Niin eli kuinka useasti viikossa, kuinka kauan kerrallaan harjoittelette crosstrainerilla? Crosstrainerin mukana tulleissa ohjeissa oli aloittelin ohjelma 2min polkemista, 1 min venytttelyä, 2 min polkemista, 1 venyttelyä ja kaks min polkemista. Minusta tämä on todella vähän.. ja sitt tuota n. 3 kertaa viikossa..
Mitäs mieltä?
Mitäs mieltä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Löysin kuntopluslehdestä ohjeen (numerosta ei tietoa vuodelta 2007 kyllä, ehkä nro 7, lehti oli kirjaston)juoksuun/pyörään/crossariin sovellettavaksi. se kestää 12 vkoa ja viikoittain vaihtuu ohjelma. Alkuveryttely on aina 5min, samoin loppuveryttely. kokonaiskesto vaihtelee 24-27min välillä. Ekat 3vkoa 4 x 40sek intervallia, sitten 3vkoa 5x 40sek..sitten 6x40sek. Itse olen noudattanut tätä ja olen ollut tyytyväinen paino pudonnut ja kiinteytynyt hurjasti ja pohkeet tulleet isommiksi! Ite olen suunnitellut vastuksien systemaattisen lisäämisen. eli voit itse suunnitella viikoittain vaihtuvan(kiristyvän) ohjelman. Lisää intervallispurtteja ja vastusta pikkuhiljaa. kokonaiskesto alussa vain 20min(sekin teki tiukkaa alussa) nyt jaksan 50min, helposti.(silloin en tee montaa intervallia väliin)(4kk takana) Harjoittelen 3x vko 30min ja 1x/vko pitempi n. 50min harjoitus. Keho kehittyy ylättävän nopeeta, alussa on hankalaa jos et ole liikkunut(kuten mulla) mutta tsemppiä, jos katot jotain ohjelmaa/sarjaa, älä anna itsellesi lupaa katsoa jos et tee crossarilla, musakin antaa lisä potkua ja sitkeyttä. Tsemppiä!
Itselläni kesä oli yhtä laiskottelua, mutta nyt viime maanantaina taas innostuin. Mulla ei mitään sen kummempaa vaihtelevaa ohjelmaa vielä ole, vaan olen ajatellut kehittää ensin peruskuntoa. Tavoite oli että 30min on minimi minkä poljen, ja kappas vaan ma:30min ti:40min ke:60min. Viikonloput ajattelin pitää taukoa.
Omasta mielestäni parhaiten olen jaksanut pitää mielenkinntoa yllä (melko tylsä tuo mun systeemi, kun ei vielä ole sen kummempaa vaihtelua) hyvä elokuva tai ohjelma töllöön näkymään, ja samalla kuuntelen hyvää musiikkia kuulokkeet päässä.