Miltä ajalta nuo ovat, mikä taho voisi olla kiinnostunut noista kirveistä?
http://www.freewebs.com/koillis/
http://www.freewebs.com/koillis/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mistä nuo on löydetty? Eikös noista yleensä kannata ottaa ensimmäisenä yhteyttä Museovirastoon. Mikäli ne todetaan joksikin, niin löytäjä voi halutessaan pyytää niitä lunastettaviksi, jolloin niistä saa tapauskohtaisesti noin 100 euroa.
Tässä linkki. Kehen kannattaa ottaa yhteyttä näin aluksi.
http://www.nba.fi/fi/yhteystiedot4
Esineet voi postittaa vastauslähetyksenä (eli valtio maksaa postimaksut) Museovirastoon omien henkilö- ja löytötietojen kera, niin he ottavat sitten sinuun yhteyttä.
Kas vain. Sama keskustelu on käyty tasan vuosi sitten. Löydätkö sinä aina 10.10. pari kirvestä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000000545&posting=22000000020275245
Sinuna ottaisin yhteyttä välittämättömästi Museovirastoon. Nuo esineet menevät koko ajan huonompaan kuntoon ilman asianmukaista konservointia.
Sitten niistä ei ole kenellekkään iloa, eikä hyötyä.
Tuollaisella romuraudalla, kun ei ole mitään muuta arvoa kuin niiden tieteellinen arvo.
Mikäli kyseessä on yli 100 vuotta vanha esine, kuten näyttäisi olevan, niin niiden omistaja on SUOMEN VALTIO, et sinä!
Korvaus löydöstäsi sinulle maksetaan kuitenkin, mutta sekin vain jos toimit asianmukaisesti.
Noilla esineillä ei ole markkinoita Suomessa, eikä muuallakaan päin maailmaa, koska niiden kauppaaminen, ostaminen, maastavienti on kriminalisoitu.
Toimi, kuten mies. Älä, kuten rikollinen.
Olet luvattomasti kaivellut Kainuussa tunnetulla arkelogisella löytöpaikalla, ja varastanut sielä nuo kirveet. Selvinnet helpoimmin jos viet ne itse poliisille ja tunnustat tekosi.
kUTEN EDELLÄ ON MAINITTU, NIIN MUSEOVIRASTOON ON OTETTAVA YHTEYTTÄ.
TÄSSÄ SYY:
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1963/19630295?search[type]=pika&search[pika]=Muinaismuistolaki
Tämä kohta erityisesti. Ei jätä paljon tulkinann varaa.
2 luku
Irtaimet muinaisesineet.
16§
Sen, joka löytää rahan, aseen, työkalun, koristeen, astian, kulkuvälineen tai muun sellaisen esineen, jonka omistajaa ei tiedetä ja mikä voidaan olettaa vähintään sadan vuoden vanhaksi, on viipymättä toimitettava esine sellaisenaan puhdistamattomana löytöpaikkaa sekä löytöön liittyviä olosuhteita koskevine tarkkoine tietoineen muinaistieteelliselle toimikunnalle. Jos on pelättävissä, että esine liikuteltaessa vahingoittuu, tai jos esinettä muutoin hankaluudetta ei voida toimittaa muinaistieteelliselle toimikunnalle, on löydöstä sille kuitenkin viipymättä ilmoitettava ja samalla annettava edellä mainitut tiedot.
Milloin esine löydetään suosta tai syvemmältä maasta tahi löytöpaikalla on kiinteää muinaisjäännöstä, niin kuin asuinpaikkaa tai kalmistoa osoittavia merkkejä, ei löytöpaikkaan saada enempää kajota, ennen kuin muinaistieteellinen toimikunta, jolle löydöstä viipymättä on ilmoitettava, tarvittaessa tutkittuaan paikan on asiasta määrännyt.
Ei ne kovin vanhoilta näytä, ehkä 1900-luvun alku. jonkin paikallisen kyläsepän tekemiä. Ei ole Billnäsin kirveitä.
Mitkä olvatkaan ne kolme maailman parasra?
Billnäsin kirveet..
Högforsin padat.. ja
Vorssan vi*ut...
Tuosta toisesta en tiedä muuta ensimmäinen on luullakseni se jolla Lalli tappioi piispa Hendrikin Köyliöjärven jäällä 1153 talvella. Sehän on ihan kuivuneen veren peitossa. Jokin pakanaryhmä voisi maksaa hyvät hinnat.