TV4:n uutistoimitus ulalla

M. Mutantti

Pari päivää sitten mainittiin TV4:n uuttisissa, että "... monet kuluttajat haluavat terveellisistä raaka-aineista valmistettua ruokaa", viitaten geenimuunnellun raaka-aineen tms. olevan epäterveellistä.
Käsitykset ovat täysin sekaisin. Ajatellaan kyljyksen raaka-aineena sikaa, joka on syönyt geenimuunneltua viljaa. Sika on todella se geenimuunneltu pitkäaikasella jalostuksella. Se ei muutu yhtään epäterveellisemmäksi, söipä muunneltua tai muuntelematonta viljaa.
Kaikki kotieläimemme, viljalajimme jne. ovat tietoisen pitkäaikaisen geenimanipulaation, jalostuksen tuloksia. Osaa on jalostuksella muunneltu liiankin pitkälle, ja nyt haetaa korjausta alkuperäislajikkeiden geeneistä (esim, vehnä ja peruna).
Nykytekniikalla tehtävä geenimuuntelu tarjoaa ainoastaan nopeamman keinon sukupolvia kestävän jalostusgeenimuuntelun tilalle.

7

714

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskaa

      paskaa.

      täyttä.

      Älä.

      Jauha.

      Jooko?

      • sitä ainetta

        näyttää riittävän...


      • mutta kun
        sitä ainetta kirjoitti:

        näyttää riittävän...

        toisilta sitä putoilee jo suusta asti.


      • kwkadder

        ..tarvitaan jos jotain aikoo viljellä.Sinun kommenttisi oli varmaan pitkän harkinnan tulos?? Eli,silkkaa...


    • ja voitto maksimoitua pikimmin
      • dfghjukl

        Tuskinpa nuo vaivat geenimuuntelusta johtuvat, sillä eipä ole kovin helppo sellaista ruokaa täällä edes löytää. Lisäksi ongelmat eivät ole lisääntyneet geenimuuntelun myötä, vaan niitä on ollut aina.

        Mutta oikeasti: noihin ongelmiin voi olla yksinkertainen syy, eli suoliston bakteerit ja muut eliöt ovat väärässä tasapainossa. On jopa epäilty että suolistoloisten puuttuminen saattaa nykyään aiheuttaa allergioita.

        Asiat ovat monimutkaisempia kuin joistakin voi näyttää, vai syytettäisiinkö vaihteeksi taas maasäteilyä.


    • kaatopaikalle

      vie telkkarisi kaatopaikalle, niin sinun ei tarvitse katsella noita roskaohjelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      320
      2540
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      172
      1660
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1634
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1507
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      48
      1007
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      266
      866
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      630
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      541
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      39
      541
    Aihe