Perunalajikkeet?

Mitä pottulajeja Suomessa yleensä viljellään ja mihin eri lajikkeet sopivat?
135071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

terveisiä googlesta

Äänestä

Perunalajikkeet, niiden ominaisuudet ja käyttötarkoitukset ovat juuri sellainen todella laaja aihe, joka kannattaa ehdottomasti googlata, jolloin saa keskitetysti asiantuntevaa ja paikkansapitävää tietoa, eikä mitään mutua, kuten täältä.
Lajikkeita on kymmeniä (kaikki toki eivät ole marketeissa kaupan...) ja ihmisten makutottumuksia varmaan yhtä monta.
Eri asia olisi, jos haluaisit jostakin tietystä lajikkeesta kuulla mielipiteitä. Se sopisi tänne.

Äänestä

Uusiperuna espanja,siemenperunan alkuperä? lajike?

Äänestä

Ristikkoperunat, ranskanperunat, lohkoperunat, kermaperunat, perunamuusi.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eenokki  kirjoitti:

Mitä pottulajeja Suomessa yleensä viljellään ja mihin eri lajikkeet sopivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu