Sarjat ja toistot

Hei
Mitä vaikutusta on penkkipunnerruksessa, seuraavalla sarjalla. Esim. 30 kg 20 toistoa, 50 kg 12 toistoa ja lopuksi 30 kg 20 toistoa. Kysyn vaan miten tuollainen painojen muuttelu vaikuttaa tasa sarjoihin. Vaikutus massa, kesto, voima? siis mihin kyseinen malli parhaiten vaikuttaa?
3450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei ole paljon merkitystä jos voimaa " oikeasti " haluat ! Siirry maratonjuoksuun !

Äänestä

kestävyyteen ja vähän massaan. vähemmän toistoja, enemmän painoa.

Äänestä

rakennat itsellesi kuitenkin hyvän pohjan,sanokoot muut mitä tahtoo.Muutaman viikon jälkeen voit alkaa tekeen lämmittely sarjat 30-40 kg n.10-15 toistoa,50 kg 8-10,sit ylöspäin.ESM.60x8,3sarjaa tai 60x8,70x3,2-3 sarjaa ja lopuksi viä 60 ja 50 kg minkä menee.Käytä mielikuvitusta,mutta jos voimaa ja massaa haluat käytä painoa jolla voit tehdä justiinsa n.5-12 toistoa.Vaihtele,pari viikkoa 10 toiston sarjoja sit pari vk 5 toiston sarjoja sit taas 10 sarjoja.Ja lopuksi on hyvä tehdä kevyt sarja sopivan nopealla vauhdilla,esm sun tapauksessa 40kgx15,niin nopeus pysyy lihaksissa.Tämä on mun mielipiteeni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alussa rauta painaa "e... kirjoitti:

Hei
Mitä vaikutusta on penkkipunnerruksessa, seuraavalla sarjalla. Esim. 30 kg 20 toistoa, 50 kg 12 toistoa ja lopuksi 30 kg 20 toistoa. Kysyn vaan miten tuollainen painojen muuttelu vaikuttaa tasa sarjoihin. Vaikutus massa, kesto, voima? siis mihin kyseinen malli parhaiten vaikuttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu