Miksei vanhuksia hoideta enää kotona? Valitetaan vaan huonoa hoitoa sairaaloissa ja annetaan "asiantuntevia" lausuntoja medialle sairaalan ulkopuolella. Välittäkää omista vanhuksistanne ja hoitakaa ite, niin ei tarvi valittaa. Sitä paitsi A-studion kuvat oli kauheita, ei ketään potilasta saa kuvata ylä- ja alapäästä televisioon tuijotettavaksi. Hyvä Repo kun kielsit kameroilta pääsyn oastolle!
Hoitakaa itse vanhukset!
Armi Villa
171154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Miksi niitä pitäisi hoitaa? Eläimetkin kuolevat luonnossa kun eivät enää pysty huolehtimaan itsestään.
Niinpä juuri, miksi sitä pitäisi heikoimmistaan pitää huolta kun ne voi jättää hoitamattakin?
Sama sitten koskisi myös lapsia ja vammasia?
Ja parantumattomia tauteja sairastavia?
Ja ketähän seuraavaksi?
Mustia?
Keltasia?
Vasenkätisiä?
Ruskeasilmäisiä?
No minäpä kerron sinulle ihmislapsi, miksi ei enä vanhuksia voi tavallisimmin hoitaa kotona omaisten toimesta.
Katos kun on tapahtunut sellainen asia kuin yhteiskuntarakenteen MUUTOS, joka on tuonut mukanaan naisten työnteon kodin ulkopuolella ja joukkomuutot maalta kaupunkeihin työn perässä niin että vain nuorten vanhemmat ovat jääneet asustamaan maaseutukotiaan muutamien maanviljelijöitten lisäksi.
Oletko huomannut, että myös lapset ovat päivisin yhteiskunnan hoidossa?
Vanhustenhoito on nyt yhteiskunnan harteilla ja viimeisistä uutisista päätellen se ei kovin hyvin hoidu tuo vanhustenhoito, jossa hoitajat ovat alkaneet tappaa insuliiniruiskeilla potilaitaan.
Oletko ajatellut omaa vanhuuttasi?
Joko olet päättänyt, miten tahdot sen elää?
Kaikilla on oikeus hyvään vanhuuteen ja hyvään kuolemaan.
Kidutus ja tappaminen on laissa kiellettyä.
Tein juuri kuukausi sitten ehdotuksen tästä erään puolueen eräälle kansanedustajalle ja hänen puoluetoimistolleen. Ehdotus on hiuksia nostattava, mutta ajatelkaas alla olevaa tekstiä toinenkin minuutti. Teksti on siinä muodossa kuin sen eka kertaa kirjoitin pienen raadin pohdittavaksi...
Tässä tuli päähäni mielenkiintoinen ajatus, jossa alkukarvastelusta huolimatta maistuu jotain ideaakin. Eli kuntien vanhustenhoitokulut kasvavat hurjasti, joten miten olisi seuraava todella kylmältä kuulostava juttu:
-Vanhus, joka on yhtäjaksoisesti ollut kunnan terveydenhuollossa vuodepotilaana täysihoidossa vähintään 300 päivää, jättää eläkkeestä pidätettävän 80% osuuden lisäksi myös jälkeenjäävän omaisuutensa kunnalle.
-Ajatus: Ne jotka haluavat periä vanhempansa, joutuvat myös itse huolehtimaan niistä. Jos kunta hoitaa eikä lapset, niin kunta perii, ei lapset.
-Toki voisi lieventää esim lakiosalla, mutta perusajatus kuitenkin se, että se perii, joka hoitaa.
-Toisi tullessaan tarvetta yksityisille hoitokodeille, joissa vanhuksen hoidon maksavat lapset, ei kunta.
-Kroonikkojen hoito-osastot jo nyt kunnissa täynnä, sieltä lähdetään vain arkussa.
-No joo, aika hurjalta kuulostaa, mutta miettikääs, olisiko tässä mitään ajatusta, joku positiivinen ajatus tässä jäi vaivaamaan mieltä. Tiedän että eräät ryhmittymät ampuvat tämän alas heti...
Niin tyhmää juttua että oikein puistattaa.
Millainenkohan aivoperimä tällaista tuottaa?
Nehän keksi jo Adolf kauan aikaa sitten.
Oikeaa raakalaismeninkiä.
Insuliinipiikit esiin!
Nämä jotka änisee vastaan on juuri niitä äiti/isätöissä ja lapset kunnalla, idiootteina. Ei mitään vastuuta laåsistakaan. RAHAA RAHAA RAHAA....................
ja sinä näytät insuliineines hyväksyvän aatun hommat
Tämän ehdotuksen torpedoi joka vanhuksen omainen, kun nytkin jo valitus ja hätä on suuri kun vanhus saa huonoa hoitoa KUN HOITOMAKSUKIN ON LIIAN SUURI. Nehän lasketaan nyk. tulojen/omaisuuden mukaan. Se on suurimmasta osasta omaisia NIIN VÄÄRIN. Ei jää näes perintöä, ei väliä että mihin huonokuntoisen vanhuksen muuhun tulisi rahansa käyttää kuin omaan hoitoon. Laitoshoito on kallista. Ja huono hoito se vasta kallista onkin, silläkään perusteella hinnanalennusta ei saa. Kova on poru sosiaalivirkailijoiden luona kun vanhus lopulta saadaan OMAN TURVALLISUUTENSA TÄHDEN LAITOKSEEN( = kotona kaatuminen tai kuoleminen on kiellettyä, laitoksessa se on sallittua siksi että siitä voidaan syyttää VIRANOMAISIA ja kysyä KENELLÄ ON VASTUU) ja omaisille selviää että TÄMÄHÄN MAKSAA vaikka vanhus ON IKÄNSÄ VEROJA MAKSANUT. Että tsori vaan.
