vähän kansojen älykkyydestä

Japanilaisten äo:n sanotaan olevan noin 107 paikkeilla. Toisaalta Japanissa on erittäin kova työ- ja opiskelumoraali. Jo keskiverrolta japanilaiselta peruskoululaiselta odotetaan huomattavasti suurempaa ahkeruutta ja panosta opiskeluun mitä länsimaalaiselta. Jos kovimmatkin älykkyyden geneettisyyden puolestapuhujat asettavat sen maksimissaan 80 - 90 prosentin paikkaille 30-ikävuoteen mennessä, jos älykkyystesteissä on myös ns. yleisälystä riippumattomia osia, on tuskin epäilystä, etteikö japanilaisten tilastollinen äo laskisi jos japanilaisten pyrkimykset ja arvostukset korkean kouluttautumisen suhteen laskisivat.

Saharan eteläpuolisen Afrikan muuta maailmaa alemmat älylliset valmiudet näyttäisivät olevan paljon selvemmin geneettistä pohjaa. Tuon alueen maaperä on myös hedelmällistä ja luonnonvarat rikkaita vaikkapa Japanin hyvin köyhään ja viljelyskelvottomaan maaperään verrattuna. Silti mustilla on suuria vaikeuksia taloutensa kanssa. Japani pärjää hyvin teknologisen osaamisensa ansiosta, mutta sillä alalla menestymiseen tarvitaankin paitsi ahkeruutta myös älyä.

Geneettiset kartoitukset myös puhuvat mustien alemman äo:n puolesta. Rajujen mutaatioden ASPM-geenin alueella tiedetään johtavan aivojen ja pään poikkeuksellisen pieneen kokoon. Tästä geenistä ilmeni uusi versio noin 5000 vuotta sitten (juuri korkeakulttuureiden nousun aikaan), joka levisi runsaana kaikkialle maailmaan, paitsi eteläiseen Afrikkaan, jossa se on tänäkin päivänä selvästi vähemmän edustetuna väestössä mitä muualla maailmassa.

Myös mustan rodun keskimääräistä pienemmän pään ympärysmitan on varmasti jokainen huomannut jo katuelämässä. Koska pään ympärysmitta on niin konkreettinen ja yksinkertainen todeta, eikä mittaustulosta voi mitenkään perustella "kultuurillisista eroista" (kuten äo-testien yhteydessä väitetään), on mustien tasavertaisuutta puolustavien täytynyt myös väittää, ettei pään ympärysmitalla ole mitään tekemistä aivojen koon kanssa, puhumattakaan kognitiivisten kykyjen kanssa.

Tutkimukset kuitenkin kertovat toista. Pään ympärismitta on yhteydessä aivojen kokoon, aivojen koko on puolestaan yhteydessä äo-kokeiden tuloksiin: mitä isommat aivot, muiden muuttujien pysyessä samoina, keskimäärin sitä korkeampi äo.

Jo näistä edellä mainituista seikoista voisi ennustaa mustien älykkyyden olevan alempi. Ainut puolustus olisi, että pään pienemmän ympärysmitan ja matalemman älykkyyden yhteys pätee ainoastaan populaatioiden sisällä.

Tässä ei ole oikeen mieltä. Voidaan vaikka sitten ottaa vertaukseksi koripallon ja pituuden. Eikö ole järkevää ajatella, että koska pitemmät suomalaiset pärjäävät lyhyempiä suomalaisia paremmin koripallossa, suomalaisten täytyy pärjätä kiinalaisia paremmin koripallossa keskimääräistä korkeamman pituudensa perusteella?

Entäs miksi juutalaisten geneettisestä pohjasta korkeammalle älykkyydelle puhutaan niin paljon, mutta silti Israelin äo on muka vain noin 90 pistettä?

Onko Israeliin muuttaneet sitten juutalaisia sieltä tyhmemmästä päästä, viisaampien jäädessä jatkamaan diasporaa?

Vai olisiko juutalaisten korkeampi älykkyys sittenkin vain seurausta heidän suuremmasta taipumuksesta/kiinnostuksesta kouluttaa itseään ja kehittää kognitiivisia kykyjään jo varhaisesta iästä lähtien?
8959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olet saanut aikamääreesi vähän ristiin. ASPM-geenin mutaatio, joka johti suurempiin aivoihin hominideilla, tapahtui kaksi miljoonaa vuotta sitten. Niin sanoo PLOS Biology:

http://biology.plosjournals.org/perlserv/?request=get-document&doi=10.1371/journal.pbio.0020126&ct=1


"Absolute brain size in orangutans (430 g in males; 370 g in females) is barely different from that in gorillas (530 g in males; 460 g in females) and common chimpanzees (400 g in males; 370 g in females) (Tobias 1971), yet accelerated ASPM evolution began in the common ancestor of gorillas, chimpanzees, and humans, approximately 7–8 million years ago. Only much later did brain expansion begin in hominids, starting at 400–450 g roughly 2–2.5 million years ago and growing to its final current size of 1350–1450 g approximately 200,000–400,000 years ago (Wood and Collard 1999). Therefore genotypic changes in ASPM preceded marked phenotypic changes in hominoid brain evolution, at least at the level at which they have currently been studied. The molecular changes in ASPM may predict the existence of differences in early neurogenesis between orangutans, on the one hand, and gorillas, chimpanzees, and humans, on the other, which may manifest as more subtle differences in brain anatomy than gross changes in brain volume."

ASPM-geeni on kaikilla ihmisillä, eri variaatioina. "Health News" kirjoittaa aiheesta:

"The U of C researchers found that one variety of the ASPM gene identified as haplogroup D occurs more frequently in Europeans and surrounding populations, including North Africans, Middle Easterners and South Asians. It has a lower rate of occurrence in East Asians, New World Indians and sub-Saharan Africans."

Mitä tulee kirjoituksesi rasistiseen osaan, niin Saharan eteläpuolisen Afrikan ihmisillä ei ole huonompia "älyllisiä valmiuksia" kuin kenelläkään muullakaan. Huomauttaisin, että tämän ASPM-geenin neljän hengen tutkijaryhmästä kaksi on kotoisin Länsi-Afrikasta. Mietelmäsi maaperästä ovat fuulaa. Sademetsäalue, jota suuri osa Länsi-Afrikkaa on, on hyvin laihaa maaperältään; sademetsä ruokkii itse omaa kasvuaan, ja kun se kaadetaan, maa käy viljelykelvottomaksi hyvin lyhyessä ajassa. Lisäksi Saharan eteläpuolisessa Afrikassa on monia tauteja, kuten tsetse-kärpäsen levittämä unitauti, malaria ja jokikuume, joka tekee sokeaksi. Nämä vaikeuttavat suuresti ihmisten elämää ja tekevät laajoilla alueilla viljelyn mahdottomaksi. Siitä huolimatta alueen asukkaat onnistuivat rakentamaan rikkaita ja monipuolisia kulttuureja, paljon silloista Eurooppaa korkeatasoisempia, kunnes eurooppalaiset siirtomaavallat tulivat aseinaan tykit ja teräs, ja tuhosivat nämä kulttuurit. Siirtomaavallan kaaduttua Afrikalla on ollut riesanaan joukko repiviä sisällissotia (juuri rikkauksiensa vuoksi), jotka ovat estäneet ihmisiä rakentamasta kulttuurejaan uudelleen.

Pään ympärysmittojen tarkkailusi on ollut aika outoa. Katuelämässä - sen paremmin kuin muuallakaan - ei ole havaittavissa erityisen pieni- tai isopäisiä ihmisiä. Sitä paitsi pään koko ei ole suhteessa älykkyyteen - se myytti on kumottu jo vuosisata sitten. Sinulla on ilmeisesti utuisia käsityksiä mikrokefaliasta (joka muuten on yleistä Pakistanissa, ei Afrikassa), mutta mikrokefaliaa potevan erottaa kuka tahansa. Olisit vilkaissut Prisma-ohjelmaa, jossa näytettiin mikrokefalikkoja. Aidossa mikrokefaliassa pään ympärysmitta on alle 40 cm ja se on muodoltaan suippo kuin kananmuna. Mikrokefalikkoja syntyy myös Suomessa.

