Mitä on inertia ?

Dummy Dude

Voisiko joku ystävällisesti selittää kansanomaisesti selkokielellä mitä tarkoittaa inertia ?
Netistä ei oikein löytynyt selkeää vastausta, jos sitä onkaan...
Kiitos etukäteen ja mukavaa viikonloppua kaikille ! :)

12

21783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rantanplan1

      Suomenkielinen vastine on 'hitaus'. Se tarkoittaa lyhyesti sitä, että jos kappale kiihdytetään nollasta johonkin nopeuteen, niin kappaleen hitaus vastustaa kiihdyttämistä. Yksikkönä on kg. Esim. 100 kiloinen kärry on paljon helpompi kiihdyttää johonkin nopeuteen kuin 1500 kiloinen auto.

      Jos kappaleilla ei olisi hitautta, niin esimerkiksi kiven heittäminen päähän ei sattuisi yhtään.

      • konska

        Miksi kiven heittäminen päähän sattuu, eli miksi kappaleella on "hitautta"? Ei se Newtonista johdu, hän vaan totesi, että näin on.
        Entäs kun kiihtyvässä liikkeessä olevaan kappaleeseen vaikuttaa voiman lisäksi yhtä suuri mutta vastakkaissuuntainen hitausvoima. Pitäisikö ajatella, että kappale ei liiku, vaan havaitsija liikkuu. Liikkeen suhteellisuutta?
        Massan hitaudesta tulee mieleen induktanssi sähkötekniikassa.


      • Masisto
        konska kirjoitti:

        Miksi kiven heittäminen päähän sattuu, eli miksi kappaleella on "hitautta"? Ei se Newtonista johdu, hän vaan totesi, että näin on.
        Entäs kun kiihtyvässä liikkeessä olevaan kappaleeseen vaikuttaa voiman lisäksi yhtä suuri mutta vastakkaissuuntainen hitausvoima. Pitäisikö ajatella, että kappale ei liiku, vaan havaitsija liikkuu. Liikkeen suhteellisuutta?
        Massan hitaudesta tulee mieleen induktanssi sähkötekniikassa.

        Jos kappaleen kiihtyvä voima on sama kuin hidastava voima. Pysyy vauhti sinä minä ne on ollut voimien vaikutuksen tasautuessa...


      • Belisario
        Masisto kirjoitti:

        Jos kappaleen kiihtyvä voima on sama kuin hidastava voima. Pysyy vauhti sinä minä ne on ollut voimien vaikutuksen tasautuessa...

        "Painovoima ja kiihtyvyys ovat saman ilmiön kaksi puolta. Einstein havainnollisti tätä hissivertauksella. Ikkunattoman kopin sisällä henkilö ei voi tietää, vetääkö häntä lattiaan taivaankappaleen painovoima vai onko hän hississä, joka kiihtyy."

        https://www.hs.fi/tiede/art-2000002870026.html


    • phx

      Kappaleen muoto vaikuttaa
      sen inertiaan, jota myös hitausmomentiksi kutsutaan.

      Siinä ovat osallisina niin massa, kuin koko.
      Esimerkiksi rautakangen pyörittäminen on
      houmattavasti helpompaa siten että säde on mahdollisimman pieni.

      Tässä lista muutamien peruskappaleiden inertia kaavoista.

      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_moments_of_inertia

    • eipäoletietoatuosta

      Inertialle ei ole mitään yksinkertaista ja helposti ymmärrettävissä olevaa selitystä. Se vain on. Joskus tulevaisuudessa joku ehkä saa selville mistä inertia aiheutuu. Sitä odotellessa joudumme käyttämään inertiaa annettuna oletuksena.

      Massa aiheutuu ilmeisesti Higgsin kentästä mutta kyseinen selitys ei kerro syytä inertialle.

    • airfoiljokaeikirj

      Liikettä ja sen muutosta vastustavaa voimaa. Inertia hidastaa kiihdyttämistä. Sama inertia estää hidastumista. Energiaa palaa kiihdyttämiseen ja jarruttamiseen. Paha juttu kun mielitään avaruuteen ja etenkin toisille planeetoille ja aurinkokuntiin.
      Jos mielitään toisiin aurinkokuntiin tarvitaan valtavasti energiaa päästäkseen edes jonkinlaiseen nopeuteen aurinkokunnasta. (koko älytön) nykyisilla luotaimilla menee 10 päästä ulosaurikokunnasta. Sama nopeus 20000v päästä toisella aurinkokunnalla estää pysähtymästä siihen ja ilman juuri mitään mahdollisuuksia pysähtyä vaan matka jatkuu läpi sen verkkaisella 10v läpimenoajalla. Silti nopeus niin tolkuton ettei voi pysähtyä täydentämään varastoja jos sattusi vesimaapallo tulemaan näkösälle.

    • NoinhanSeOn
    • Kvantti
      • Altocumulus

        Eli alkupamauksessa säilyi minkä mikä, kun joku muuttui energiaksi ja sitten aineeksi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3230
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      158
      1259
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      47
      829
    Aihe