purkinsulkija

pikkusiika

näyttäisi olevan markkinoilla vain kahta eri mallia tavalliselle kuluttajalle; erä-tapio 270e ja myllyposti 165e, onko näissä muuta eroa kuin tuo hinta? siis onko kalliimpi esim. kestävämpi? nopeampi? sulkee purkin tiiviimmin? ym.
nopeasti vastauksia, on jo kiire kun tuota pikkusiikaa ei kauan tule ja on vaikea saada kaupaksi mutta on erinomaista purkkikalaa..

12

10937

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensin

      käytöstapoja.

      • mahdollisesti luonasi

        pähkäillyt???????????


    • pikkusiika

      kaikki eivät tietenkään ymmärrä mutta sivistyneet ihmiset; säilöntämenetelmästä on kyse..

      • tosi hintavia

        ja sääli saalistasi !
        http://www.webinfo.fi/muutkodinpalvelutjatarvikkeet/
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000356&posting=22000000013213851
        http://209.85.135.104/search?q=cache:daUs428zeR8J:www.ceja.educagri.fr/fin/enseignant/livret 6/pechfi_1.pdf purkittaminen&hl=fi&ct=clnk&cd=2&gl=fi&lr=lang_fi
        Olisiko lähelläsi nk ruokarinkiä? esim Martat ?
        Voisi olla jopa vuokrattavissa.
        Oletkos harkinnut umpioimista ?
        http://www.martat.fi/keskustelu/ruokanurkka/--print?x33064=265902
        Vanha kunnon rex-purkit kunniaan.
        http://www.fi/WebSearch?advancedPage=1&doQuery=true&safeSearch=true&query=Umpioiminen&optionsRule=and&negateFiletype=false&anyFiletype=true
        Tahi "Kalojen kuivaaminen on vanha, hyväksi koettu keino kalan säilyttämiseksi ja erityisesti juuri sen oikean aromin saamiseksi keittoon. Kaloja on kuivattu ainakin kahdella tapaa. Räystään alla kuivaaminen tapahtui niin, että peratut ja suolatut kalat ripustettiin päineen naruun joko pujottamalla tai pyykkipojalla. Kalojen annettiin kuivua räystään alla linnuilta suojattuina. Jotkut tekivät kuivaamisen niin, että kylmässä vedessä liotetut ja huuhdotut peratut kalat pantiin ensin koriin valumaan. Sitten ne asetettiin laudoille talon seinustalle missä saivat kuivua auringossa. Kuivaamiseen soveltuu mikä tahansa vähärasvainen kala, kuten särki, ahven, kuore, hauki ja lahna. Isommat kalat fileroidaan kuivumisen nopeuttamiseksi. Oikein kuivatettuna kala on käyttökelpoista vielä vuosia. Tiedetään, että näin säilöttyä kalaa on käytetty vielä kymmenenkin vuoden jälkeen. Paras aika kalojen kuivaamiseen on keväällä ahavantuulen ja auringon aikaan ennen kärpästen tuloa.
        UUNISSA kuivaaminen on nopeampaa: kalat perataan ja pannaan mietoon suolaan päivän tai yön ajaksi ja kuivataan uunipellillä välillä käännellen. Oikein kuivattuina kalat saavat vaaleanruskean, hiukan paahtuneen värin mikä antaa kizukeitolle juuri sen oikean ja jäljittelemättömän aromin. Myös ulkona kolmisen viikkoa kuivamassa olleet kalat voidaan ”jälkiaromisoida” suorittamalla loppukuivaus uunissa miedohkolla lämmöllä.
        Kalat säilytetään kangas- tai paperipussissa."
        http://www.datsha.com/ruokanurkka/index.shtml


    • Väinö-sulkija

      Puuilosta Oulusta ostin purkinsulkijan, Väinö merkkisen. Olin saanut siikaa parikymmentä kiloa ja ajattelin ne purkittaa, tai ainakin osan. Osa tuoreesta menee tietenkin savustukseen. Perkkasin kalat ja paloittelin, paitsi savukalat laitoin tietenkin savustukseen kokonaisena.
      Purkit hain Kärkkäiseltä. Painekeittimen lainasin kaverilta, Ruotsin armeijan keitin lämpö- ja muine venttiileineen.
      Tein valmiin kastikkeen jonka töräytin purkin pohjalle ja siihen päälle sitten siianpaloja purkki melkein täyteen. Mukavaa hommaa.

      Sitten rupesin sulkemaan ohjeitten mukaan purkinsulkijalla. Ihmeellisen näköistä saumaa tuli, alapuolelle tuli sellainen ihme röpelö sauma, ei lainkaan samanlainen kuin purkin pohjalla.
      Ajattelin, että kait se kuuluu asiaan, kun purkin kansi silti pysyi kiinni käsikopelolla testattaessa.
      Laittelin purkit, 28 kappaletta painekattilaan, kansi kiinni ja kattila turisemaan rengaspolttimon päälle.
      Purkit oli pesty huolellisesti ennen kattilaan laittoa. Lämmöt oli noin 116 asteessa vähän toista tuntia.

