keittoooooooo

osaisiko joku neuvoa hyvän nuudeli-kanakeiton ohjeen? pitäisi tehdä viikonloppuna.sellainen joka sisältää myös kasviksia,kiitos!
3377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pilko maustamattomat broilerig´fileet pannulle, ruskista kevyesti ja lisää curry, caram Masala ja suolaa, pyöräyttele sekaisin ja kaada kattilaan.
Laita pannulle vähän vettä ja kaada sekin kattilaan.

Lisää kattilaan purkki kookosmaitoa ja pussillinen tai kaksi (voi olla erilasia) pakasteesta saatavia kasvissekoituksia ( grillikasvikset, itämaiset sekoitukset jne on hyviä ei mitään herne/maissi/paprikaa)

Lisää tarpeen mukaan mausteita ja vettä. Kiehauta.

Keitä nuudelit ERIKSEEN ohjeen mukaanja lisää ne sitten keittoon ( tai annostele lautaselle ja siten ketto siihen päälle)

Lisää vielä vähän jotain tuoretta yrttiä tarjoiuaiheessa kattilaan tai lautaselle ( korianteri on hyvää samoin lehtipersilja)

Jotkut laittaa nuudelit suoraan keittoon kiehumaan, mutta silloin keitosta tulee helposti liisterimäistä.

Äänestä

Käytä pohjana valmiita nuudelikeittopakkauksia. Paras on "Mama" -merkkinen, ja makuna Ankka (S-Market, Prisma ainakin).

Osta kaksi paketillista (riittää neljälle reilusti).

Osta lisäksi 3 valmiiksi grillattua broilerinkoipea tai puolikkaan broilerin. Sitten pieni purkillinen siivutettuja herkkusieniä ja pieni pussillinen herne-maissi-paprika-sekoitusta. Jos tykkäätte katkaravuista, niin kourallinen pakastepyrstöjä (kuorittuja).

Laita molempien pussien ainekset (itse nuudeleita lukuunottamatta) pakkauksen ohjeessa mainitun vesimäärän lisäksi kattilaan, ja vielä yksi litra vettä ylimääräistä. Vahvenna lientä kahdella kanaliemikuutiolla ( tietysti nuudelipakkausten omilla mausteseoksilla, chilijauhetta lukuunottamatta, josta riittää vain yksi pussi).

Väännä levy päälle ja lisäile kaikki broilerista sormin irrotetut lihat suikaleina (ilman nahkaa, anna broilerin ensin jäähtyä ettet nyppiessäsi polta näppejäsi) herkkusienet liemineen sekä kaikki muut ainekset paitsi nuudelit ja katkaravut.

Kun seos alkaa kiehua, murentele nuudelikerät tarpeeksi pieninä paloina mukaan keittoon, ja anna kiehua kypsäksi pari minuuttia. Aivan lopuksi heitä jäiset katkaravunpyrstöt mukaan ja odota että ehtivät sulaa ja lämmetä.

Tarjoile!
On maailman herkullisin keitto!

Äänestä
  • aivan ihanaa, ei ole koskaan tullut eden pieneen mieleen miettiä moista, vaikka olenkin vain käynyt kentällä lukusilla. Mutta varmasti menee kokeiluun ja ilmoittelen palstalla, hieno juttu ja kiitos sinulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............. kirjoitti:

osaisiko joku neuvoa hyvän nuudeli-kanakeiton ohjeen? pitäisi tehdä viikonloppuna.sellainen joka sisältää myös kasviksia,kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu