Kansalaisille ei saa maksaa enempää palkkaa kuin mikä on talouskasvu!
Suurempi palkankorotus vaikuttaa negatiivisesti Suomen kilpailukykyyn.
Mikä mahtaa olla kasvuprosentti julkisella alalla?!! negatiivinen kasvu...
Suurempi palkankorotus vaikuttaa negatiivisesti Suomen kilpailukykyyn.
Mikä mahtaa olla kasvuprosentti julkisella alalla?!! negatiivinen kasvu...
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja kansanedustajatko näyttää mallia, HÄH!?
yhteiskunta (=valtio ja kunnat) tuottaa palveluja kansalaisille pelkkää hyvää hyvyyttään? Yhteiskunnan palvelujen tarkoitus on vain ja ainoastaan turvata koko yhteiskunnan talouden toimiminen pitämällä huolta työikäisen työvoiman työkyvystä ja myös pitämällä huolta ei-työikäisestä väestöstä jotta muu työikäinen väestö pääsee töihin ja saa verorahoilleen vastinetta. Julkisen sektorin tuottavuutta on yritetty arvioida ja mitata mutta se on aika vaikeaa, onko esim. vanhustenhuollon suoritteena loppuun saakka suoritettu hoito = vanhusken kuolema, vai vanhuksen toimintakyvyn palauttaminen vaikean leikkauksen jälkeen ja vanhuksen palaaminen itsenäiseksi kansalaiseksi? Jos julkinen sektori lakkaisi toimimasta niin siinä ei paljon vientiteollisuus auttaisi, ei saisi soskusta leipää eikä terveyskeskuksesta pameja kun verot alkaa ahistamaan.
Miksi te ette siellä kunnantalolla ymmärrä, että kakku täytyy ensin leipoa yksityisellä puolella ennen kuin se voidaan jakaa julkisella puolella?
olevan hyvin yksioikoisesti ja musta-valkoisesti asioita katsova henkilö. Hänen yhteiskunnalliset huomionsa ja hetkautuksensa kannattaa jättää aivan omaan arvoonsa. Hyvin populistista ja provosoivaa retoriikka. Ei mitään painoarvoa.
tekee vissinkin kipeää?
Uusimmassa kauppalehdessa.
Mitäs minä sanoin.