Ostin uudet mikasan polvisuojat ja heti tuli ongelmia...
Suojat ei luista, tökkää ja huomaa pelin jälkeen on polvet ruvella.
MILLÄ SAISI POLVISUOJAT LUISTAMAAN?
Kiitos hyvistä nikseistä!!
polvisuojat??
17
9279
Vastaukset
- mikasapelaaja
Millaiset mikasan polvisuojat ostit? kuulostaa aika vieraalta, että mikasat ei luista. Itsellä luistaa todella hyvin. Millaisella alustalla pelaat? Varsinaiseen kysymykseesi en kyllä valitettavasti tiedä vastausta..
- aktiivi lentopalloilija
polvisuojat on sellaiset mustat joissa "kovike" ja täyte on jotain kumiseosta tms.
pelialusta on normaali liikuntahallin parketti eli ei mikään muovimatto.
Edelliset polvisuojat luisti ihan hyvin
- lentopallon_pelaaja
Minulla ei ole kokemusta tuollaisesta polvisuojien luistamattomuudesta mutta kokeile seuraavaa kikkaa:Varmaan olet kokeillut "liusua" lattialla.Mene polvisuojat jalassa polvillesi lattialle ja tee liusuja.Jos sen jälkeen vieläkään ei onnistu niin en osaa neuvoa.
Toivottavasti tepsii! ne polvisuojat,niin minäkin teen.
Ilman polvisuojia liukuminen onnistuu parhaiten.nostat polvesi lattiasta ylös,niin että vartalosi on
ikäänkuin kaarella ja polvesi on tällöin ilmassa.- Peluri
Sama juttu mulla. Ostein Tracen aika laadukkaat ja hintavat polvisuojat eikä oikein luista. Aikaisemmat saman malliset luisti hyvin. Ilmeisesti pintaan on lisätty hieman enemmän jotain kumiainesta joka estää luisun. Täytyy vain mennä polvilleen hieman varovaisemmin ja pesta suojat joka treenien (suositeltava myös hygieniasyistä) jälkeen jos ne pikkuhiljaa alkais luistamaan
- p_eluri
Suihkauttamalla silikonia suojan pintaan saa luistoa kentän toiseen päähän asti... No ainakin luistoa tulee jos totta puhutaan.
- K:outsi
p_eluri kirjoitti:
Suihkauttamalla silikonia suojan pintaan saa luistoa kentän toiseen päähän asti... No ainakin luistoa tulee jos totta puhutaan.
Unohda tuo neuvo!
Se silikoni on aine joka kyllä siirtyy niistä suojista myös lattiaan, jolloin se kohta on sen jälkeen erittäin liukas tossun alla ja näinollen vaarallinen muille salinkäyttäjille.
Eli muut keinot käyttöön ja unohdetaan se silikoni.
Voit kokeilla kotona , eli hiukan äidin Blediä suihkutat lattiaan ja sen jälkeen kokeilet onko liukasta niin tiedät miksi ei silikonia suojiin.
- eemmmii-
kaverilla oli polvisuojat jotka ei luistanu yhtää, ni se otti hiekkapaperia, ja hioi polvisuojien pintaa sen verran, että se inhottava pito lähti siitä. Nykyään polvisuojat ovat todella käyttökelpoiset.
- suoliluu
kokeile,talkkia,sisäpuolelle ja kynttilän talia ulkopuuolelle.
- Lentopallo Tyttö
Hyvät vinkit teil kaikilt! :)
- Palloton pelaaja
Ja jos polvisuojat haisevat pahalle, kannattaa niitä pesun yhteydessä liottaa etikkavedessä. Kaikki paska lähtee pois ja sen jälkeen vielää normaalisti koneeseen. Ihan kuin uudet :)
- kanaaivo
tajutkaa ei mikasalla oo mittee surkeet vaik oonki vasta 10 vuotias tyttö ja pelaan lenttistä koska pelaan ammattilaisen opissa
- JAA EI OO
jaa ei oo mitää surkeet.... ainoot hyvät asiat mikasalta on pallot t: c-junnu poika.
- Kokemusta on
Polvisuojia ei kylläkään pitäis edes käyttää muulloin kuin parina ekana vuonna kun on aloittanut lentopallon, koska polvilleen ei saisi mennä. Pitää oppia kaatumaan ja syöksyilemään ilman että polvet osuu maahan. Kun se kunnolla kolahtaa niin on ihan sama onko niitä polvareita vai ei.
- möksä
Mikasa on hyvä! ;)
- lentopallon alokas
Liikaa kitkaa en oo kuitenkaa mikää fysiikka nörtti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764568Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1523546Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862