Niin, tuossa on vain yksi heikko lenkki, eli pitäisi puuttua jotenkin perintökaareen ja siitähän ne riidat alkavat. Kun viittasit lakiosaan, niin tuli mieleeni ajatus, että tehdään tämä niin, että se joka vanhuksen hoitaa, tulee yhdeksi rintaperilliseksi. Siis jos joku lapsista hoitaa, hänen osuus on kaksinkertainen kuolinpesän varallisuudesta. Jos hoitajana on kunta, saa kunta rintaperillisen lakiosan kuolinpesän varallisuudesta.
Nykyään on tosiaan niin, että kunta vie esim. vuodepotilas-vanhuksen eläkkeestä n 80% hoitokuluihin, loppuosa jää vanhuksen käyttöön. Tätä tuskin tarvitsee muuttaa.
En tarkoittanutkaan että kaikki vanhukset pitää hoitaa kotona, mutta tiedän paljon vanhuksia, joita omaiset voisivat hoitaa itse, jos vaivautuisivat. On vaan niin helppoa sysätä kaikki vastuu yhteiskunnalle. Niin lasten kuin vanhustenkin hoidossa!
joilla ei ole ketään joka hoitaisi.
on nimittäin olemassa paljon yksinäisiä vanhoja pariskuntia,joilla ei ole siunaantunut lapsia,ja kun toinen kuolee jäljelle jäävä ei ehkä selviydy yksin kotona,joten ainoa paikka on jokin hoitokoti.Ja kun sairastut,menet sairaalasta jatkohoitoon,kuntotumaan juuri tuonne sauvosaarensairaalaan.jos olet huonossa kunnossa,et ehkä sieltä enää kotiudu,mutta hyvin kun käy pääset vielä hoitokotiin.
Ei siis voi vaatia että jokainen huolehtisi "omista" vanhuksistaan,sillä on paljon vanhuksia joilla ei ole ketään.
keskustelun kulkea, eikä kirjoitettas jonninjoutavia höpöjä. Järki kirjoituksia kehiin kiitos.:)
Eli pukkaan heti iskäle ja äiskäle litran insuliiniä; mun vaivoiks ei ala ainakaan jos alkaa dementia vaivaan ja kuseen alle saatana. Itelkäki heti henki pois jos pitää maata sängyssä yhtä hyödyllisenä ku vihannes. Vituttaa tuo hyssyttely! >Ei valtion tai kuntien raha kaikkeen riitä!!! Ai nii tää pakko hymiö hyssyttelijöille :)
perseen on pessyt kun olit pieni vauvan rääpäle. hieman kunnioitusta äitiäsi ja isääsi kohtaan. tökeröä tekstiä ite ei oo pakko hoitaa, mut ei nyt noin karkeaa tekstiä tarvis kirjoittaa ja täs sulle se pakollinen hymiö :)
Kiitos kiitos hyvästä keskustelun avauksesta! Päästiin itse asiaan eli siihen, että on helppo lykätä sukulainen osastolle, kun ei itse viitsitä vaivautua. Eihän kaikki tietenlään voi hoitaa vanhuksiaan itse kotona, mutta iso osa voisi jos tahtoisi. Enemmän keskustelua omaishoidosta!
niin,on paljon ihmisiä "vanhusten lapsia",jotka toimivat omasihoitajina,ja se jos jokin on rankaa!!Varsinkin jos itsellä on vielä kotona asuvia lapsia ja työtkin vielä lisäksi,niin kyllä se vie mehut kenestä tahansa!Vaikka lähimmäisenrakkaus on voimakasta ja haluaa pitää itse huolen "omistansa",niin joskus voi tulla seinä vastaan,se oma jaksaminenkaan ei ole niin varmaa!
Kyllä se sääliksi käy,kun katsoo tuota touhua,ja itse olen ollut jonkin aikaa tuolla sauvosaarensairaalassa työvoimana,niin kyllä silloin silmät aukesi ja en takuulla päästä omaa mummoani taikka vanhempiani tuonne!
Aivan kuin se olisi jokin paikka jossa ei ole mitään ihmisarvoa ja kunnioitusta.
Se on myös totta,niin kuin tuossa aloittaja viestissään vihjaisi,että osa ihmisistä työntää omaisensa tuonne ja sitten valittavat kun ei homma toimi kuten toivoisivat.On todella paljon ihmisiä näiden "vanhusten lapsia" jotka elelevät leveää ja rauhaisaa elämää ja nauttivat olostaan,äitiä tai isää ei käydä juurikaan katsomassa,kun hän vuodeosastolla viettää viimeiset elin viikkonsa,vasta kun kuolinpuhelu tulee,niin tullaan kyyneleet silmissä paskaa jauhamaan!!!
Se on ikävää,paljon näkee tätä,että vasta kun ihminen on kuollut,alkaa löytymään paljon lapsia ja muita sukulaisia jotka "niiiiiin paljon välittivät" tästä kuolleesta ja nyt ovat aivan järkyttyneitä ja itkuisia,mulla joskus tekis mieli sanoa että "mistä se sinä tupsahdit,en edes tiennyt hällä olleen lapsia kun ei ole näkynyt".