Onko joku löytänyt valmiina ras el hanout-mausteseosta kaupoista? Mistä? asun Helsingissä. Olen metsästänyt ympäriinsä mutta kun ei tärppää, ja amazon-nettikaupastakaan ei saa suomeen tilata ruokatarvikkeita (harmi..)
Toivottavasti joku tietäisi, kiitos jo etukäteen!
Toivottavasti joku tietäisi, kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siihenkin loytyy ratkaisu Mangosta eli etnisesta kaupasta Itakeskuksen Puhoksen ostoskeskuksen katutasosta.
Ras el hanouttia saa melkein kaikista isommista ruokakaupoista ja stadin Stockkalta ainakin ennen sai. Itsellä ei ainakaan ole ollut löytämisen kanssa ongelmia. Ei mielestäni ole mikään harvinaisuus.
http://www.theepicentre.com/Spices/raselhanout.html ja tilaten:
http://209.85.135.104/search?q=cache:N-bmyfPXtf4J:www.asafoetida.net/luettelot/asafoetida _tilauslomake.doc mausteet Ras el Hanout&hl=fi&ct=clnk&cd=4&gl=fi
ja ohjetta :
http://www.asafoetida.net/reseptit.html
ras el hanoutia löytyy Hakaniemen metroasemalla oleasta itämaisesta ruokakaupasta... ostin sitä tänään
Missä kaikissa ruoissa käytätte ras el hanoutia?
Taginet, kababit, pilavit... eli ruoissa, joissa kaivataan maskuliinista mutta tutkiv sielua.
T. Kefir Mikahottinen
http://www.nyk.fi/suomi/3/kilpailu/ruoka/marokko.html
mitä
http://moroccanfood.about.com/od/maindishes/r/ras_el_hanout_recipe.htm
mihin mm
http://www.food.com/recipe/ras-el-hanout-stewed-lamb-105109
muuta mukavaa
http://www.maroque.co.uk/recipes.aspx
Redin K-Supermarketissa on