Moi! Olen kokonaan unohtanut asian ja nyt haluaisin tietää, että mistä johtuu veden pintajännite? Molekyyleihin se kait liittyi jotenkin ?
Pintajännite
7
3019
Vastaukset
Semmoista tarinaa olen lukenut, että molekyylien välillä olisi heikohkoja vetovoimia. Heikkoja siis verrattuna kovalenttisiin sidoksiin.
Kuumassa nuo voimat eivät riitä pitämään molekyylejä klimpissä tai pisarana, vaan aine kaasuuntuu lämpöliikkeen vaikutuksesta.
Kovin kylmässä nuo voimat taas riittävät pitämään molekyylit vakiopaikoillaan ja aine on kiinteää.
Nestemäisen pisaran keskellä oleva molekyyli kokee vetoa joka suunnalta, eli voimavaikutukset kumoavat toisensa (koska ne olivat niin heikkoja, etteivät riitä repimään sitä kappaleiksikaan). Lämpöliikkeen aiheuttama liikunta sujuu "vaivatta".
Pisaran pinnassa kaasufaasin puolella on paljon vähemmän vetoa kuin nestefaasin puolella, mikä tuottaa yhteisvaikutuksena sen, että pinta pyrkii pinta-alaltaan minimiinsä, kantikas pisara pyöreäksi jne. Mikäli pisara on kiinteällä alustalla, aineiden keskinäiset luonteet ratkaisevat, meneekö pisara ohueksi filmiksi vai jääkö ihan palloksi tms.
Toisenlaisiakin tarinoita voinee pintajännityksestä olla liikkeellä.- Japitsu300
Moi!!
Fysiikassa pintajännitys on nesteen pinnan ilmiö, jonka vuoksi pinta käyttäytyy kuin joustava kalvo. Se mahdollistaa vesimittarien kaltaisten hyönteisten kävelyn veden pinnalla ja aiheuttaa muun muassa kapillaari-ilmiön.Pintajännitys johtuu nesteen molekyylien välisistä vetovoimista, koheesiosta, jotka puolestaan johtuvat molekyylien sisäisistä voimista. Nesteessä yleisesti jokaiseen molekyyliin vaikuttavat ympäröivät molekyylit joka suunnasta yhtä suurella voimalla, jolloin voimien summa on nolla. Nesteen pinnalla oleviin molekyyleihin vaikuttavat alapuolella olevien molekyylien vetovoimat, mutta nesteen ulkopuolella ei ole molekyylejä tasaamassa näitä voimia. Veden pinnassa on ikään kuin tiukasti toisiinsa sitoutuneiden vesimolekyylien kerros, jonka tiheys on suurempi kuin veden tiheys pinnan alapuolella. Veden pinta on kuin kalvo, joka kannattaa kevyitä esineitä. Ilmamolekyylit vaikuttavat myös nesteen pintaan, mutta koska ilma on huomattavasti vettä harvempaa, tämä voima voidaan jättää huomioitta.
Riittikö tämä tieto sinulle??:D- emil leh
ei
- veeti l
emil leh kirjoitti:
ei
miksi ei emil
- Perusjuttu
veeti l kirjoitti:
miksi ei emil
SIMILIA SIMILIBUS SOLVUNTUR!
Vesi on polaarinen (dipoli-dipolisidokset) ja ilman kaasut poolittomia (dispersiovoimat).
Siinä selitys. - Anonyymi
Noin 13 vuotta myöhemmin on pakko todeta, että vallan mainiosti kopioit Wikipedia-artikkelin sanasta sanaan. Säälittävää, "riittikö tämä", kun olet saatana kopioinut maailman paskimmasta lähteestä maailman paskimman selityksen.
- Erkki Persevärkki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin161522Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka4161315Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3081269Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.100903Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte16894Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s114809Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6760- 34742
Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J374735Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!121701