Äänestä
  • Pään koon merkitys älykkyyteen näkyy olevan epäselvä asia hyvin monelle täällä kirjoittavalle. -Ei ole ehkä tullut ajateltua asiaa sen kummemmin - esim. sitä että jokaisen kirjoittajan äidin aivot painavat n. 200gr. vähemmän kuin isän aivot.

    Jos pään koko - samalla aivojen paino - korreloisi suoraan älykkyyteen, äidit olisivat auttamatta tyhmempiä kuin isät. Samoin sinivalas olisi parikymmentä kertaa älykkäämpi kuin ihminen, sillä sen aivot painavat n. 50 kg.

    Naisen aivot, kuten pienipäisten yleensäkin sisältävät saman määrän aivosoluja kun miehen parisataa grammaa painavammat aivot. Ne on vain pakattu tiiviimmin ja tarvitsevat näin pienemmän kotelon - siinä selitys.

    Äänestä

  • "Sitä paitsi pään koko ei ole suhteessa älykkyyteen - se myytti on kumottu jo vuosisata sitten."

    ..pään koolla ja kognitiivisten toimintojen määrällä/laadulla on se riippuvuus, että aivojen koko asettaa rajat ko. kognitiivisten toimintojen määrälle/laadulle.

    Äänestä

kalaa ja opiskellaan ahkerasti ja tullaan älykkäiksi!

Äänestä

Nyt täytyy muistaa, että neandertalinihmisellä oli suuremmat aivot kuin nykyihmisellä, mutta siitä huolimatta nykyihminen on monta kertaa älykkäämpi, joka johtuu taas siitä, että nykyihmisen aivot ovat paremmin poimuttuneet. Elikkä siis ihmisten keskuudessa päänkoko tuskin on hyvin ratkaiseva, vaan aivojen rakenne. Siis miten poimuttuneet ne ovat ja ylipäätänsä miten hyvin ne toimivat. Ennen esimerkiksi oli tietokoneet huoneen kokoisia, nykyisin sama teho mahtuu moninkertaisena yhdelle perus prosessorille. Ei siis kannata kyttäillä ihmisten päänkokoja sillä se ei kerro mitään ihmisen älykkyydestä.

Tosin mustien älykkyys on yhä avoin kysymys, uskon, että on jotain perää mustien alhaisemmalla älykkyydellä, sillä siitä on yksinkertaisesti niin paljon todisteita. Ja muutenkin miten nyt seuraa esimerkiksi tieteestä palkittuja nobelisteja, niin ei siellä paljoa mustia löydy. Tosin kyse on tieteellisestä älykkyydestä. Täytyy muistaa, että älykkyyttä on monenlaista.

Äänestä
  • kaikenlaista älykkyyttä, mutta kaikenlaisella älykkyydellä ei tässä mailmassa ole merkitystä.
    Jos afrikkalaisten älykkyys on selviytyä hengissä savannilla, niin ei sillä ole paljoakaan arvoa kellekkään muulle kuin kyseiselle henkilölle.
    Jos älykkyytesi ei hyödytä yhteiskuntaa tai yhteisöäsi, niin älykkyytesi on arvotonta. Paikkasi yhteiskunnassa ei määräydy ÄOlla, vaan kuinka paljon hyödytät yhteiskuntaa.

    Äänestä

Turhaan mietit tai tutkit moisia. Tuloksien esittämisestä tulee vain pahaa mieltä. Voisit keskittää aktiviteettisi kehittävämäpään toimintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja sen puutteesta kirjoitti:

Japanilaisten äo:n sanotaan olevan noin 107 paikkeilla. Toisaalta Japanissa on erittäin kova työ- ja opiskelumoraali. Jo keskiverrolta japanilaiselta peruskoululaiselta odotetaan huomattavasti suurempaa ahkeruutta ja panosta opiskeluun mitä länsimaalaiselta. Jos kovimmatkin älykkyyden geneettisyyden puolestapuhujat asettavat sen maksimissaan 80 - 90 prosentin paikkaille 30-ikävuoteen mennessä, jos älykkyystesteissä on myös ns. yleisälystä riippumattomia osia, on tuskin epäilystä, etteikö japanilaisten tilastollinen äo laskisi jos japanilaisten pyrkimykset ja arvostukset korkean kouluttautumisen suhteen laskisivat.

Saharan eteläpuolisen Afrikan muuta maailmaa alemmat älylliset valmiudet näyttäisivät olevan paljon selvemmin geneettistä pohjaa. Tuon alueen maaperä on myös hedelmällistä ja luonnonvarat rikkaita vaikkapa Japanin hyvin köyhään ja viljelyskelvottomaan maaperään verrattuna. Silti mustilla on suuria vaikeuksia taloutensa kanssa. Japani pärjää hyvin teknologisen osaamisensa ansiosta, mutta sillä alalla menestymiseen tarvitaankin paitsi ahkeruutta myös älyä.

Geneettiset kartoitukset myös puhuvat mustien alemman äo:n puolesta. Rajujen mutaatioden ASPM-geenin alueella tiedetään johtavan aivojen ja pään poikkeuksellisen pieneen kokoon. Tästä geenistä ilmeni uusi versio noin 5000 vuotta sitten (juuri korkeakulttuureiden nousun aikaan), joka levisi runsaana kaikkialle maailmaan, paitsi eteläiseen Afrikkaan, jossa se on tänäkin päivänä selvästi vähemmän edustetuna väestössä mitä muualla maailmassa.

Myös mustan rodun keskimääräistä pienemmän pään ympärysmitan on varmasti jokainen huomannut jo katuelämässä. Koska pään ympärysmitta on niin konkreettinen ja yksinkertainen todeta, eikä mittaustulosta voi mitenkään perustella "kultuurillisista eroista" (kuten äo-testien yhteydessä väitetään), on mustien tasavertaisuutta puolustavien täytynyt myös väittää, ettei pään ympärysmitalla ole mitään tekemistä aivojen koon kanssa, puhumattakaan kognitiivisten kykyjen kanssa.

Tutkimukset kuitenkin kertovat toista. Pään ympärismitta on yhteydessä aivojen kokoon, aivojen koko on puolestaan yhteydessä äo-kokeiden tuloksiin: mitä isommat aivot, muiden muuttujien pysyessä samoina, keskimäärin sitä korkeampi äo.

Jo näistä edellä mainituista seikoista voisi ennustaa mustien älykkyyden olevan alempi. Ainut puolustus olisi, että pään pienemmän ympärysmitan ja matalemman älykkyyden yhteys pätee ainoastaan populaatioiden sisällä.

Tässä ei ole oikeen mieltä. Voidaan vaikka sitten ottaa vertaukseksi koripallon ja pituuden. Eikö ole järkevää ajatella, että koska pitemmät suomalaiset pärjäävät lyhyempiä suomalaisia paremmin koripallossa, suomalaisten täytyy pärjätä kiinalaisia paremmin koripallossa keskimääräistä korkeamman pituudensa perusteella?

Entäs miksi juutalaisten geneettisestä pohjasta korkeammalle älykkyydelle puhutaan niin paljon, mutta silti Israelin äo on muka vain noin 90 pistettä?

Onko Israeliin muuttaneet sitten juutalaisia sieltä tyhmemmästä päästä, viisaampien jäädessä jatkamaan diasporaa?

Vai olisiko juutalaisten korkeampi älykkyys sittenkin vain seurausta heidän suuremmasta taipumuksesta/kiinnostuksesta kouluttaa itseään ja kehittää kognitiivisia kykyjään jo varhaisesta iästä lähtien?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu