassa, vieläpä länsimaisessa "joogassa".....

4

2181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaska34432
      • Joogi

        Hei!
        Onko paikalla tavallista halvempi vuokra?


    • MehiläinenMaija

      Kävin viime syksyn alkeiskurssin astangasalilla ja alkukerään ahkerasti salijoogassa. Rahaahan siinä alussa paloi toki. Apuna oli liikuntasetelit.

      Keväällä rupesin tekemään kotona. Sellainen tunti 3-4 kertaa viikossa. Halpaa kun ei tarvitse lähteä mihinkään. Tukena on ollut kirjastosta lainattu (juu, en kopsannut mitään, en) DVD ja kirjakaupan alennuskirja. Menot tällä hetkellä 0 euroa. Toki en tainnut tuota Mysorea ihan oikeaoppisesti aloitella, mutta siitä viis. Olen mielestäni kuitenkin oppinut hitaasti mutta varmasti tekniikkaa.

      Nyt sitten kotiharjoittelun tukena aloitein paikallisessa kansalaisopistossa astangatunnit. Menot noin 2 euroa per kerta.

      En oikein tiedä, että miten paljon olit ajatellut aikasi astangan parissa viettää, mutta ei siinä periaatteessa tarvitse kuin muutama tunti viikossa. Aikaa säästyy, jos ei käy missään salilla. Alkeet tosin täytyy siellä opetella.

      Täytyy muistaa, että jonkun joogaopettajan ajankäyttö joogan parissa on ihan eri asia, kuin meidän joiden täytyy viettää muuallakin sitä aikaa.
      Tehokkuussana on ehkä vierasta astangassa. Mutta sanoisin, että kyllä kannattaa. Kilot karisee, kunto kohenee, keho tulee notkeaksi ja säryt häviävät. Ainakin meikäläisen tapaiselle heikkokuntoiselle tämä on ollut tehokasta. Tietysti, jos olet todella kovakuntoinen, pelkän astangan harjoittaminen voi myös laskea kuntoa. Sitten täytyy tehdä muuta kuntoilua.

    • Joogini

      Hei!
      Moni asia on riippuvainen siitä millaisen ohjaajan tunneilla käyt ja siitä oletko normaali vai epänormaali. Toisilla ihmisillä myös persoonallisuus vaikuttaa, mutta tämäkin on sidoksissa siihen oletko normaali vai epänormaali. Ohjaajissa on inhimillisiä ihmisiä ja puolijumalana itseään pitäviä epäonnistujia. Tämmöinen on Ashtangayogan maailma. En kuitenkaan ole tavannut yhtäkään yhtä ilkeätä Hathayoga ohjaajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe