Miksi pohtia onko sattumaaa vai ei

Mitä merkitystä

Mitä merkitystä kiistellä onko evoluutio sattumaa vai, onko maailma luotu vai syntynyt sattumalta?

Toiset ajattelee näin toiset noin, miksi kiistellä? Jokainen ajatelkoot miten lystää. Ihmisillä on on ihme tapa yrittää tuputtaa näkökantojaan muille!! Miksi ei riitä se mihin ITSE uskoo tai on uskomatta!!

Lopputulos on kuitenkin se että kun pannaan noin 70 vuotta eteenpäin kaikki kiistelijät ovat hajaantuneet alkutekijöihinsä, joko savuna ilmaan tai ravinnoksi pieneliöille ja bakteereille. Tuollaisilla pohdinnoilla ei kannata päätään vaivata.

9

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _Richard_

      Asiaa puhut!

      Toi oli hyvä pointti tuo tuputtaminen. Minäkin haluaisin elää tieteellisesti neutraalissa ympäristössä, missä naturalistisia filosofioita ei tuputettaisi tieteenä, mitä se eivät ole. Mutta koska ympäristö ei ole tieteen suhteen neutraali vaa maailmankatsomus vaikuttaa tieteentekemisessä taustalla tulen minäkin pitämään ääntä siinä missä kunnin evoluutiofundamentalistikin tekee. :)

    • Anteeksi että ajattelen

      Koululaisilla olisi helppoa, kun kaikkien luonnontieteen kokeista saisi aina kympin, jos vastaisi jokaiseen kysymykseen:

      "Tätä ei voi tietää, sillä tutkimattomia ovat Herran tiet."

    • vs. dogmi

      Kyse on maailmankatsomuksesta. Kokonaisuutta ajatellen, on ihan sama mitä kukin oikeana pitää, mutta yksilöille se on eri asia. Kristinuskoon ei sovi sellainen mahdollisuus että maailmaa ei olisi tarkoituksella luotu. Tieteeseen taas ei sovi, että väitettäisiin tosiksi uskomuksia joita ei voida todistaa, tässä tapauksessa luomista. Jos tarkkoja ollaan, näistä kumpikaan ei sulje toista pois, mutta joidenkin ahdasmielisten yksilöiden mielestä toinen ei ole yhteensopiva toisen kanssa, ja pitää siksi tuhota vaikka valheen voimalla. Siksi täällä on jatkuvasti pakko jaksaa uskovien yrityksiä kieltää tieteen tulokset.

    • Maailma on, millainen se on. Universumille meidän mielipiteemme ovat merkityksettömiä, ympyrän kehän suhde halkaisijaan on vakio, vaikka jotkut eivät asiasta erityisen mielissään olisikaan.

      Uteliaisuus on ihmisen perusluonne, se on johtanut meidät luolista Kuuhun. Maailman luonteen selvittämiseen on monenlaisia keinoja. Yksi niistä on tieteellinen tutkimus, joka on viimeisen neljän vuosisadan aikana osoittautunut muita menetelmiä huomattavasti tehokkaammaksi ympäristömme ilmiöiden selittämiseksi.

      Jokainen saa uskoa, mihin lystää, mutta niille, jotka haluavat mahdollisimman oikean kuvan maailmasta, pitäisi olla tarjolla semmoinen. Tämän kuvan meille tarjoaa tiede, ja siksi tiede on selkeästi erotettava kaikenkarvaisista uskomuksista ja pseudotieteistä.

    • Kyllä mielestäni totuuden puolesta sopii vaikka vähän kiistelläkin.

      Olen itse tosin aika huono totuuden esitaistelija, koska luovutan ylikäymättömän typeryyden edessä liian helposti ja annan k.o. idiootin jatkaa omaa soopan suoltoaan häiriintymättä. :(

      • mahtavamies

        idioottimaista ja apinamaista käytöstä! Onko kollimaattori kenties apinan ja ihmisen välimuoto? Sitä sopii miettiä.


      • mahtavamies kirjoitti:

        idioottimaista ja apinamaista käytöstä! Onko kollimaattori kenties apinan ja ihmisen välimuoto? Sitä sopii miettiä.

        Mitä tarkoitatte? Että pitäisi mätkiä tomppeleita päähän kakkosnelosella eikä jättää heitä helpolla rauhaan?

        Kollimaattori ja minä tiedämme hyvin, miten käy, kun "mahtavamies" ja hänen kaltaisensa alkavat väitellä ratakiskon pätkän kanssa? Ratakisko taipuu. Koska viisaampi antaa periksi.


    • pro-scientist

      ytimessä mutta väärällä tavalla. Koko tämä "keskustelu" johtuu siitä, että monille ihmisille on ylivoimaista tajuta uskon ja tiedon ero. Uskoaan ei todellakaan pitäisi tuputtaa muille, mutta tietoa voi kyllä yrittää tarjota uskon sijaan. Tässä jos missä käy masentavan selväksi se, miten erilaiset resurssit ajatella meillä on... Kun tietää, ei tarvitse uskoa.

      • kuin mato

        Jos meidän ihmispolojen taaperrusta katselee tarpeeksi kaukaa, emme viisaudessamme eroa juuri matosesta, joka luulee multaa maan alla anoaksi totuudeksi.

        Tietenkin usko ja uskonnot ovat siksi, kun emme haluaisi kuolla.

        Silti on väärin väittää että me muka tiedämme maailman kaikki salat.

        On valtavasti asioita joita tiede ei pysty vielä selittämään.

        On aivan luonteesta ja ihmisestä kiinni, mitä haluaa maailmankaikkeudesta ajatella, tiede on jäävi sanomaan puolesta tai vastaan hyvin moneen kysymykseen.

        Millä voi pitävästi todistaa ketjun aloittajan väite, että kun kuolee, mitään ei jää, ei sielua joka muuttaa värähtelytaajuuttaan?

        Lohdullista kyllä, jos kaikki loppuisi kuolemaan, ei ole helvettiä tai taivasta.

        Mutta voihan olla myös sielun evoluutio, ei silloinkaan helvettiä tai taivasta, vain parempi sielu kasvaisi aikojen saatossa.
        Kuka sitäkään voi pitävästi kiistää?

        Kuka voi pitävästi sanoa maailmankaikkeuden tarkoituksen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1502
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      921
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      711
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe