kaupassa kaikista tuotteista.Esim,kanamunat kilohinta ei rasia.Samoin esim.leivän kilohinta yllättää.Näin voi säästää aikalailla kun ostaa halvinta.
Kilo hinta
kannattaa katsoa
1566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
sen parasta ennen päiväyksen. Miksi ostaa 50%:n aletuotetta, jos se on jo heti huomenna pilalla? Kananmunien kilohintaa en kyl ole huomannu erikseen juuri missään. Halvat munat ovat jo liian iäkkäitä mihinkään ruoanlaittoon tai keitettyinä/paistettuina.
Ja muutenkin halpatuotteissa on niin paljon vettä, että minä saan sen määrän kotona kraanastakin mitä niihin sisältyy. Miksi siis maksaa vedestä?
Ostan vain laadukkaita ja aika kalliita tuotteita, koska niiden säilyvyys on parempi. Enkä syö heti kahmalokaupalla, vaan riittää useammalle päivälle.
Pääsääntöni on: mitä pienemmäksi silputtu, pilputtu liha niin sen huonommin säilyy, eli lihat kokonaisina köntteinä. Sen jauhan tarvittaessa itse cutterilla jauhelihaksi, tai leikkaan pihveiksi ym.
Leipää ei vältäämättä edes tarvi, jos keittää puuroja. Kaupan leipä on suolatonta, mautonta nippa nappa uunissa kävässyttä jauhomössöö. Samoin on käynyt hapankorpuille, ei sitten niin miltään maistu.
Yksi lapsuusajan herkku oli, puoli lasia kauraryynejä, hiukan hienoa sokeria ja marjoja sekasin sotkettuna ja tippa maitoa siihen samaan lasiin. Syön sitä vielä nykyäänkin.