Näin sanoo kunnanjohtaja lapin radiossa: "Heinosen mielestä myös potilasturvallisuus useissa tilanteissa paranee, kun yöllä lääkäriä tarvitsevat kuljetetaan Rovaniemelle sairaalahoitoon."
Lääkäripäivystys Rovanimelle
kuntalainen
173493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
paranisko tuon logiikan mukaan potilasturva vieläkin enemmän jos siirettäs päivytys hesaan.
kittilästä sitten vain koneella...
kesäisin ei tosin vois sairastua koska finski ei lentele.
nyt kaikki vähänkin sairaat siirtykää nopeasti kuntiin joissa palvelut pelaavat.
Ei mihinkhään Muoniosta, pellaahan meilä vielä kuitenki Kyrön Pepen palvelut, jos ei sinne lekurille kerkiä tai pääse, niin Pepe kuskaa...
on siitä, etteivät nuoret lääkärit enää suostu tulemaan terveyskeskuksiin joissa joutuu yksin yöllä päivystämään. kai silloin on parempi että on sopimus edes roin kanssa. tai sitten pepen.
olla tulematta sairaaksi, entä sitte jos todellaki sairastuu, niin millä sinne roihin mennään, kirjoitatko taksilapun vai, pyörällä ku polkisin vai ko liftaamalla. Kuolemaan en vielä jouda ku on piha vielä harkkaamatta ja pullat leipomatta, että turha tässä vaiheessa on vielä pertille soittaa... Eihän se nuori lääkäri yksin ole päivystyksessö onhan siellä sairaanhoitaja ja perushoitaja apuna, eikä tietääkseni muonion sairaalas vielä kummittele vai kummitteleeko????????????ei lääkäri saa olla arka tuollaisessa ammatissa
Kyllä on päivystävä kaukana jos lähin on 250 km:n päässä.
katsokaapa meidän vakituisia lääkäreitä kaikki lähellä kuuttakymmentä. parin vuoden päästä kaikki eläkkeellä. eikä isommatkaan paikkakunnat saa enää uusia terveyskeskuslääkäreitä jos työhön kuuluu yksin yöpäivystystä. eikö oo parempi varmistella että saadaan edes päivälääkäreitä. ja jos ei oo lääkäreitä siirtyy koko terveyskeskus kauemmas. tämähän ei oo yksin muonion ongelma vaan kaikkien maalaispaikkojen ongelma.
kunnanjohdon vois siirtää kauemmaksi.
senki joutas hoitaa rovaniemelä
Kyllä totta, on , että jos lääkärin apua tarvitsee ja on oikeaa vaivaa niin yksityiselle kannattaa mennä. Muoniossa ei sanota ko että joojoo jaa jaa.Hoitajilla näyttää olevan aikaa istuskella kahveella erityisesti vuodeosastolla, vaikka puhutaan, että kiire on, mutta mikä se todellinen kiire on ja ennekaikkea halu tehdä työtä. Ja vielä pakollisten kahvitaukojen noudattamisestako palkkaa lisää. Toivottavasti ei tarvitse joutua vuodeosastolle. Voi, joskus sitä kaipaa niitä joitakin hoitajia, jotka ovat jo eläkkeellä.
Eiköhän liene aika kallista kuljettaa sairaita ambulanssilla Roihin. Pikku hiljaa kai viedään kaikki palvelut meiltä.
kyllä se on hyvä että pääsee hoitoon roihin siellä ei vain sanota päivää tuossa buranaa jos vielä koskee kahdenkuukauden päästä rintaan niin pistäydy uudestaan näkemiin.
muutta pois muoniosta!! Se on yks uppoava laiva, koko pulju. Ja tuo, että yöpäivystys siirretään roihin on kyllä keksintö hulluimmasta päästä.
Aatteleppa, jos asut yksin ja sairastut, ei sinua ole kukaan, Pepeä lukuun ottamatta kuskaamassa yhtään mihinkään. Eihän tuo nyt ole järjellistä käytöstä ensinkään.
Nyt on kyllä rahakirstun valtiaan mentävä itteensä, jos ei lääkäreitä saada pikku paikkoihin, niin silloin niille luvataan maat ja mannut, että niitä saadaan. Kyllä meidän henkikulta kuitenkin on usein niitten käsissä.
Ja jos ambulanssit alkaa kuskaamaan sellaisia "ei niin akuutteja" tapauksia roihin, niin entäs sitten, kun tulee oikea hätä, niin ambulanssi on jossain kuusessa.
Tämä tämmönen peli ei kyllä vetele. Jos päivystys siirtyy roihin, niin minä poka kyllä muutan kuntaa. Siihen ku vielä lisätään tämän kunnan ihana tilanne, niin keitto on kyllä laiha, ettei sitä ilikiä syyvä.
Pääsee oikeaan hoitoon eikä arvauskeskukseen!
Ei ole missään kirkossa kuulutettu, että saa kunnon hoitoa. Lääkäreillä on joka paikassa samanlaiset ohjeet. Ja mitä väliä on millään hoidolla, jos ehtii kuolla tuohon välille?
paskaa palvelua se on päivystyksessä roissaki. ihmisille vittuillaan vaan päin naamaa jos vaivana vähäisempi kuin pää irti tms. tietysti erikoissairaanhoito ja muut ison sairaalan edut ovat roissa lähellä, jos päivystyksessä jotain isompaa selviää.
kuiten akuuttihoidon antavat! Ettei heti ambulla Roihin....
Muonion on sitten parasta tilata biltemasta ambuautoja ja paljon!
jos muonion ensiavussa joutuu jonottamaan yksin ja ainoana jopa pari tuntiakin niin miten roissa.