      Perkele yksi ainoa purkki oli pitänyt. Kaikki muut vuosivat. Ja keitinvesi oli kuin siikasopan liemi. Helekkari, että tympäsi
      Kokeilin vielä parin kaverini kanssa kolmellatoista purkilla, että josko olisin jonkin virheen tehnyt purkituksessa, mutta samanlaista jälkeä tuli kaikilla.Yksi näistä kavereista oli purkittanut satoja ellei tuhansia purkkeja.

      Tappio:
      - Purkinsulkija För täysipaska 179 euroa.
      - Purkit 41 kpl 68 senttiä kappale, yhteensä 28 euroa.
      - Siika 7 euroa kilo 15 kg, 90 euroa.
      - Työtä 5 tuntia

      (Tosin sain avattua purkit ja tein osasta vuotaneista purkeista keiton, joten todellinen tappio oli tässä hieman pienempi.)

      Tappio kokonaisuudessaan:
      Rahallinen menetys yli kolmesataa euroa hukkaan mennyt työ.
      Purkinsulkijan vien takaisin Puuiloon ja rahat vaadin takaisin. Samalla vaadin myös korvausta purkeista, sekä siiasta, että työstä. Äläkää ikinä ostako tuota Väinö-sulkijaa.

      Sitä myös jäin miettimään, kun tuotteen pakkauksen kuvassa on lasipurkki laitettu lautasten väliin. Meinaakohan joku tuolla lasipurkkeja sulkea?

      Myös tämä kaaveri, joka oli purkittanut paljon, sanoi, että jos tällaisella härpäkkeellä tekee purkkeja ja säilöö niitä vaikkapa vuoden, niin on vaarana, että bakteerit joita ihan varmasti purkkiin pääsee, lähtevät käymään eli lisääntymään ja purkin sisällöstä tulee kertakaikkiaan syömäkelvotonta, jopa myrkyllistä. Jopa tappavan myrkyllistä!
      Eli miettikää Väinöä! Väinö nakattakoon järven pohjaan, verkonpainoksi.

      • Väinö-sulkija

        Jatkoa edelliseen. Sain toki Puuilosta rahani takaisin, kun vein Väinö purkinsulkijan takaisin ja näytin saumaustuloksen.
        Vielä jäi tappioksi purkit, osa siioista sekä 5 tunnin työ. Näytti olevan Tuontirengas, tuon Väinö-purkinsulkijakoneen tekijä tai teettäjä. Made in EU, mutta mikä maa? Ei Suomessa tuollaista pas*** osattaisi tehdä, vaikka yritettäisiinkin.


      • ex väinö
        Väinö-sulkija kirjoitti:

        Jatkoa edelliseen. Sain toki Puuilosta rahani takaisin, kun vein Väinö purkinsulkijan takaisin ja näytin saumaustuloksen.
        Vielä jäi tappioksi purkit, osa siioista sekä 5 tunnin työ. Näytti olevan Tuontirengas, tuon Väinö-purkinsulkijakoneen tekijä tai teettäjä. Made in EU, mutta mikä maa? Ei Suomessa tuollaista pas*** osattaisi tehdä, vaikka yritettäisiinkin.

        Samat kokemukset. Maanantaina ostin Väinön ja kokeeksi yritin tyhjiä purkkeja saumailla. Laite on näköjään niin hempuli ettei kolmea purkkia peräkkäin sulje samalla lailla.

        Vinkkinä purkituslaitteen kokeilijalle että laita liraus vettä tyhjään purkkiin. Sen jälkeen purkkia lämmittämällä näet pitääkö. Väinöllä suljetut eivät pidä.
        Yritin vielä rullien asentoa hienosäätää, ei auta.

        Kokeilin kahdenlaisilla purkeilla, ei toimi kummallakaan.

        Huomenna Väinö takaisin Puuiloon ja rahat poi.


    • PekkaPeeaa

      Väinö kuulemma vedetty poies markkinoilta maahantuojan toimesta. Oli kyllä ennätyssurkea 179e tuote. Itsekin palauttamassa kyseistä vehjettä. Sitkeästi koitin keväästä asti millon mitenkipäin rissoja värkätä.. Ja melkoinen kasa sutta ja sekundaa tuli.

      Sen verran järkeä oli kuitenki että vuotaneet purkit meni samantein syöntiin. Tai no oikeestaan kaikki purkit varalta.

      Olokeeha tarkkana ku ostatte purkituskonetta! Ainakaa väinöä ei kannata ostaa.

      • Kalamiäs Pyssykyläst

    • pietarin kalansaalis
    • purkitusta

      Kumpikohan lie kopioinut ,,näkyy olevan täysin samanlainen värkki tuo erätapion laite kuin väinökin.......

    • Pikkuvaari

      Hei vain hei!
      Samasta koneesta ei ole kyse, ei todellakaan. Erätapion koneita on valmistettu jo kaksikymmentä vuotta ja niiden takaisinvetoa ei ole koskaan tarvinnut miettiä. Kehitysversioita on menossa muistaakseni nyt kolmas ja kone paranee koko ajan. Tarkkuus on 1/100mm tarkkuudella tehtyä, olen niiden osia tutkaillut mikrometrillä. Myytyjä tuotteita monta tuhatta, yksi reklamaatio, joka ei ollut koneessta vaan kovasta käytöstä ja liiasta voimasta.

      VERRATON TUOTE!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe