Koskien voimailua

ritzie90

Ok, taas pääsette lueskelemaan ja kyselisin vähän että pitäiskö tällänen treeni riittää tai onko se tehokas. 3 kertaa viikossa punttis, jossa 40*penkki, joka toinen suorituspäivä vaihtelen käsipainoilla viemällä ns. olkapäitä ylöspäin kohdistuvaa liikettä sekä toisena kertana perus hauisliikettä? Lisäksi punttipäivinä teen 120 vatsaa ja punnerruksia taas 60?

1

369

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masa771030

      Hyviä liikkeitä joita kannattaa treenata on:
      Maastaveto
      Leuanveto
      Erilaiset kyykky-variaatiot (yhden jalan kyykky aika rankka)
      Työntäviä punnerrusliikkeitä: esim. se penkki, pystypunnerrus käsipainoilla, hyppää käsilläseisontaan jalat seinää vasten ja punnerra siitä.

      Noilla liikkeillä jo saa paljon aikaan. Ensin harjoittelet ja hiot tekniikan kuntoon, sitten alat lastaamaan painoa enemmän ja kannattaa tehä aika lyhyitä sarjoja, alle 10 toistoa on hyvä kehittämään voimaa ja lihasta.

      Selän lihakset on yhtä tärkeitä tai tärkeämpiä jopa kun rintalihat ja vatsalihakset. Kaikessa liikkeessä missä vedetään jotain niin käytetään selän lihaksia.

      Tuo 60 punnerrusta yhteen pötköön on hieno suoritus sinänsä, mutta menee jo kestävyysharjottelun puolelle. Ja jos saat 120 vatsalihasliikettä tehtyä niin olisi jo aika harjoitella joku vaikeampi vatsalihasliike.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe