Aloitus jousi ?

HrZ

Sherwoodissa myydän 3 aloitus pakettia, rolan, kap suprise ja samick polaris.
Onko käytännön eroja mikä helpottaisi valintaa ? kuten lapojen kiinnitykset ? tai muuta "laajennus varaan" vaikuttavia tekijöitä ?

3

2183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viljami telli

      ostin itse joskus samick polariksen,harjoitusjouseksi myös enkä tajunnut paunoista mitään,24 paunanen tuli ja se on aika kevyt jänittää niinkuin tulee ollakin kun opettelee tekniikkaa ammunnassa,en tiedä miten on lapojen vaihto jäykempään ,ostin taljan ja samick jäi hyllyyn,mutta lavat samickissa on ruuveilla kiinni ja uskoisin että tohonkin malliin saa voimakkaampia lapoja vaihtaa kuten muihinkin joita mainitsit.sama periaatehan noissa kaikissa on,kannattaa ehdottomasti kysyä liikkeestä tarkemmin perusjuttuja,kuten vetopituus yms.jousen mitat kun on aina henkilökohtaisia.vetopituus riippuu siittä minkä kokoinen olet,paunamäärä myös eli jousen voimakkuus[pauna on vajaa puoli kiloo]

      • Kaikki tuo räpeltäminen selviää kerralla lampsimalla lähimpään jousiammuntaseuraan jossa voi kokeilla eri jousia ja kysyä kokeneemmilta harrastajilta neuvoa. Toinen vaihtoehto on ostaa tuurilla jousi, opetella itekseen väärät ampumatekniikat ja sen jälkeen rikkoa sekä itsensä että jousensa sekä sen jälkeen kadottaa se vähäkin mielenkiinto tätä jaloa lajia kohtaan.

        Valinta on sinun.


    • ääääääääääää

      Itse tein aloittelujousen katajasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      48
      503
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe