lid´lin marjapakasteet

purnukka

voinko syödä sulatettuna lidlistä ostettuja marjoja?alkuperämaata en ole löytänyt, mutta pussissa lukee, pakattu puolassa.

7

1799

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensin

      uunissa n.100 asteessa ja jäähdytä. Tappaa pöpöt jos niitä on. "Suomalaisetkin" marjat kantsii kuumentaa kun ne nykyään tulevat ulkomailta suurimmaksi osaksi.

      • te pölöhöt...

        Että vielä lämmittämään ja tappamaamaan kaikki hyödylliset vitamiinit ja "elävä" ravinto jollain keittämällä. Huh huh tätä ihmisrodun tyhmyyttä. Jätä vain kauppaan hyvä ruoka ja osta ns roskaruokaa eli halpaa lenkkiä, maksalaatikkoa ja muita teollisuuden pitkälle jalostamia tuotteitä. Niillä läskit kasvaa, kolesteroli kohoaa, väsymys voittaa, diabetes iskee ja ym muut monet ns sivistyskansan tahallaan itsellensä hankkimat vaivat ja taudit. Mutta niin tyhmille saa käydäkkin. Katsos näin vain on näreet.


    • bng

      syödä. Itse olen ainakin syönnyt ja mitään oireita ei ikinä ole ilmennyt, mutta aina kannattaa suhtautua varovaisesti ulkomaalaisperäisiin marjoihin.

      • biologi*

        Suomen tullilaboratorio valvoo tuontielintarvikkeiden puhtautta. Mm. banaaneista anlysoidaan myrkkyjäämät kuorineen, vaikka eihän banaaninkuoria kukaan syö. Suomen elintarvikemääritelmät ovat maailman tiukimpia, joten kyllä kruunu kansalaisistaan huolen pitää.


      • Tosiasia
        biologi* kirjoitti:

        Suomen tullilaboratorio valvoo tuontielintarvikkeiden puhtautta. Mm. banaaneista anlysoidaan myrkkyjäämät kuorineen, vaikka eihän banaaninkuoria kukaan syö. Suomen elintarvikemääritelmät ovat maailman tiukimpia, joten kyllä kruunu kansalaisistaan huolen pitää.

        Just noista marjapakasteista tulee aika varmasti ripuli, kun tietää niiden puolalaisten käsihygienian tason, kun niitä hypistelevät.


    • elivii

      Olen paljonkin käyttänyt kyseisiä marjoja. Mitään ei ole kenellekään perheestä haittaa niistä tullut. Halpoja ovat suomalaisiin verrattuna ja tosi hyvän makuisia. K-kauppojen euroshopper-mansikat ainakin ovat ulkomaalaisia myös.

      • pottunenä

        Voipi niistä kalikin saada. Se tulee marjoihin yleensä paskaisista kasteluvesistä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      410
      1811
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1165
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1091
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1024
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      152
      885
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe