Tämä on perus kysely kaikille golffareille jotka on tätä kokeillu / käyttää tätä methodia, tai vast edes käyttää jotain muuta niin laittakaas tänne.
Eli itse kun lähden tiiaamaan esim kilpailuun tai harkkakierrokselle niin jätän rankelle menemättä, ihan vaan syynä turha voimien kulutus.
Harjoittelen 10 minuuttia puttia ja muutama pitsilähestymislyönti ja siitä sitten tiiamaan.
Viisi minuuttia semi venyttelyä ja ensimmäisen väylän läpikäynti päässä mietiskelyllä..
Tässä samalla olen pohtinut että putti on tärkein lämmitellä hyvin ennen kiekalle menoa sillä n. 65% kierroksesta on pelkkää puttia, 30% lähestymislyöntiä ja 5% draivausta, eli itse alkanu mielellään availemaan rauta nelosella iha vaan tarkkojen lyöntien hakemisesksi.
Nojoo, paatos loppukoon.. Kirjoitelkaa mielipiteitä / tarinoita omista jutuista ennen tiiausta/kierrosta
Ranke ennen tiiausta..
2
534
Vastaukset 2
aika samanlaiset on alkurituaalit mullakin. Jos on lyönnissä tai jossain mailassa selvä ongelma, niin sitten käyn rangella ja yritän sitä selvittää. Muuten chippi-putti-lämmittely on kyllä ihan riittävä. Olen tavallinen klubituuppija, hcp siinä 20, kierros kerran viikossa.
- timottee
Olen saanut "kulkuluvan" viheriöille viime heinäkuussa ja harrastus on siis aloitusvaiheessa. Tähän asti ennen kierrosta olen venytellyt ja käynyt lyömässä korillisen palloja saadakseni lyöntituntumaa. Ehkä tässä vaiheessa saattaisi olla parempi tehdä vähän kaikkea ennen kierrosta: vähän rangea, chippiä ja puttausta. Olen jättänyt Driverit vielä kierroksilla käyttämättä ja avaukset lähtevät 90 %:sti rautanelosella väylälle. Olen ajatellut edetä pikkuhiljaa. Varsinkin kun olen huomannut miten kokeneetkin pelaajat avaavat, mitä muhkeimmilla ykkösillään, pitkin metsiä.
Toisaalta pelissä ei ole kohta mitään jännitystä jos kaikki lyönnit menevät sinne minne haluaa ::)) Tapahtuukohan niin minulle koskaan, toivottavasti ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a457932- 57598
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160583- 51555
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä165545Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.232514Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.72477Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20456Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta93451Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht187430