Onko tietoa vaaditaanko päiväkodeissa yksityisellä tai kunnallisella sektorilla hygieniapassia? Miten on teidän päiväkodissanne jossa työskentelette?
Vastaukset 5
- toimitilahltaja mies
jos joudut työskentelemään kohteen keittiössä tai vaikka osallistumaan ruuanjakelu tehtäviin. Näin ainakin kunnallisella, sama yksityisellä ainakin muistaakseni Sodexholla.
- Tipu4
Vaatiiko laki?
- Nainen- 69
Tipu4 kirjoitti:
Vaatiiko laki?
Elintarvikehygenialaki vaatii hygeniapassin kaikilta ruuan, elintarvikkeiden ja niiden valmistamisen, kuljettamisen tai varastoimiseen osallistuvilta henkilöitä. Kuuluu osalta omavalvontaan.
Moni yritys vaatii, että sinulla on passi kädessä kun haet töihin, mutta laki antaa poikkeuksen alle 3 kk työssä- ei siis tarvitse- ja antaa jopa aikaa sen suorittamiseen. Kannattaa silti suorittaa, se on lopputyöuran voimassa.
Tai toinen vaihtoehto- jos on riittävästi todistettuja keittöalan opintoja vuoden -95 jälkeen, niin hakea suoraan opintojen perusteella passin- ei siis tarvitsen tenttiä.
Laitapa googleen haku hygeniapassi, niin löydät oman paikkakunnan suorittamispaikat. Voit osallistua päivän kurssitukseen ja sen jälkeen tenttiin tai suoraan tenttiin. Maksaa jonkin verran, hintoja kannattaa vertailla.
- Tanjay
työnantajan/elintarvikealan toimijan on varmistuttava siitä, että sellaisilla henkilöillä, jotka käsittelevät TYÖKSEEN elintarvikehuoneistossa pakkaamattomia, helposti pilaantuvia elintarvikkeita on elintarvikehygieenistä osaamista osoittava hygieniaosaamistodistus (hygieniapassi).
eli jos olet päiväkodissa lasten hoitotyössä et keittiössä et tarvise passia....- hygcon
Hygieniapassi vaaditaan kaikilta, jotka ammatissaan käsittelevät pakkaamattomia, helposti pilaantuvia elintarvikkeita.
Lain mukaan työnantajan on vastattava hyg.passikustannuksista. Käytännössä moni hankkii ko.passin omalla kustannuksellaan. Jos Sinulla on yli yhteensä yli kolme kuukautta tällaista työtä (vaikka eri paikoista), passi on oltava.
Nykyisin ei tutkintotodistuskaan ole riittävä. Testaajat tosin myöntävät hyg.passin ilman testiä
tutkintotodistuksen perusteella.
Ikärajoja ei ole, voimassa toistaiseksi.
Itse otan vastaan myös yksittäisiä testattavia
Etelä-Savossa. KYSY LISÄÄ !
www.rivakka.net/hygcon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45677
- 20629
- 46569
- 47563
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38549- 70531
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132528- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176478