Uskomatonta, mutta totta. Maapallon koko väestö mahtuisi teoriassa seisomaan yhtäaikaa Inarinjärven jäälle eli siis kyseisen järven kokoiselle alueelle. Jos ajatellaan yhdelle neliömetrille mahtuvan neljä henkilöä, niin jo yhdelle neliökilometrille mahtuisi neljä miljoonaa ihmistä eli vajaa Suomen kansa. Tarkista tämä, jos haluat. Inarin pinta-ala löytyy varmaan wikipediasta kuten myös maapallon väkiluku. Voidaanko siis puhua maapallon yli- tai liikakansoituksesta?
Inarinjärvi
5
1851
Vastaukset
Realistisempi tarkastelutilanne olisi ihmistiheys, jossa ihmiset todistetusti voivat vielä elää. Vielä vuonna 2000 olisi Monacon ruhtinaskunnan asukastiheydellä koko ihmiskunta mahtunut asumaan Suomeen. Olisi siinä poroilla ihmettelemistä.
Siitä vaan, koko ihmiskunta Suomeen, ja ainoastaan välttämättömät muut toiminnot hoidettaisiin toisaalla erikoistunein ammattilaisvoimin, ei perhekunnittain: pellot, karjatilat, öljykentät, kalastus ja metsästys yms.
Ihmisen ekologinen jalanjälki pienenisi aivan oleellisesti. ;)- aivan liikaa
Ei onnistu,Inarinjärven pinta-ala on 1043 km2.Maailman väestö n.6,667 miljardia.
- Tut Kija
Onpa tosiaan väki lisääntynyt nopeasti viime vuosikymmeninä. Ehkä nykyväkimäärä mahtuisi sitten kuitenkin Suur-Saimaan tai ainakin Laatokan jäälle, siis teoriassa.
- tenniskentät?
Tut Kija kirjoitti:
Onpa tosiaan väki lisääntynyt nopeasti viime vuosikymmeninä. Ehkä nykyväkimäärä mahtuisi sitten kuitenkin Suur-Saimaan tai ainakin Laatokan jäälle, siis teoriassa.
Nyt, kun kaikilla venäläisillä on auto, ja ensi vuonna ehkä kaikilla kiinalaisilla, minkä järven jäälle heidät pantaisiin yksinään eko-ajelemaan töihin tai yliopistolle? Viktoria-järven?
- Sotkamossa
olevan niin paljon Korhosia, että jos kaikki pantaisiin seisomaan Sapsojärven jäälle avoneliöön, metrin välein, niin...
...hyvä olisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931738
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581159Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181158- 941019
- 62823
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam34783Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6724- 46706
Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113676En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42670