Funky?

Mikä olisi paras suomennos adjektiiville "funky"? Tiedän suunnilleen, minkälainen funk-musiikki on (joskin siitäkin kuulisin mielelläni tarkennuksia), mutta entä tuo adjektiivi?
4595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sanakirjani sanoo:
1. haiseva, löyhkäävä
2. (jatsi) bluestyyppinen, (rokki) funk-

Äänestä


  • word... kirjoitti:

    http://www.urbandictionary.com/define.php?term=funky

    Tarkoittaa näköjään ihan mitä tahansa, asiayhteys ratkaisee.

    (Scars of Sweet Paradise: The Life and Times of Janis Joplin) sanaa funky käytetään tiuhaan, ja kutakuinkin kaikissa urbandictionaryn mainitsemissa merkityksissä.


    Olikohan kyseinen sana erityisen kovassa käytössä juuri 60-luvulla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenkkaamaton kirjoitti:

Mikä olisi paras suomennos adjektiiville "funky"? Tiedän suunnilleen, minkälainen funk-musiikki on (joskin siitäkin kuulisin mielelläni tarkennuksia), mutta entä tuo adjektiivi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu