Ok, taas pääsette lueskelemaan ja kyselisin vähän että pitäiskö tällänen treeni riittää tai onko se tehokas. 3 kertaa viikossa punttis, jossa 40*penkki, joka toinen suorituspäivä vaihtelen käsipainoilla viemällä ns. olkapäitä ylöspäin kohdistuvaa liikettä sekä toisena kertana perus hauisliikettä? Lisäksi punttipäivinä teen 120 vatsaa ja punnerruksia taas 60?
Koskien voimailua
1
362
Vastaukset
- masa771030
Hyviä liikkeitä joita kannattaa treenata on:
Maastaveto
Leuanveto
Erilaiset kyykky-variaatiot (yhden jalan kyykky aika rankka)
Työntäviä punnerrusliikkeitä: esim. se penkki, pystypunnerrus käsipainoilla, hyppää käsilläseisontaan jalat seinää vasten ja punnerra siitä.
Noilla liikkeillä jo saa paljon aikaan. Ensin harjoittelet ja hiot tekniikan kuntoon, sitten alat lastaamaan painoa enemmän ja kannattaa tehä aika lyhyitä sarjoja, alle 10 toistoa on hyvä kehittämään voimaa ja lihasta.
Selän lihakset on yhtä tärkeitä tai tärkeämpiä jopa kun rintalihat ja vatsalihakset. Kaikessa liikkeessä missä vedetään jotain niin käytetään selän lihaksia.
Tuo 60 punnerrusta yhteen pötköön on hieno suoritus sinänsä, mutta menee jo kestävyysharjottelun puolelle. Ja jos saat 120 vatsalihasliikettä tehtyä niin olisi jo aika harjoitella joku vaikeampi vatsalihasliike.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen283119Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,542567Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään412361Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621328Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3011251- 411006
- 42977
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100972- 79938
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94848